Sants-Montjuïc

Preu de l’habitatge a La Marina del Prat Vermell

El preu mitjà de compravenda a La Marina del Prat Vermell és de 2.650 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Habitatges i construccions antigues del carrer del Plom, a La Marina del Prat Vermell
Carrer del Plom · La Marina del Prat Vermell

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

2.724 €/m²

2025 · any complet

+4,0% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

37

2025 · any complet

-78,9% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

302.985 €

2025 · any complet

+12,2% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

111,7 m²

2025 · any complet

+3,9% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

5001.0001.5002.0002.5003.00020161.10020171.46520181.214201994320201.40720211.08120221.1432023—20242.61920252.724

— Sense dada publicada o validada per a aquest any. La línia s’interromp; no s’estima el valor que falta.

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
2.724 €/m²3.867 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
372.00916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
302.985 €269.745 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
111,7 m²72,8 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

2020–actualitat3.253 €/m²
No consta2.376 €/m²
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
2020–actualitat3.253 €/m²4.075 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada3.980 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada3.764 €/m²4.373 €/m²
1960–1979Sense dada publicada3.720 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada3.889 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada4.013 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada4.334 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada4.064 €/m²4.308 €/m²
No consta2.376 €/m²3.426 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2017 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2022 · any complet2021 · any complet2017 · any complet
2020–actualitat3.253 €/m²3.082 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
No consta2.376 €/m²1.994 €/m²1.222 €/m²1.439 €/m²1.664 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 48,2 % del total.

54,0 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Persona física — espanyola48,2 %795 habitatges80,4 %73.104 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera5,8 %95 habitatges6,3 %5.756 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,2 %3 habitatges1,2 %1.102 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil18,0 %296 habitatges8,6 %7.812 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,9 %31 habitatges0,8 %721 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %1 habitatges0,0 %35 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics25,8 %425 habitatges2,1 %1.949 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religiosesSense dada publicada0,1 %110 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %10 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,1 %2 habitatges0,3 %298 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola795791606537533
Persona física — estrangera9589382828
Societat anònima32422
Societat limitada / civil2963061105055
Altres societats i associacions3131313131
Entitats estrangeres11Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
Organismes públics425425425245283
No consta29888

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 49,8 % del total.

<30 m²4,6 %76 habitatges
31–60 m²16,1 %265 habitatges
61–90 m²49,8 %821 habitatges
91–120 m²26,9 %444 habitatges
121–150 m²1,6 %26 habitatges
151–210 m²0,5 %9 habitatges
211–250 m²0,1 %2 habitatges
>250 m²0,3 %5 habitatges
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
<30 m²4,6 %76 habitatges2,7 %2.442 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²16,1 %265 habitatges30,8 %27.987 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²49,8 %821 habitatges52,5 %47.766 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²26,9 %444 habitatges12,4 %11.271 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²1,6 %26 habitatges1,2 %1.129 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,5 %9 habitatges0,3 %250 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,1 %2 habitatges0,0 %20 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,3 %5 habitatges0,0 %32 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²7676767676
31–60 m²265269227178178
61–90 m²821823592402439
91–120 m²444444297222224
121–150 m²26261477
151–210 m²99999
211–250 m²22222
>250 m²55555

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «2021–2030» és la més nombrosa i representa el 47,6 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
8,0 %1901–1940132
1,3 %1941–195021
0,2 %1951–19604
1,1 %1961–197018
0,1 %1971–19801
24,6 %1991–2000406
17,1 %2011–2020282
47,6 %2021–2030784
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
<1901Sense dada publicada8,2 %7.497 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19408,0 %132 habitatges20,8 %18.928 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19501,3 %21 habitatges1,9 %1.693 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19600,2 %4 habitatges6,1 %5.587 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–19701,1 %18 habitatges19,8 %17.969 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19800,1 %1 habitatges21,7 %19.758 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–1990Sense dada publicada6,2 %5.607 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200024,6 %406 habitatges6,0 %5.455 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–2010Sense dada publicada5,1 %4.609 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–202017,1 %282 habitatges2,2 %1.969 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–203047,6 %784 habitatges2,0 %1.825 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
1901–1940132138138138138
1941–19502121212121
1951–196044444
1961–19701818181857
1971–198011111
1991–2000406406406406406
2011–2020282282282282282
2021–20307847843523131

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,2 %.

88,2 m²

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina del Prat Vermell88,2 m²
Sants-Montjuïc69,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202688,2 m²
04/03/202588,1 m²
26/02/202489,6 m²
06/03/202392,6 m²
01/01/202291,7 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +3,7 %.

20,3 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina del Prat Vermell20,3 anys
Sants-Montjuïc66,0 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202620,3 anys
04/03/202519,6 anys
26/02/202424,7 anys
06/03/202332,2 anys
01/01/202232,1 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,4 %.

1.648

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Habitatges del barri1.64890.897836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20261.648
04/03/20251.654
26/02/20241.222
06/03/2023901
01/01/2022940

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 32,7 % del total.

Una persona32,7 %415 domicilis
Dues persones27,3 %347 domicilis
Tres persones16,4 %209 domicilis
Quatre persones13,8 %176 domicilis
Cinc persones6,2 %79 domicilis
Sis persones2,4 %31 domicilis
Set persones0,6 %8 domicilis
Vuit persones0,3 %4 domicilis
Nou persones o més0,2 %2 domicilis
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Una persona32,7 %415 domicilis32,5 %25.106 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones27,3 %347 domicilis30,1 %23.216 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones16,4 %209 domicilis17,3 %13.362 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones13,8 %176 domicilis11,6 %8.973 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones6,2 %79 domicilis4,2 %3.235 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones2,4 %31 domicilis1,9 %1.477 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %8 domicilis1,0 %789 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %4 domicilis0,6 %476 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,2 %2 domicilis0,8 %612 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona415380261235219
Dues persones347322224187164
Tres persones209188142115100
Quatre persones1761451028573
Cinc persones7975423628
Sis persones3132181618
Set persones88443
Vuit persones42222
Nou persones o més22324

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 68,8 % del total.

El 31,2 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

31,2 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Cap menor de 18 anys68,8 %875 domicilis79,9 %61.694 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys17,3 %220 domicilis11,9 %9.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys9,8 %125 domicilis6,6 %5.073 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys2,8 %36 domicilis1,3 %978 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,2 %15 domicilis0,4 %285 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys875787561495442
Un menor de 18 anys22019613210595
Dos menors de 18 anys125123836862
Tres menors de 18 anys3636181010
Quatre menors de 18 anys o més1512442

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +10,1 %.

1.271

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina del Prat VermellSants-MontjuïcBarcelona
Domicilis del barri1.27177.246684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20261.271
01/01/20251.154
01/01/2024798
01/01/2023682
01/01/2022611

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +12,9 %.

19.074 €

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina del Prat Vermell19.074 €
Sants-Montjuïc22.660 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202319.074 €
202216.888 €
202115.942 €
202014.335 €
201914.206 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

La Marina del Prat Vermell, un barri en transformació

La Marina del Prat Vermell · Sants-Montjuïc · Barcelona

La història del barri

El passat industrial del Prat Vermell forma part de la seva identitat. La transformació urbanística d’aquest àmbit de la Marina planteja combinar habitatges nous, equipaments, comerç i espais verds amb la memòria i la població del barri.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Aquí és especialment important distingir els habitatges d’obra nova dels usats. La incorporació de promocions pot canviar molt la composició de les compravendes i el preu mitjà. Abans de valorar, revisem l’antiguitat, el règim de l’habitatge, la superfície i quins elements inclou el preu.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare