Gràcia

Preu de l’habitatge a La Vila de Gràcia

El preu mitjà de compravenda a La Vila de Gràcia és de 5.705 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Seu del districte i façanes de la plaça de La Vila de Gràcia, Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

5.094 €/m²

2025 · any complet

+8,6% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

528

2025 · any complet

+9,8% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

417.799 €

2025 · any complet

+6,3% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

80,0 m²

2025 · any complet

-6,7% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

3.0003.5004.0004.5005.0005.50020163.17920173.75820184.03920194.06420203.95020213.92420224.35220234.57120244.69220255.094

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Gràcia i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
5.094 €/m²4.818 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
5281.14916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
417.799 €389.618 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
80,0 m²82,0 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19195.067 €/m²
1920–19395.364 €/m²
1940–19594.938 €/m²
1960–19795.029 €/m²
1980–19995.304 €/m²
2000–20204.410 €/m²
Abans del 19005.868 €/m²
No consta3.845 €/m²
Compara amb Gràcia i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada7.177 €/m²5.731 €/m²
2000–20204.410 €/m²4.777 €/m²4.904 €/m²
1980–19995.304 €/m²4.710 €/m²4.373 €/m²
1960–19795.029 €/m²4.667 €/m²3.944 €/m²
1940–19594.938 €/m²4.533 €/m²4.105 €/m²
1920–19395.364 €/m²5.162 €/m²4.772 €/m²
1900–19195.067 €/m²4.992 €/m²4.640 €/m²
Abans del 19005.868 €/m²5.868 €/m²4.308 €/m²
No consta3.845 €/m²4.461 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada6.663 €/m²Sense dada publicada
2000–20204.410 €/m²5.871 €/m²8.611 €/m²6.110 €/m²4.296 €/m²
1980–19995.304 €/m²4.324 €/m²5.216 €/m²4.540 €/m²3.979 €/m²
1960–19795.029 €/m²4.468 €/m²4.129 €/m²4.155 €/m²3.965 €/m²
1940–19594.938 €/m²4.835 €/m²4.243 €/m²4.623 €/m²4.164 €/m²
1920–19395.364 €/m²4.755 €/m²4.625 €/m²4.534 €/m²3.929 €/m²
1900–19195.067 €/m²4.388 €/m²4.753 €/m²4.017 €/m²3.899 €/m²
Abans del 19005.868 €/m²4.827 €/m²4.316 €/m²4.011 €/m²3.933 €/m²
No consta3.845 €/m²4.529 €/m²3.947 €/m²4.134 €/m²3.278 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 76,3 % del total.

81,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Persona física — espanyola76,3 %24.301 habitatges79,8 %56.643 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera5,5 %1.747 habitatges4,8 %3.378 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,8 %572 habitatges1,9 %1.346 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil13,5 %4.312 habitatges11,2 %7.929 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,7 %552 habitatges1,2 %843 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %18 habitatges0,0 %31 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,3 %85 habitatges0,5 %388 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,5 %150 habitatges0,2 %174 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %2 habitatges0,0 %4 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,4 %124 habitatges0,3 %204 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola24.30124.51524.69424.77424.823
Persona física — estrangera1.7471.6781.5851.4841.364
Societat anònima572535551573615
Societat limitada / civil4.3124.1834.0323.9253.892
Altres societats i associacions552505432425432
Entitats estrangeres181714128
Organismes públics8584848470
Institucions religioses150151150150127
Altres tipus / UTE22223
No consta124162253346441

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 42,3 % del total.

<30 m²5,2 %1.656 habitatges
31–60 m²33,2 %10.589 habitatges
61–90 m²42,3 %13.481 habitatges
91–120 m²12,6 %4.015 habitatges
121–150 m²3,6 %1.156 habitatges
151–210 m²2,3 %719 habitatges
211–250 m²0,5 %146 habitatges
>250 m²0,3 %101 habitatges
Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
<30 m²5,2 %1.656 habitatges4,1 %2.893 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²33,2 %10.589 habitatges28,8 %20.408 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²42,3 %13.481 habitatges46,0 %32.612 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²12,6 %4.015 habitatges15,0 %10.654 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²3,6 %1.156 habitatges3,9 %2.737 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²2,3 %719 habitatges1,8 %1.280 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,5 %146 habitatges0,3 %206 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,3 %101 habitatges0,2 %150 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²1.6561.6601.6571.6481.650
31–60 m²10.58910.59010.59410.58210.580
61–90 m²13.48113.45413.43213.43313.421
91–120 m²4.0154.0083.9913.9803.985
121–150 m²1.1561.1551.1521.1531.153
151–210 m²719714714722728
211–250 m²146147150150149
>250 m²101104107107109

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1901–1940» és la més nombrosa i representa el 30,1 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
22,8 %<19017.267
30,1 %1901–19409.582
3,9 %1941–19501.256
5,2 %1951–19601.671
14,0 %1961–19704.451
15,8 %1971–19805.040
1,1 %1981–1990341
2,2 %1991–2000701
2,8 %2001–2010886
1,5 %2011–2020475
0,6 %2021–2030193
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
<190122,8 %7.267 habitatges11,1 %7.848 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194030,1 %9.582 habitatges21,4 %15.183 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19503,9 %1.256 habitatges3,9 %2.743 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19605,2 %1.671 habitatges7,6 %5.387 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197014,0 %4.451 habitatges20,7 %14.681 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198015,8 %5.040 habitatges21,8 %15.499 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19901,1 %341 habitatges3,5 %2.514 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20002,2 %701 habitatges3,5 %2.482 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20102,8 %886 habitatges3,8 %2.711 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,5 %475 habitatges1,8 %1.279 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20300,6 %193 habitatges0,9 %613 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19017.2677.2607.2667.2847.300
1901–19409.5829.6009.6259.6269.624
1941–19501.2561.2571.2561.2531.259
1951–19601.6711.6701.6681.6601.659
1961–19704.4514.4534.4534.4544.454
1971–19805.0405.0435.0535.0535.056
1981–1990341341341341341
1991–2000701701698697697
2001–2010886877856856856
2011–2020475479459493493
2021–20301931511225836

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

72,1 m²

Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila de Gràcia72,1 m²
Gràcia74,0 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202672,1 m²
04/03/202572,1 m²
26/02/202472,1 m²
06/03/202372,2 m²
01/01/202272,2 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,0 %.

85,9 anys

Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila de Gràcia85,9 anys
Gràcia71,4 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202685,9 anys
04/03/202585,1 anys
26/02/202484,2 anys
06/03/202383,4 anys
01/01/202282,4 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

31.863

Compara amb Gràcia i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Habitatges del barri31.86370.940836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202631.863
04/03/202531.832
26/02/202431.797
06/03/202331.775
01/01/202231.775

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 38,4 % del total.

Una persona38,4 %8.960 domicilis
Dues persones30,3 %7.066 domicilis
Tres persones16,0 %3.733 domicilis
Quatre persones10,3 %2.403 domicilis
Cinc persones3,0 %701 domicilis
Sis persones0,9 %206 domicilis
Set persones0,4 %102 domicilis
Vuit persones0,2 %47 domicilis
Nou persones o més0,5 %110 domicilis
Compara amb Gràcia i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Una persona38,4 %8.960 domicilis35,7 %19.511 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones30,3 %7.066 domicilis30,0 %16.394 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones16,0 %3.733 domicilis16,8 %9.191 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones10,3 %2.403 domicilis11,8 %6.433 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,0 %701 domicilis3,5 %1.899 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones0,9 %206 domicilis1,1 %624 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,4 %102 domicilis0,5 %284 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,2 %47 domicilis0,2 %128 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,5 %110 domicilis0,4 %224 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona8.9608.8648.9658.9688.731
Dues persones7.0666.9946.9576.7676.643
Tres persones3.7333.7353.6603.6253.654
Quatre persones2.4032.4202.3842.3522.453
Cinc persones701750763772757
Sis persones206229227209240
Set persones10299919784
Vuit persones4752463837
Nou persones o més110121967461

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 82,1 % del total.

El 17,9 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

17,9 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Gràcia i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Cap menor de 18 anys82,1 %19.160 domicilis80,6 %44.104 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys10,8 %2.511 domicilis11,2 %6.129 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys6,1 %1.429 domicilis7,0 %3.806 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys0,8 %193 domicilis1,0 %538 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,2 %35 domicilis0,2 %111 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys19.16019.06218.96618.66018.347
Un menor de 18 anys2.5112.4712.4662.4282.437
Dos menors de 18 anys1.4291.4821.5031.5371.604
Tres menors de 18 anys193211222238244
Quatre menors de 18 anys o més3538323928

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,3 %.

23.328

Compara amb Gràcia i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila de GràciaGràciaBarcelona
Domicilis del barri23.32854.688684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202623.328
01/01/202523.264
01/01/202423.189
01/01/202322.902
01/01/202222.660

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +14,8 %.

28.531 €

Compara amb Gràcia i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila de Gràcia28.531 €
Gràcia28.530 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202328.531 €
202224.861 €
202123.714 €
202022.730 €
201924.036 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Vila de Gràcia

Una vila que conserva la memòria

Places, carrers i edificis ajuden a entendre com es va formar el barri que coneixem avui.

De municipi independent a barri de Barcelona

Gràcia va tenir ajuntament propi des de 1850 fins a la incorporació a Barcelona el 1897. Durant aquell període va créixer com una població amb activitat industrial, comerç i una intensa vida associativa. Aquesta trajectòria explica l’arrelament de la seva identitat local.

Un barri construït al voltant de les places

La divisió de l’antiga finca de la Virreina va donar lloc a carrers i places com el Diamant, la Revolució i la Virreina. La urbanització va avançar per parcel·les i en diferents etapes; el resultat va ser un teixit urbà que conserva empremtes d’aquells terrenys.

Què cal mirar en valorar un habitatge

Per interpretar el mercat convé passar de la mitjana del barri a la finca concreta. Dos pisos propers poden diferir molt per la planta, la llum, l’ascensor, la distribució i l’estat. La història aporta context, però el preu d’un habitatge necessita comparables adequats i una visita.

Gran de Gràcia amb tramvia en una fotografia històrica
Gran de Gràcia amb tramvia en una fotografia històrica

Imatge recuperada dels mitjans de PUNTO HABITAT. A l’arxiu conservat no consten data ni autoria.

Per conèixer la història del barri: Arxiu Municipal de Gràcia · Taller d’Història de Gràcia · La Virreina

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

T’atenem a Espai Sant Joan

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare