Horta-Guinardó

Preu de l’habitatge a Montbau

El preu mitjà de compravenda a Montbau és de 3.483 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Blocs residencials i espai de vianants de Montbau
Fotografia d’arxiu · Fredericg · CC BY-SA 4.0

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

3.138 €/m²

2025 · any complet

+16,5% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

33

2025 · any complet

-23,3% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

206.991 €

2025 · any complet

+8,5% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

71,1 m²

2025 · any complet

-2,1% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

1.5002.0002.5003.0003.50020161.84720172.18220182.35720192.47020202.49320212.42920222.51220232.45520242.69420253.138

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
3.138 €/m²3.451 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
331.65316.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
206.991 €254.868 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
71,1 m²74,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1960–19793.134 €/m²
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada4.915 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada3.373 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada3.583 €/m²4.373 €/m²
1960–19793.134 €/m²3.420 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada3.398 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada3.694 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada3.576 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No constaSense dada publicada3.314 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
1960–19793.134 €/m²2.760 €/m²2.558 €/m²2.471 €/m²2.274 €/m²
1940–1959Sense dada publicada2.238 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada1.323 €/m²
No constaSense dada publicada2.821 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada4.805 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 94,1 % del total.

96,9 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Persona física — espanyola94,1 %2.411 habitatges87,3 %75.920 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera2,8 %73 habitatges3,3 %2.902 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,0 %1 habitatges1,4 %1.254 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil1,4 %36 habitatges5,6 %4.837 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,3 %33 habitatges0,8 %670 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeresSense dada publicada0,0 %4 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,2 %6 habitatges1,1 %992 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,1 %2 habitatges0,1 %94 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %2 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,0 %1 habitatges0,3 %290 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola2.4112.4132.4092.4102.419
Persona física — estrangera7371696457
Societat anònima11364
Societat limitada / civil3633343434
Altres societats i associacions3333343434
Entitats estrangeresSense dada publicada2Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
Organismes públics66777
Institucions religioses22222
No consta12555

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 56,1 % del total.

<30 m²4,4 %113 habitatges
31–60 m²36,8 %942 habitatges
61–90 m²56,1 %1.437 habitatges
91–120 m²2,8 %71 habitatges
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
<30 m²4,4 %113 habitatges3,9 %3.413 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²36,8 %942 habitatges34,1 %29.658 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²56,1 %1.437 habitatges49,9 %43.408 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²2,8 %71 habitatges9,9 %8.588 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²Sense dada publicada1,7 %1.479 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²Sense dada publicada0,4 %327 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²Sense dada publicada0,0 %40 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,1 %52 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²113113113112112
31–60 m²942942942941941
61–90 m²1.4371.4371.4371.4381.438
91–120 m²7171717171

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 64,3 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,0 %1941–19501
27,5 %1951–1960704
64,3 %1961–19701.648
4,3 %1971–1980109
2,9 %1991–200075
1,0 %2001–201026
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
<1901Sense dada publicada1,1 %922 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–1940Sense dada publicada5,8 %5.029 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19500,0 %1 habitatges3,4 %2.926 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196027,5 %704 habitatges14,1 %12.296 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197064,3 %1.648 habitatges37,8 %32.846 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19804,3 %109 habitatges21,5 %18.737 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–1990Sense dada publicada4,3 %3.728 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20002,9 %75 habitatges4,8 %4.202 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20101,0 %26 habitatges4,3 %3.762 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–2020Sense dada publicada1,7 %1.517 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–2030Sense dada publicada1,1 %1.000 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
1941–195011111
1951–1960704704704704704
1961–19701.6481.6481.6481.6471.647
1971–1980109109109109109
1991–20007575757575
2001–20102626262626

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

61,3 m²

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Montbau61,3 m²
Horta-Guinardó67,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202661,3 m²
04/03/202561,3 m²
26/02/202461,3 m²
06/03/202361,3 m²
01/01/202261,3 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,7 %.

61,0 anys

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Montbau61,0 anys
Horta-Guinardó57,3 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202661,0 anys
04/03/202560,0 anys
26/02/202459,0 anys
06/03/202358,0 anys
01/01/202257,0 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

2.563

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Habitatges del barri2.56386.965836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20262.563
04/03/20252.563
26/02/20242.563
06/03/20232.562
01/01/20222.562

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 32,8 % del total.

Una persona32,8 %710 domicilis
Dues persones30,0 %649 domicilis
Tres persones17,5 %378 domicilis
Quatre persones12,7 %275 domicilis
Cinc persones3,7 %81 domicilis
Sis persones1,5 %32 domicilis
Set persones0,6 %13 domicilis
Vuit persones0,3 %6 domicilis
Nou persones o més0,9 %19 domicilis
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Una persona32,8 %710 domicilis30,5 %22.215 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones30,0 %649 domicilis30,4 %22.186 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones17,5 %378 domicilis18,6 %13.569 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones12,7 %275 domicilis13,1 %9.517 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,7 %81 domicilis4,0 %2.941 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,5 %32 domicilis1,6 %1.136 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %13 domicilis0,8 %560 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %6 domicilis0,4 %312 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,9 %19 domicilis0,6 %426 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona710713720707686
Dues persones649639627643641
Tres persones378368369375361
Quatre persones275266284284289
Cinc persones8179757061
Sis persones3238302418
Set persones1315111110
Vuit persones68964
Nou persones o més1919151014

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 79,2 % del total.

El 20,8 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

20,8 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Cap menor de 18 anys79,2 %1.714 domicilis78,1 %56.891 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys13,1 %283 domicilis13,0 %9.445 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys6,1 %131 domicilis7,4 %5.363 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,4 %30 domicilis1,2 %897 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,2 %5 domicilis0,4 %266 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys1.7141.6901.6701.6611.630
Un menor de 18 anys283282292288268
Dos menors de 18 anys131138149152161
Tres menors de 18 anys3028212320
Quatre menors de 18 anys o més57865

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,8 %.

2.163

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaMontbauHorta-GuinardóBarcelona
Domicilis del barri2.16372.862684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20262.163
01/01/20252.145
01/01/20242.140
01/01/20232.130
01/01/20222.084

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +5,9 %.

22.613 €

Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Montbau22.613 €
Horta-Guinardó23.066 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202322.613 €
202221.356 €
202120.624 €
202019.136 €
201920.321 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Montbau: habitatge planificat al peu de Collserola

Montbau · Horta-Guinardó · Barcelona

La història del barri

Montbau es va desenvolupar amb habitatges promoguts pel Patronat Municipal a partir de 1959, sobre antigues finques del municipi d’Horta. Els blocs residencials, els espais oberts i la proximitat del bosc van definir una nova manera d’habitar aquest vessant.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

A Montbau interessa comparar la distribució, l’orientació i l’altura de cada pis, a més de l’ascensor i els accessos al bloc. Revisa les zones comunes, les reformes de l’edifici i el recorregut fins al metro; una mitjana del barri no recull aquestes diferències.

Fredericg · CC BY-SA 4.0 · Fotografia d’arxiu, sense modificacions.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare