El preu mitjà de compravenda a Baró de Viver és de 2.414 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.
Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.
01 · El mercat de l’habitatge
Preus i compravendes del barri
Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.
El mercat de compravenda
Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.
Preu mitjà per m²
1.801 €/m²
2025 · any complet
+4,8%respecte a l’any anterior
Compravendes residencials
25
2025 · any complet
-7,4%respecte a l’any anterior
Import mitjà per habitatge
148.697 €
2025 · any complet
+5,1%respecte a l’any anterior
Superfície mitjana dels habitatges venuts
85,3 m²
2025 · any complet
+2,2%respecte a l’any anterior
Evolució del preu mitjà per m²
Compravendes registrades · euros per metre quadrat
Llisca el gràfic per veure tots els anys.
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Preu mitjà per m² 2025 · any complet
1.801 €/m²
3.460 €/m²
4.254 €/m²
Compravendes residencials 2025 · any complet
25
1.354
16.897
Import mitjà per habitatge 2025 · any complet
148.697 €
256.557 €
372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts 2025 · any complet
85,3 m²
77,4 m²
86,4 m²
Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials
2025 · any complet
Preu per any de construcció
El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.
1980–19991.801 €/m²
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
2020–actualitat
Sense dada publicada
5.146 €/m²
5.731 €/m²
2000–2020
Sense dada publicada
3.994 €/m²
4.904 €/m²
1980–1999
1.801 €/m²
3.148 €/m²
4.373 €/m²
1960–1979
Sense dada publicada
3.423 €/m²
3.944 €/m²
1940–1959
Sense dada publicada
3.249 €/m²
4.105 €/m²
1920–1939
Sense dada publicada
3.901 €/m²
4.772 €/m²
1900–1919
Sense dada publicada
3.596 €/m²
4.640 €/m²
Abans del 1900
Sense dada publicada
Sense dada publicada
4.308 €/m²
No consta
Sense dada publicada
3.006 €/m²
4.278 €/m²
Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.
Veure l’evolució històrica
2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer
Data
Valor
2025 · any complet
1.801 €/m²
2024 · any complet
1.718 €/m²
2023 · any complet
1.711 €/m²
2022 · any complet
1.436 €/m²
2021 · any complet
1.412 €/m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
09/03/2026
Com es reparteix la titularitat
Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.
La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 71,9 % del total.
76,6 %
dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Persona física — espanyola
71,9 %799 habitatges
84,6 %61.186 habitatges
78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera
4,8 %53 habitatges
3,1 %2.221 habitatges
5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima
0,7 %8 habitatges
1,6 %1.147 habitatges
2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil
0,8 %9 habitatges
6,4 %4.617 habitatges
10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions
Sense dada publicada
0,6 %408 habitatges
1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres
Sense dada publicada
0,0 %3 habitatges
0,1 %691 habitatges
Organismes públics
21,6 %240 habitatges
3,5 %2.507 habitatges
2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses
0,1 %1 habitatges
0,1 %55 habitatges
0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE
Sense dada publicada
0,1 %48 habitatges
0,0 %123 habitatges
No consta
0,2 %2 habitatges
0,2 %143 habitatges
0,3 %2.715 habitatges
Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
Persona física — espanyola
799
793
800
806
807
Persona física — estrangera
53
58
50
44
39
Societat anònima
8
8
9
9
9
Societat limitada / civil
9
10
9
9
14
Organismes públics
240
240
240
240
239
Institucions religioses
1
1
1
1
1
No consta
2
2
3
3
3
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
02 · El parc residencial
Com són els habitatges del barri
Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.
09/03/2026
Com encaixa la mida del teu pis?
Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.
La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 73,1 % del total.
<30 m²4,0 %45 habitatges
31–60 m²15,3 %170 habitatges
61–90 m²73,1 %813 habitatges
91–120 m²7,5 %83 habitatges
121–150 m²0,1 %1 habitatges
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
<30 m²
4,0 %45 habitatges
2,7 %1.977 habitatges
3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²
15,3 %170 habitatges
27,4 %19.852 habitatges
27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²
73,1 %813 habitatges
55,1 %39.853 habitatges
46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²
7,5 %83 habitatges
13,4 %9.690 habitatges
15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²
0,1 %1 habitatges
1,1 %803 habitatges
4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²
Sense dada publicada
0,2 %129 habitatges
2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²
Sense dada publicada
0,0 %12 habitatges
0,6 %4.719 habitatges
>250 m²
Sense dada publicada
0,0 %19 habitatges
0,5 %4.078 habitatges
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
<30 m²
45
45
45
45
45
31–60 m²
170
170
170
170
170
61–90 m²
813
813
813
813
813
91–120 m²
83
83
83
83
83
121–150 m²
1
1
1
1
1
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Quan es van construir els habitatges
Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.
La categoria «1991–2000» és la més nombrosa i representa el 64,4 % del total.
Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,1 %
1961–19701
22,0 %
1981–1990245
64,4 %
1991–2000716
13,5 %
2001–2010150
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
<1901
Sense dada publicada
3,2 %2.296 habitatges
9,5 %79.125 habitatges
1901–1940
Sense dada publicada
5,2 %3.787 habitatges
14,2 %118.546 habitatges
1941–1950
Sense dada publicada
1,8 %1.266 habitatges
3,0 %24.697 habitatges
1951–1960
Sense dada publicada
9,7 %7.047 habitatges
9,4 %78.578 habitatges
1961–1970
0,1 %1 habitatges
29,0 %20.951 habitatges
24,9 %208.397 habitatges
1971–1980
Sense dada publicada
25,4 %18.403 habitatges
20,6 %171.941 habitatges
1981–1990
22,0 %245 habitatges
4,8 %3.460 habitatges
4,7 %39.394 habitatges
1991–2000
64,4 %716 habitatges
6,3 %4.585 habitatges
5,0 %41.970 habitatges
2001–2010
13,5 %150 habitatges
9,8 %7.072 habitatges
5,6 %46.677 habitatges
2011–2020
Sense dada publicada
2,9 %2.065 habitatges
2,0 %16.530 habitatges
2021–2030
Sense dada publicada
1,9 %1.403 habitatges
1,3 %10.766 habitatges
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
1961–1970
1
1
1
1
1
1981–1990
245
245
245
245
245
1991–2000
716
716
716
716
716
2001–2010
150
150
150
150
150
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Superfície mitjana del parc residencial
La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
72,1 m²
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Baró de Viver72,1 m²
Sant Andreu70,8 m²
Barcelona77,9 m²
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
72,1 m²
04/03/2025
72,1 m²
26/02/2024
72,1 m²
06/03/2023
72,1 m²
01/01/2022
72,1 m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Edat mitjana dels habitatges
L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +3,3 %.
31,2 anys
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Baró de Viver31,2 anys
Sant Andreu54,0 anys
Barcelona66,5 anys
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
31,2 anys
04/03/2025
30,2 anys
26/02/2024
29,2 anys
06/03/2023
28,2 anys
01/01/2022
27,2 anys
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Habitatges del barri
El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
1.112
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Habitatges del barri
1.112
72.335
836.621
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
1.112
04/03/2025
1.112
26/02/2024
1.112
06/03/2023
1.112
01/01/2022
1.112
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
03 · La vida al barri
Llars, residents i renda disponible
La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.
01/01/2026
Quantes persones viuen a cada domicili
Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.
La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 28,2 % del total.
Una persona28,2 %283 domicilis
Dues persones25,7 %258 domicilis
Tres persones18,2 %183 domicilis
Quatre persones16,3 %163 domicilis
Cinc persones6,8 %68 domicilis
Sis persones2,5 %25 domicilis
Set persones1,2 %12 domicilis
Vuit persones0,7 %7 domicilis
Nou persones o més0,4 %4 domicilis
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Una persona
28,2 %283 domicilis
29,2 %18.205 domicilis
31,9 %218.433 domicilis
Dues persones
25,7 %258 domicilis
30,2 %18.812 domicilis
29,5 %201.690 domicilis
Tres persones
18,2 %183 domicilis
19,0 %11.838 domicilis
17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones
16,3 %163 domicilis
13,8 %8.582 domicilis
12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones
6,8 %68 domicilis
4,2 %2.595 domicilis
4,4 %30.379 domicilis
Sis persones
2,5 %25 domicilis
1,8 %1.099 domicilis
1,8 %12.508 domicilis
Set persones
1,2 %12 domicilis
0,8 %487 domicilis
0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones
0,7 %7 domicilis
0,5 %287 domicilis
0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més
0,4 %4 domicilis
0,6 %399 domicilis
0,7 %4.677 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Una persona
283
285
290
301
302
Dues persones
258
262
246
257
270
Tres persones
183
187
197
165
166
Quatre persones
163
152
147
157
159
Cinc persones
68
68
69
61
55
Sis persones
25
30
28
32
30
Set persones
12
10
10
8
14
Vuit persones
7
7
7
8
6
Nou persones o més
4
5
1
2
2
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Presència de menors als domicilis
La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.
La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 71,4 % del total.
El 28,6 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.
28,6 %amb menors
Amb menors de 18 anys
Sense menors de 18 anys
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Cap menor de 18 anys
71,4 %716 domicilis
76,3 %47.529 domicilis
78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys
14,3 %143 domicilis
13,7 %8.534 domicilis
12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys
10,6 %106 domicilis
8,2 %5.106 domicilis
7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys
3,1 %31 domicilis
1,4 %901 domicilis
1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més
0,7 %7 domicilis
0,4 %234 domicilis
0,4 %2.690 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Cap menor de 18 anys
716
724
704
694
717
Un menor de 18 anys
143
139
151
154
146
Dos menors de 18 anys
106
102
99
103
98
Tres menors de 18 anys
31
32
31
28
32
Quatre menors de 18 anys o més
7
9
10
12
11
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Domicilis del barri
El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,3 %.
1.003
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Baró de Viver
Sant Andreu
Barcelona
Domicilis del barri
1.003
62.304
684.077
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Data
Valor
01/01/2026
1.003
01/01/2025
1.006
01/01/2024
995
01/01/2023
991
01/01/2022
1.004
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
2023
Renda disponible per habitant
La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +5,6 %.
15.239 €
Compara amb Sant Andreu i Barcelona
2023 · Mateix període per a les tres zones.
Baró de Viver15.239 €
Sant Andreu22.458 €
Barcelona26.069 €
Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.
Veure l’evolució històrica
2019 – 2023 · Més recent primer
Data
Valor
2023
15.239 €
2022
14.437 €
2021
13.711 €
2020
12.373 €
2019
12.950 €
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
04 · Història i habitatge
Baró de Viver: de les cases de 1929 a la renovació residencial
Baró de Viver · Sant Andreu · Barcelona
La història del barri
Baró de Viver va néixer amb un conjunt d’habitatges construït el 1929 al costat del Besòs. La posició entre el riu, els tallers ferroviaris i les àrees industrials en va marcar el desenvolupament. Les reformes iniciades als anys vuitanta van incorporar noves promocions i van reorganitzar el barri.
La mida reduïda del barri aconsella observar quantes operacions sustenten cada mitjana. Compara edificis de la mateixa etapa i règim d’habitatge, revisant ascensor, distribució, espais comuns i conservació. Un canvi anual acusat no implica que tots els pisos hagin variat en la mateixa proporció.
Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.
Són preus d’anuncis o de compravendes?
El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.
Per què hi apareixen dates diferents?
Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.
La superfície mitjana correspon a tots els pisos?
La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.
Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?
«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.
Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?
La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.
Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.
Espai Sant Joan
PUNTO HABITAT Passeig de Sant Joan, 150 · Barcelona 93 539 14 10
Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
Gestionar el consentimiento de las cookies
Para ofrecer las mejores experiencias, utilizamos tecnologías como las cookies para almacenar y/o acceder a la información del dispositivo. El consentimiento de estas tecnologías nos permitirá procesar datos como el comportamiento de navegación o las identificaciones únicas en este sitio. No consentir o retirar el consentimiento, puede afectar negativamente a ciertas características y funciones.
Funcional
Sempre actiu
El almacenamiento o acceso técnico es estrictamente necesario para el propósito legítimo de permitir el uso de un servicio específico explícitamente solicitado por el abonado o usuario, o con el único propósito de llevar a cabo la transmisión de una comunicación a través de una red de comunicaciones electrónicas.
Preferencias
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para la finalidad legítima de almacenar preferencias no solicitadas por el abonado o usuario.
Estadísticas
El almacenamiento o acceso técnico que es utilizado exclusivamente con fines estadísticos.El almacenamiento o acceso técnico que se utiliza exclusivamente con fines estadísticos anónimos. Sin un requerimiento, el cumplimiento voluntario por parte de tu proveedor de servicios de Internet, o los registros adicionales de un tercero, la información almacenada o recuperada sólo para este propósito no se puede utilizar para identificarte.
Marketing
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para crear perfiles de usuario para enviar publicidad, o para rastrear al usuario en una web o en varias web con fines de marketing similares.