Sant Andreu

Preu de l’habitatge a La Trinitat Vella

El preu mitjà de compravenda a La Trinitat Vella és de 2.359 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Passeig i arbrat del Parc de la Trinitat
Parc de la Trinitat · La Trinitat Vella

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

2.206 €/m²

2025 · any complet

+5,6% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

164

2025 · any complet

+13,1% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

145.524 €

2025 · any complet

-0,3% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

72,8 m²

2025 · any complet

+3,3% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

1.0001.5002.0002.50020161.11220171.54220181.66220191.70320201.43020211.81120222.23720231.81520242.09020252.206

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
2.206 €/m²3.460 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
1641.35416.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
145.524 €256.557 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
72,8 m²77,4 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1940–19592.305 €/m²
1960–19792.193 €/m²
1980–19992.558 €/m²
2000–20202.283 €/m²
No consta1.568 €/m²
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada5.146 €/m²5.731 €/m²
2000–20202.283 €/m²3.994 €/m²4.904 €/m²
1980–19992.558 €/m²3.148 €/m²4.373 €/m²
1960–19792.193 €/m²3.423 €/m²3.944 €/m²
1940–19592.305 €/m²3.249 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada3.901 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada3.596 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No consta1.568 €/m²3.006 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicada3.603 €/m²3.232 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada
2000–20202.283 €/m²2.709 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
1980–19992.558 €/m²2.746 €/m²2.257 €/m²1.734 €/m²1.988 €/m²
1960–19792.193 €/m²1.831 €/m²1.579 €/m²2.280 €/m²1.868 €/m²
1940–19592.305 €/m²1.215 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada652 €/m²
No consta1.568 €/m²2.010 €/m²2.025 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 78,4 % del total.

85,0 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Persona física — espanyola78,4 %3.423 habitatges84,6 %61.186 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera6,6 %288 habitatges3,1 %2.221 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima2,4 %105 habitatges1,6 %1.147 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil4,9 %213 habitatges6,4 %4.617 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,5 %21 habitatges0,6 %408 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,0 %1 habitatges0,0 %3 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics6,5 %283 habitatges3,5 %2.507 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,1 %4 habitatges0,1 %55 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,1 %4 habitatges0,1 %48 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,6 %26 habitatges0,2 %143 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola3.4233.4223.3893.3493.355
Persona física — estrangera288258239228216
Societat anònima105124142163164
Societat limitada / civil213240272264264
Altres societats i associacions2118191213
Entitats estrangeres11111
Organismes públics283271267128124
Institucions religioses44333
Altres tipus / UTE4671012
No consta2627333946

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «31–60 m²» és la més nombrosa i representa el 50,7 % del total.

<30 m²4,4 %192 habitatges
31–60 m²50,7 %2.216 habitatges
61–90 m²36,7 %1.602 habitatges
91–120 m²7,8 %340 habitatges
121–150 m²0,3 %12 habitatges
151–210 m²0,1 %5 habitatges
211–250 m²0,0 %1 habitatges
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
<30 m²4,4 %192 habitatges2,7 %1.977 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²50,7 %2.216 habitatges27,4 %19.852 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²36,7 %1.602 habitatges55,1 %39.853 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²7,8 %340 habitatges13,4 %9.690 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²0,3 %12 habitatges1,1 %803 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,1 %5 habitatges0,2 %129 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,0 %1 habitatges0,0 %12 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,0 %19 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²192196198198198
31–60 m²2.2162.2132.2132.0822.083
61–90 m²1.6021.6051.6041.5741.574
91–120 m²340339339326326
121–150 m²1212121111
151–210 m²55555
211–250 m²11111

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 31,7 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,0 %<19012
2,1 %1901–194093
1,4 %1941–195060
13,9 %1951–1960606
31,7 %1961–19701.384
25,0 %1971–19801.091
3,2 %1981–1990141
6,4 %1991–2000279
9,5 %2001–2010417
2,7 %2011–2020116
4,1 %2021–2030179
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
<19010,0 %2 habitatges3,2 %2.296 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19402,1 %93 habitatges5,2 %3.787 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19501,4 %60 habitatges1,8 %1.266 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196013,9 %606 habitatges9,7 %7.047 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197031,7 %1.384 habitatges29,0 %20.951 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198025,0 %1.091 habitatges25,4 %18.403 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19903,2 %141 habitatges4,8 %3.460 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20006,4 %279 habitatges6,3 %4.585 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20109,5 %417 habitatges9,8 %7.072 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20202,7 %116 habitatges2,9 %2.065 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20304,1 %179 habitatges1,9 %1.403 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<190122222
1901–19409393949494
1941–19506060606666
1951–1960606605605605605
1961–19701.3841.3821.3821.3811.382
1971–19801.0911.0911.0911.0891.089
1981–1990141149149149149
1991–2000279277278278278
2001–2010417417417417417
2011–2020116116116116116
2021–2030179179178Sense dada publicadaSense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

61,3 m²

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Trinitat Vella61,3 m²
Sant Andreu70,8 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202661,3 m²
04/03/202561,2 m²
26/02/202461,2 m²
06/03/202361,2 m²
01/01/202261,2 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +2,0 %.

50,2 anys

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Trinitat Vella50,2 anys
Sant Andreu54,0 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202650,2 anys
04/03/202549,2 anys
26/02/202448,2 anys
06/03/202349,2 anys
01/01/202248,2 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

4.368

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Habitatges del barri4.36872.335836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20264.368
04/03/20254.371
26/02/20244.372
06/03/20234.197
01/01/20224.198

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 25,1 % del total.

Una persona25,1 %952 domicilis
Dues persones24,8 %941 domicilis
Tres persones18,0 %685 domicilis
Quatre persones14,8 %562 domicilis
Cinc persones7,6 %287 domicilis
Sis persones4,6 %174 domicilis
Set persones2,3 %86 domicilis
Vuit persones1,2 %45 domicilis
Nou persones o més1,8 %68 domicilis
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Una persona25,1 %952 domicilis29,2 %18.205 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones24,8 %941 domicilis30,2 %18.812 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones18,0 %685 domicilis19,0 %11.838 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,8 %562 domicilis13,8 %8.582 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones7,6 %287 domicilis4,2 %2.595 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones4,6 %174 domicilis1,8 %1.099 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones2,3 %86 domicilis0,8 %487 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones1,2 %45 domicilis0,5 %287 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més1,8 %68 domicilis0,6 %399 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona952945882896878
Dues persones941949905881919
Tres persones685658674672660
Quatre persones562562542551542
Cinc persones287296262257265
Sis persones174149148132140
Set persones8696816668
Vuit persones4547423634
Nou persones o més6862615655

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 68,0 % del total.

El 32,0 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

32,0 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Cap menor de 18 anys68,0 %2.585 domicilis76,3 %47.529 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys16,0 %609 domicilis13,7 %8.534 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys10,1 %382 domicilis8,2 %5.106 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys4,1 %157 domicilis1,4 %901 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,8 %67 domicilis0,4 %234 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys2.5852.5582.4362.3842.373
Un menor de 18 anys609587566586617
Dos menors de 18 anys382398390393370
Tres menors de 18 anys157155145124150
Quatre menors de 18 anys o més6766606051

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,0 %.

3.800

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Trinitat VellaSant AndreuBarcelona
Domicilis del barri3.80062.304684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20263.800
01/01/20253.764
01/01/20243.597
01/01/20233.547
01/01/20223.561

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +8,0 %.

15.017 €

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Trinitat Vella15.017 €
Sant Andreu22.458 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202315.017 €
202213.904 €
202113.431 €
202012.250 €
201913.174 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

La Trinitat Vella: del paisatge agrícola al barri residencial

La Trinitat Vella · Sant Andreu · Barcelona

La història del barri

La Trinitat va ser un extrem rural de l’antic municipi de Sant Andreu de Palomar. Als anys cinquanta, els blocs d’habitatges van substituir part de les vinyes. Les noves infraestructures viàries van separar després La Trinitat Vella de La Trinitat Nova i en van condicionar les connexions.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Compara el tram de carrer i l’accés real a transport i serveis. L’orientació cap a un parc o una via de circulació, l’aïllament, l’ascensor i les rehabilitacions de l’edifici poden explicar diferències entre habitatges pròxims. Revisa també les quotes i les obres comunitàries previstes.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare