Sant Martí

Preu de l’habitatge al Clot

El preu mitjà de compravenda al Clot és de 4.787 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Façana de maó del Mercat del Clot
Mercat del Clot · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

4.092 €/m²

2025 · any complet

+12,4% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

232

2025 · any complet

+16,6% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

299.002 €

2025 · any complet

+6,6% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

77,5 m²

2025 · any complet

-2,9% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.0002.5003.0003.5004.0004.50020162.44320172.95520182.96420193.16820203.23520213.16320223.61920233.39520243.64120254.092

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
4.092 €/m²4.115 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
2322.47816.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
299.002 €322.934 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
77,5 m²79,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19193.618 €/m²
1920–19394.134 €/m²
1940–19594.309 €/m²
1960–19793.946 €/m²
1980–19994.315 €/m²
2000–20203.916 €/m²
2020–actualitat5.338 €/m²
Abans del 19004.240 €/m²
No consta4.248 €/m²
Compara amb Sant Martí i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
2020–actualitat5.338 €/m²4.432 €/m²5.731 €/m²
2000–20203.916 €/m²5.672 €/m²4.904 €/m²
1980–19994.315 €/m²4.299 €/m²4.373 €/m²
1960–19793.946 €/m²3.527 €/m²3.944 €/m²
1940–19594.309 €/m²4.083 €/m²4.105 €/m²
1920–19394.134 €/m²4.542 €/m²4.772 €/m²
1900–19193.618 €/m²4.502 €/m²4.640 €/m²
Abans del 19004.240 €/m²4.426 €/m²4.308 €/m²
No consta4.248 €/m²4.574 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitat5.338 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada4.498 €/m²Sense dada publicada
2000–20203.916 €/m²4.151 €/m²4.082 €/m²3.231 €/m²3.996 €/m²
1980–19994.315 €/m²3.645 €/m²3.557 €/m²3.672 €/m²3.161 €/m²
1960–19793.946 €/m²3.802 €/m²3.555 €/m²3.652 €/m²3.153 €/m²
1940–19594.309 €/m²3.009 €/m²3.011 €/m²3.368 €/m²3.200 €/m²
1920–19394.134 €/m²3.338 €/m²2.953 €/m²3.046 €/m²2.756 €/m²
1900–19193.618 €/m²3.022 €/m²3.466 €/m²2.819 €/m²3.129 €/m²
Abans del 19004.240 €/m²Sense dada publicada3.024 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada
No consta4.248 €/m²4.151 €/m²2.763 €/m²Sense dada publicada3.679 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 82,5 % del total.

87,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Persona física — espanyola82,5 %10.412 habitatges81,4 %93.227 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera5,2 %651 habitatges7,4 %8.472 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima2,3 %293 habitatges1,4 %1.644 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil7,2 %909 habitatges6,9 %7.928 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,2 %153 habitatges0,5 %621 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,0 %2 habitatges0,1 %65 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,9 %112 habitatges1,8 %2.102 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,5 %61 habitatges0,2 %182 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %1 habitatges0,0 %14 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,2 %25 habitatges0,3 %309 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola10.41210.44710.49510.51810.519
Persona física — estrangera651595537490444
Societat anònima293337404412443
Societat limitada / civil909912850864836
Altres societats i associacions153154155131129
Entitats estrangeres22111
Organismes públics11210910510593
Institucions religioses6136362420
Altres tipus / UTE11111
No consta2527343856

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 56,7 % del total.

<30 m²3,1 %389 habitatges
31–60 m²22,3 %2.812 habitatges
61–90 m²56,7 %7.155 habitatges
91–120 m²14,5 %1.835 habitatges
121–150 m²3,0 %378 habitatges
151–210 m²0,3 %33 habitatges
211–250 m²0,0 %4 habitatges
>250 m²0,1 %13 habitatges
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
<30 m²3,1 %389 habitatges1,8 %2.081 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²22,3 %2.812 habitatges24,3 %27.853 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²56,7 %7.155 habitatges56,5 %64.700 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²14,5 %1.835 habitatges14,3 %16.394 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²3,0 %378 habitatges2,4 %2.735 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,3 %33 habitatges0,5 %570 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,0 %4 habitatges0,1 %62 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,1 %13 habitatges0,1 %169 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²389389388383376
31–60 m²2.8122.8112.8152.8042.783
61–90 m²7.1557.1547.1457.1287.119
91–120 m²1.8351.8371.8391.8381.835
121–150 m²378378379379377
151–210 m²3334343434
211–250 m²44444
>250 m²1313141414

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1971–1980» és la més nombrosa i representa el 29,0 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
6,5 %<1901824
13,9 %1901–19401.750
2,0 %1941–1950250
4,4 %1951–1960550
17,0 %1961–19702.142
29,0 %1971–19803.656
9,5 %1981–19901.193
10,7 %1991–20001.351
5,0 %2001–2010629
1,0 %2011–2020128
1,2 %2021–2030146
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
<19016,5 %824 habitatges4,4 %5.024 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194013,9 %1.750 habitatges10,2 %11.731 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19502,0 %250 habitatges0,9 %1.087 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19604,4 %550 habitatges9,8 %11.237 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197017,0 %2.142 habitatges25,9 %29.670 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198029,0 %3.656 habitatges18,9 %21.700 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19909,5 %1.193 habitatges4,8 %5.517 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200010,7 %1.351 habitatges9,0 %10.268 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20105,0 %629 habitatges11,0 %12.559 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,0 %128 habitatges2,7 %3.108 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,2 %146 habitatges2,3 %2.663 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<1901824827826827830
1901–19401.7501.7671.7691.7691.766
1941–1950250250248251251
1951–1960550550549549548
1961–19702.1422.1432.1432.1442.145
1971–19803.6563.6423.6453.6453.654
1981–19901.1931.1931.1931.1931.193
1991–20001.3511.3511.3511.3431.345
2001–2010629629629629625
2011–2020128127126123123
2021–203014614113911162

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

73,8 m²

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Clot73,8 m²
Sant Martí74,2 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202673,8 m²
04/03/202573,8 m²
26/02/202473,8 m²
06/03/202373,9 m²
01/01/202273,9 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,5 %.

60,7 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Clot60,7 anys
Sant Martí56,7 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202660,7 anys
04/03/202559,8 anys
26/02/202458,9 anys
06/03/202358,0 anys
01/01/202257,3 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

12.619

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Habitatges del barri12.619114.564836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202612.619
04/03/202512.620
26/02/202412.618
06/03/202312.584
01/01/202212.542

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 31,6 % del total.

Una persona29,6 %3.279 domicilis
Dues persones31,6 %3.504 domicilis
Tres persones18,7 %2.072 domicilis
Quatre persones13,6 %1.510 domicilis
Cinc persones3,6 %398 domicilis
Sis persones1,5 %169 domicilis
Set persones0,6 %68 domicilis
Vuit persones0,4 %42 domicilis
Nou persones o més0,4 %45 domicilis
Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Una persona29,6 %3.279 domicilis29,7 %29.459 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones31,6 %3.504 domicilis30,3 %30.062 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones18,7 %2.072 domicilis18,9 %18.777 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones13,6 %1.510 domicilis13,4 %13.257 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,6 %398 domicilis4,1 %4.066 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,5 %169 domicilis1,7 %1.728 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %68 domicilis0,8 %783 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,4 %42 domicilis0,5 %451 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,4 %45 domicilis0,6 %578 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona3.2793.2303.1933.1843.102
Dues persones3.5043.4153.3933.3103.243
Tres persones2.0722.1002.0682.0602.099
Quatre persones1.5101.5751.5871.6421.636
Cinc persones398416414383401
Sis persones169164170163157
Set persones6874736781
Vuit persones4242292924
Nou persones o més4544403224

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 80,1 % del total.

El 19,9 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

19,9 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Cap menor de 18 anys80,1 %8.885 domicilis77,6 %76.904 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys12,0 %1.326 domicilis13,0 %12.907 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys6,7 %741 domicilis7,7 %7.672 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,0 %112 domicilis1,3 %1.317 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,2 %23 domicilis0,4 %361 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys8.8858.7958.6688.5258.365
Un menor de 18 anys1.3261.3321.3041.3031.348
Dos menors de 18 anys741790846899902
Tres menors de 18 anys112122133127130
Quatre menors de 18 anys o més2321161622

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,2 %.

11.087

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl ClotSant MartíBarcelona
Domicilis del barri11.08799.161684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202611.087
01/01/202511.060
01/01/202410.967
01/01/202310.870
01/01/202210.767

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +8,2 %.

24.466 €

Compara amb Sant Martí i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

El Clot24.466 €
Sant Martí23.916 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202324.466 €
202222.605 €
202121.931 €
202019.814 €
201921.183 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

El Clot: del Rec Comtal al barri industrial

El Clot · Sant Martí · Barcelona

La història del barri

El Clot conserva la memòria d’un nucli agrícola vinculat al Rec Comtal. Durant el segle XIX, fàbriques i ferrocarril van transformar el paisatge i van consolidar un barri obrer. La recuperació d’antics espais industrials va donar lloc a nous espais públics, entre els quals el Parc del Clot.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Distingeix les finques del nucli tradicional dels edificis situats en grans avingudes. La proximitat al mercat o al parc no substitueix la revisió de soroll, llum, ascensor i conservació. Compara habitatges de superfície i estat semblants per interpretar correctament el preu per metre quadrat.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare