Les Corts

Preu de l’habitatge a Pedralbes

El preu mitjà de compravenda a Pedralbes és de 7.167 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Font i jardins del Palau de Pedralbes, a Barcelona
Jardins del Palau de Pedralbes · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

6.079 €/m²

2025 · any complet

+17,6% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

127

2025 · any complet

+13,4% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

1.094.040 €

2025 · any complet

+17,6% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

187,7 m²

2025 · any complet

-4,4% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

3.0003.5004.0004.5005.0005.5006.0006.50020163.34920174.88320185.10720194.93720205.11320214.78720224.53220234.89820245.16820256.079

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Les Corts i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
6.079 €/m²5.102 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
12768316.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
1.094.040 €563.156 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
187,7 m²109,1 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1940–19595.480 €/m²
1960–19796.036 €/m²
1980–19995.255 €/m²
No consta6.289 €/m²
Compara amb Les Corts i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada7.261 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada5.694 €/m²4.904 €/m²
1980–19995.255 €/m²5.134 €/m²4.373 €/m²
1960–19796.036 €/m²5.043 €/m²3.944 €/m²
1940–19595.480 €/m²4.849 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada4.573 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada4.731 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No consta6.289 €/m²5.770 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
1980–19995.255 €/m²5.591 €/m²5.878 €/m²4.310 €/m²5.355 €/m²
1960–19796.036 €/m²5.125 €/m²4.823 €/m²4.548 €/m²4.732 €/m²
1940–19595.480 €/m²4.194 €/m²4.768 €/m²3.812 €/m²4.529 €/m²
No consta6.289 €/m²5.252 €/m²4.522 €/m²5.383 €/m²4.767 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 70,8 % del total.

78,5 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Persona física — espanyola70,8 %4.361 habitatges83,4 %34.524 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera7,7 %475 habitatges3,6 %1.471 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,9 %117 habitatges1,4 %567 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil15,8 %976 habitatges9,4 %3.887 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,2 %75 habitatges0,7 %300 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,7 %43 habitatges0,1 %58 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics1,2 %74 habitatges1,1 %451 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %15 habitatges0,1 %46 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %1 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,4 %23 habitatges0,2 %103 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola4.3614.3694.3744.3794.399
Persona física — estrangera475472462419404
Societat anònima117122130134138
Societat limitada / civil976953941954923
Altres societats i associacions7569737774
Entitats estrangeres4339363338
Organismes públics7474787881
Institucions religioses1515151515
No consta2322203035

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «151–210 m²» és la més nombrosa i representa el 25,1 % del total.

<30 m²3,6 %219 habitatges
31–60 m²9,8 %603 habitatges
61–90 m²12,6 %774 habitatges
91–120 m²22,0 %1.352 habitatges
121–150 m²17,4 %1.070 habitatges
151–210 m²25,1 %1.546 habitatges
211–250 m²5,2 %318 habitatges
>250 m²4,5 %277 habitatges
Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
<30 m²3,6 %219 habitatges2,3 %940 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²9,8 %603 habitatges15,6 %6.444 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²12,6 %774 habitatges41,1 %17.006 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²22,0 %1.352 habitatges25,5 %10.576 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²17,4 %1.070 habitatges8,1 %3.369 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²25,1 %1.546 habitatges5,7 %2.340 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²5,2 %318 habitatges1,0 %429 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²4,5 %277 habitatges0,7 %304 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²219215217216214
31–60 m²603604604606605
61–90 m²774772769771768
91–120 m²1.3521.3481.3471.3471.348
121–150 m²1.0701.0661.0661.0631.065
151–210 m²1.5461.5451.5411.5371.529
211–250 m²318313313311313
>250 m²277272272268265

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1971–1980» és la més nombrosa i representa el 40,6 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,4 %<190122
1,1 %1901–194065
4,6 %1941–1950283
15,1 %1951–1960930
19,1 %1961–19701.178
40,6 %1971–19802.501
9,4 %1981–1990578
2,3 %1991–2000144
5,3 %2001–2010327
1,1 %2011–202070
1,0 %2021–203061
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
<19010,4 %22 habitatges0,5 %218 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19401,1 %65 habitatges5,5 %2.286 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19504,6 %283 habitatges2,4 %1.002 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196015,1 %930 habitatges9,0 %3.725 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197019,1 %1.178 habitatges26,1 %10.791 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198040,6 %2.501 habitatges37,6 %15.563 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19909,4 %578 habitatges9,7 %4.035 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20002,3 %144 habitatges3,5 %1.444 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20105,3 %327 habitatges3,3 %1.386 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,1 %70 habitatges1,9 %793 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,0 %61 habitatges0,4 %165 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19012222222222
1901–19406566666669
1941–1950283283286296296
1951–1960930897897898898
1961–19701.1781.2121.2131.2131.215
1971–19802.5012.5012.5002.5012.499
1981–1990578576576578577
1991–2000144144144145145
2001–2010327327326326326
2011–20207065656060
2021–203061423414Sense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

132,2 m²

Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Pedralbes132,2 m²
Les Corts91,3 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/2026132,2 m²
04/03/2025132,1 m²
26/02/2024132,1 m²
06/03/2023131,8 m²
01/01/2022131,7 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,6 %.

53,3 anys

Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Pedralbes53,3 anys
Les Corts54,5 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202653,3 anys
04/03/202552,4 anys
26/02/202451,5 anys
06/03/202350,8 anys
01/01/202249,9 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,4 %.

6.159

Compara amb Les Corts i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Habitatges del barri6.15941.408836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20266.159
04/03/20256.135
26/02/20246.129
06/03/20236.119
01/01/20226.107

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 26,8 % del total.

Una persona26,8 %1.166 domicilis
Dues persones25,4 %1.105 domicilis
Tres persones17,6 %767 domicilis
Quatre persones16,6 %724 domicilis
Cinc persones8,8 %382 domicilis
Sis persones3,0 %129 domicilis
Set persones0,8 %35 domicilis
Vuit persones0,3 %15 domicilis
Nou persones o més0,8 %33 domicilis
Compara amb Les Corts i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Una persona26,8 %1.166 domicilis31,0 %10.444 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones25,4 %1.105 domicilis29,6 %9.968 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones17,6 %767 domicilis18,0 %6.062 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones16,6 %724 domicilis13,8 %4.665 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones8,8 %382 domicilis4,7 %1.581 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones3,0 %129 domicilis1,6 %549 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,8 %35 domicilis0,6 %199 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %15 domicilis0,3 %101 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,8 %33 domicilis0,4 %138 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona1.1661.1711.1651.1111.075
Dues persones1.1051.0851.1091.1381.159
Tres persones767756739753756
Quatre persones724778752722695
Cinc persones382368377361328
Sis persones129135128111110
Set persones3534363938
Vuit persones1517161118
Nou persones o més3332273022

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 69,9 % del total.

El 30,1 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

30,1 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Les Corts i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Cap menor de 18 anys69,9 %3.047 domicilis77,8 %26.219 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys12,6 %548 domicilis11,6 %3.906 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys12,1 %525 domicilis8,7 %2.922 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys4,2 %185 domicilis1,6 %552 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,2 %51 domicilis0,3 %108 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys3.0473.0343.0322.9942.982
Un menor de 18 anys548573544530515
Dos menors de 18 anys525529520522499
Tres menors de 18 anys185194211197173
Quatre menors de 18 anys o més5146423332

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,5 %.

4.356

Compara amb Les Corts i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaPedralbesLes CortsBarcelona
Domicilis del barri4.35633.707684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20264.356
01/01/20254.376
01/01/20244.349
01/01/20234.276
01/01/20224.201

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +38,6 %.

47.009 €

Compara amb Les Corts i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Pedralbes47.009 €
Les Corts33.856 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202347.009 €
202233.922 €
202130.958 €
202034.242 €
201937.344 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Pedralbes, patrimoni i diversitat residencial

Pedralbes · Les Corts · Barcelona

La història del barri

El nom de Pedralbes remet a la pedra clara de l’indret. El monestir, fundat el 1327 per la reina Elisenda de Montcada, és una referència històrica fonamental. El barri també inclou l’àmbit de la Mercè, amb una trajectòria residencial pròpia.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Els habitatges grans, els pisos amb zones comunes i les cases amb parcel·la no s’han de comparar com si fossin equivalents. A Pedralbes convé separar superfície interior i exterior, revisar el manteniment i les despeses comunitàries, i buscar operacions de tipologia i ubicació semblants a l’habitatge concret.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare