Sant Martí

Preu de l’habitatge al Poblenou

El preu mitjà de compravenda al Poblenou és de 6.068 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Edificis, terrasses i arbrat de la rambla del Poblenou
Rambla del Poblenou · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

5.448 €/m²

2025 · any complet

+17,4% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

376

2025 · any complet

+7,1% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

412.029 €

2025 · any complet

+11,3% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

79,0 m²

2025 · any complet

-5,6% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.5003.0003.5004.0004.5005.0005.50020162.92420173.62020183.76720193.75520203.86320213.94020224.39020234.05220244.64220255.448

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
5.448 €/m²4.115 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
3762.47816.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
412.029 €322.934 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
79,0 m²79,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19195.068 €/m²
1920–19395.123 €/m²
1940–19594.819 €/m²
1960–19795.259 €/m²
1980–19995.047 €/m²
2000–20206.321 €/m²
2020–actualitat8.491 €/m²
Abans del 19004.874 €/m²
No consta4.847 €/m²
Compara amb Sant Martí i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
2020–actualitat8.491 €/m²4.432 €/m²5.731 €/m²
2000–20206.321 €/m²5.672 €/m²4.904 €/m²
1980–19995.047 €/m²4.299 €/m²4.373 €/m²
1960–19795.259 €/m²3.527 €/m²3.944 €/m²
1940–19594.819 €/m²4.083 €/m²4.105 €/m²
1920–19395.123 €/m²4.542 €/m²4.772 €/m²
1900–19195.068 €/m²4.502 €/m²4.640 €/m²
Abans del 19004.874 €/m²4.426 €/m²4.308 €/m²
No consta4.847 €/m²4.574 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitat8.491 €/m²5.322 €/m²2.804 €/m²5.743 €/m²5.104 €/m²
2000–20206.321 €/m²5.214 €/m²4.931 €/m²5.767 €/m²4.459 €/m²
1980–19995.047 €/m²4.791 €/m²4.653 €/m²4.112 €/m²4.326 €/m²
1960–19795.259 €/m²4.206 €/m²4.247 €/m²3.882 €/m²3.524 €/m²
1940–19594.819 €/m²4.025 €/m²4.041 €/m²3.834 €/m²3.617 €/m²
1920–19395.123 €/m²4.486 €/m²3.879 €/m²3.998 €/m²3.675 €/m²
1900–19195.068 €/m²4.743 €/m²3.831 €/m²3.810 €/m²3.839 €/m²
Abans del 19004.874 €/m²4.520 €/m²3.869 €/m²3.976 €/m²3.937 €/m²
No consta4.847 €/m²4.777 €/m²4.169 €/m²4.831 €/m²4.004 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 75,5 % del total.

85,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Persona física — espanyola75,5 %13.137 habitatges81,4 %93.227 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera10,2 %1.768 habitatges7,4 %8.472 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,4 %250 habitatges1,4 %1.644 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil9,8 %1.710 habitatges6,9 %7.928 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,8 %140 habitatges0,5 %621 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %18 habitatges0,1 %65 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics1,4 %250 habitatges1,8 %2.102 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,3 %60 habitatges0,2 %182 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %1 habitatges0,0 %14 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,3 %56 habitatges0,3 %309 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola13.13713.15213.28913.34013.423
Persona física — estrangera1.7681.6671.5851.4801.322
Societat anònima250244256263227
Societat limitada / civil1.7101.7791.5281.4751.500
Altres societats i associacions140142143152133
Entitats estrangeres1816161716
Organismes públics250247247247239
Institucions religioses6060606060
Altres tipus / UTE11111
No consta56595983131

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 44,7 % del total.

<30 m²2,6 %451 habitatges
31–60 m²30,5 %5.312 habitatges
61–90 m²44,7 %7.768 habitatges
91–120 m²18,7 %3.247 habitatges
121–150 m²2,8 %480 habitatges
151–210 m²0,6 %107 habitatges
211–250 m²0,0 %8 habitatges
>250 m²0,1 %17 habitatges
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
<30 m²2,6 %451 habitatges1,8 %2.081 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²30,5 %5.312 habitatges24,3 %27.853 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²44,7 %7.768 habitatges56,5 %64.700 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²18,7 %3.247 habitatges14,3 %16.394 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²2,8 %480 habitatges2,4 %2.735 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,6 %107 habitatges0,5 %570 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,0 %8 habitatges0,1 %62 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,1 %17 habitatges0,1 %169 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²451447449449450
31–60 m²5.3125.2965.2005.2015.194
61–90 m²7.7687.7607.6777.6217.566
91–120 m²3.2473.2423.2323.2233.216
121–150 m²480481483481481
151–210 m²107113114114116
211–250 m²88999
>250 m²1720202020

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1901–1940» és la més nombrosa i representa el 23,7 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
11,6 %<19012.019
23,7 %1901–19404.127
1,5 %1941–1950269
7,2 %1951–19601.256
7,1 %1961–19701.233
9,4 %1971–19801.633
2,5 %1981–1990428
8,9 %1991–20001.540
19,7 %2001–20103.428
5,2 %2011–2020902
3,2 %2021–2030555
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
<190111,6 %2.019 habitatges4,4 %5.024 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194023,7 %4.127 habitatges10,2 %11.731 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19501,5 %269 habitatges0,9 %1.087 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19607,2 %1.256 habitatges9,8 %11.237 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–19707,1 %1.233 habitatges25,9 %29.670 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19809,4 %1.633 habitatges18,9 %21.700 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19902,5 %428 habitatges4,8 %5.517 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20008,9 %1.540 habitatges9,0 %10.268 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201019,7 %3.428 habitatges11,0 %12.559 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20205,2 %902 habitatges2,7 %3.108 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20303,2 %555 habitatges2,3 %2.663 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19012.0192.0272.0322.0422.049
1901–19404.1274.1294.1454.1574.162
1941–1950269269266266266
1951–19601.2561.2541.2551.2861.285
1961–19701.2331.2461.2471.2481.248
1971–19801.6331.6261.6281.6291.632
1981–1990428428425425425
1991–20001.5401.5401.5401.5401.540
2001–20103.4283.4283.4263.4243.425
2011–2020902889879878869
2021–2030555531341223151

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,2 %.

73,1 m²

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Poblenou73,1 m²
Sant Martí74,2 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202673,1 m²
04/03/202573,2 m²
26/02/202473,3 m²
06/03/202373,3 m²
01/01/202273,3 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,4 %.

62,6 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Poblenou62,6 anys
Sant Martí56,7 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202662,6 anys
04/03/202561,8 anys
26/02/202461,5 anys
06/03/202361,0 anys
01/01/202260,3 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

17.390

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Habitatges del barri17.390114.564836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202617.390
04/03/202517.367
26/02/202417.184
06/03/202317.118
01/01/202217.052

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 30,5 % del total.

Una persona30,5 %4.352 domicilis
Dues persones29,0 %4.128 domicilis
Tres persones19,6 %2.792 domicilis
Quatre persones14,6 %2.081 domicilis
Cinc persones3,7 %534 domicilis
Sis persones1,3 %182 domicilis
Set persones0,6 %89 domicilis
Vuit persones0,3 %38 domicilis
Nou persones o més0,4 %53 domicilis
Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Una persona30,5 %4.352 domicilis29,7 %29.459 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones29,0 %4.128 domicilis30,3 %30.062 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones19,6 %2.792 domicilis18,9 %18.777 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,6 %2.081 domicilis13,4 %13.257 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,7 %534 domicilis4,1 %4.066 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,3 %182 domicilis1,7 %1.728 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %89 domicilis0,8 %783 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %38 domicilis0,5 %451 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,4 %53 domicilis0,6 %578 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona4.3524.2124.2404.2154.109
Dues persones4.1284.0844.0933.9783.889
Tres persones2.7922.7632.7312.7362.741
Quatre persones2.0812.1282.1472.1762.193
Cinc persones534587593579579
Sis persones182189180163170
Set persones8990736083
Vuit persones3835313135
Nou persones o més5350454437

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 75,7 % del total.

El 24,3 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

24,3 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Cap menor de 18 anys75,7 %10.780 domicilis77,6 %76.904 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys14,2 %2.030 domicilis13,0 %12.907 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys8,7 %1.237 domicilis7,7 %7.672 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,1 %160 domicilis1,3 %1.317 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,3 %42 domicilis0,4 %361 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys10.78010.56210.45910.2189.984
Un menor de 18 anys2.0302.0492.0892.0742.079
Dos menors de 18 anys1.2371.3041.3541.4591.520
Tres menors de 18 anys160178189196217
Quatre menors de 18 anys o més4245423536

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,8 %.

14.249

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl PoblenouSant MartíBarcelona
Domicilis del barri14.24999.161684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202614.249
01/01/202514.138
01/01/202414.133
01/01/202313.982
01/01/202213.836

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +11,4 %.

27.326 €

Compara amb Sant Martí i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

El Poblenou27.326 €
Sant Martí23.916 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202327.326 €
202224.534 €
202123.161 €
202021.687 €
201923.125 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

El Poblenou: memòria fabril i vida de barri

El Poblenou · Sant Martí · Barcelona

La història del barri

El Poblenou va créixer sobre antics terrenys humits i agrícoles del Taulat. L’abundància d’aigua va afavorir la indústria, que va assolir una gran concentració al segle XIX. La plaça de Prim i el nucli tradicional conserven la memòria residencial i obrera, al costat de les transformacions posteriors del litoral.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Separa les finques del nucli tradicional de les promocions recents i dels antics espais industrials. Comprova ús residencial, llum, altura, ascensor i estat de l’edifici. La proximitat a la rambla o a la platja s’ha de valorar juntament amb el soroll i les característiques concretes de l’habitatge.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare