El preu mitjà de compravenda a Montbau és de 3.483 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.
Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.
01 · El mercat de l’habitatge
Preus i compravendes del barri
Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.
El mercat de compravenda
Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.
Preu mitjà per m²
3.138 €/m²
2025 · any complet
+16,5%respecte a l’any anterior
Compravendes residencials
33
2025 · any complet
-23,3%respecte a l’any anterior
Import mitjà per habitatge
206.991 €
2025 · any complet
+8,5%respecte a l’any anterior
Superfície mitjana dels habitatges venuts
71,1 m²
2025 · any complet
-2,1%respecte a l’any anterior
Evolució del preu mitjà per m²
Compravendes registrades · euros per metre quadrat
Llisca el gràfic per veure tots els anys.
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Preu mitjà per m² 2025 · any complet
3.138 €/m²
3.451 €/m²
4.254 €/m²
Compravendes residencials 2025 · any complet
33
1.653
16.897
Import mitjà per habitatge 2025 · any complet
206.991 €
254.868 €
372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts 2025 · any complet
71,1 m²
74,2 m²
86,4 m²
Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials
2025 · any complet
Preu per any de construcció
El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.
1960–19793.134 €/m²
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
2020–actualitat
Sense dada publicada
4.915 €/m²
5.731 €/m²
2000–2020
Sense dada publicada
3.373 €/m²
4.904 €/m²
1980–1999
Sense dada publicada
3.583 €/m²
4.373 €/m²
1960–1979
3.134 €/m²
3.420 €/m²
3.944 €/m²
1940–1959
Sense dada publicada
3.398 €/m²
4.105 €/m²
1920–1939
Sense dada publicada
3.694 €/m²
4.772 €/m²
1900–1919
Sense dada publicada
3.576 €/m²
4.640 €/m²
Abans del 1900
Sense dada publicada
Sense dada publicada
4.308 €/m²
No consta
Sense dada publicada
3.314 €/m²
4.278 €/m²
Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.
Veure l’evolució històrica
2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer
Categoria
2025 · any complet
2024 · any complet
2023 · any complet
2022 · any complet
2021 · any complet
1960–1979
3.134 €/m²
2.760 €/m²
2.558 €/m²
2.471 €/m²
2.274 €/m²
1940–1959
Sense dada publicada
2.238 €/m²
Sense dada publicada
Sense dada publicada
1.323 €/m²
No consta
Sense dada publicada
2.821 €/m²
Sense dada publicada
Sense dada publicada
4.805 €/m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
09/03/2026
Com es reparteix la titularitat
Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.
La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 94,1 % del total.
96,9 %
dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Persona física — espanyola
94,1 %2.411 habitatges
87,3 %75.920 habitatges
78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera
2,8 %73 habitatges
3,3 %2.902 habitatges
5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima
0,0 %1 habitatges
1,4 %1.254 habitatges
2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil
1,4 %36 habitatges
5,6 %4.837 habitatges
10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions
1,3 %33 habitatges
0,8 %670 habitatges
1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres
Sense dada publicada
0,0 %4 habitatges
0,1 %691 habitatges
Organismes públics
0,2 %6 habitatges
1,1 %992 habitatges
2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses
0,1 %2 habitatges
0,1 %94 habitatges
0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE
Sense dada publicada
0,0 %2 habitatges
0,0 %123 habitatges
No consta
0,0 %1 habitatges
0,3 %290 habitatges
0,3 %2.715 habitatges
Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
Persona física — espanyola
2.411
2.413
2.409
2.410
2.419
Persona física — estrangera
73
71
69
64
57
Societat anònima
1
1
3
6
4
Societat limitada / civil
36
33
34
34
34
Altres societats i associacions
33
33
34
34
34
Entitats estrangeres
Sense dada publicada
2
Sense dada publicada
Sense dada publicada
Sense dada publicada
Organismes públics
6
6
7
7
7
Institucions religioses
2
2
2
2
2
No consta
1
2
5
5
5
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
02 · El parc residencial
Com són els habitatges del barri
Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.
09/03/2026
Com encaixa la mida del teu pis?
Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.
La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 56,1 % del total.
<30 m²4,4 %113 habitatges
31–60 m²36,8 %942 habitatges
61–90 m²56,1 %1.437 habitatges
91–120 m²2,8 %71 habitatges
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
<30 m²
4,4 %113 habitatges
3,9 %3.413 habitatges
3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²
36,8 %942 habitatges
34,1 %29.658 habitatges
27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²
56,1 %1.437 habitatges
49,9 %43.408 habitatges
46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²
2,8 %71 habitatges
9,9 %8.588 habitatges
15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²
Sense dada publicada
1,7 %1.479 habitatges
4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²
Sense dada publicada
0,4 %327 habitatges
2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²
Sense dada publicada
0,0 %40 habitatges
0,6 %4.719 habitatges
>250 m²
Sense dada publicada
0,1 %52 habitatges
0,5 %4.078 habitatges
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
<30 m²
113
113
113
112
112
31–60 m²
942
942
942
941
941
61–90 m²
1.437
1.437
1.437
1.438
1.438
91–120 m²
71
71
71
71
71
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Quan es van construir els habitatges
Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.
La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 64,3 % del total.
Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,0 %
1941–19501
27,5 %
1951–1960704
64,3 %
1961–19701.648
4,3 %
1971–1980109
2,9 %
1991–200075
1,0 %
2001–201026
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
<1901
Sense dada publicada
1,1 %922 habitatges
9,5 %79.125 habitatges
1901–1940
Sense dada publicada
5,8 %5.029 habitatges
14,2 %118.546 habitatges
1941–1950
0,0 %1 habitatges
3,4 %2.926 habitatges
3,0 %24.697 habitatges
1951–1960
27,5 %704 habitatges
14,1 %12.296 habitatges
9,4 %78.578 habitatges
1961–1970
64,3 %1.648 habitatges
37,8 %32.846 habitatges
24,9 %208.397 habitatges
1971–1980
4,3 %109 habitatges
21,5 %18.737 habitatges
20,6 %171.941 habitatges
1981–1990
Sense dada publicada
4,3 %3.728 habitatges
4,7 %39.394 habitatges
1991–2000
2,9 %75 habitatges
4,8 %4.202 habitatges
5,0 %41.970 habitatges
2001–2010
1,0 %26 habitatges
4,3 %3.762 habitatges
5,6 %46.677 habitatges
2011–2020
Sense dada publicada
1,7 %1.517 habitatges
2,0 %16.530 habitatges
2021–2030
Sense dada publicada
1,1 %1.000 habitatges
1,3 %10.766 habitatges
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
1941–1950
1
1
1
1
1
1951–1960
704
704
704
704
704
1961–1970
1.648
1.648
1.648
1.647
1.647
1971–1980
109
109
109
109
109
1991–2000
75
75
75
75
75
2001–2010
26
26
26
26
26
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Superfície mitjana del parc residencial
La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
61,3 m²
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Montbau61,3 m²
Horta-Guinardó67,4 m²
Barcelona77,9 m²
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
61,3 m²
04/03/2025
61,3 m²
26/02/2024
61,3 m²
06/03/2023
61,3 m²
01/01/2022
61,3 m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Edat mitjana dels habitatges
L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,7 %.
61,0 anys
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Montbau61,0 anys
Horta-Guinardó57,3 anys
Barcelona66,5 anys
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
61,0 anys
04/03/2025
60,0 anys
26/02/2024
59,0 anys
06/03/2023
58,0 anys
01/01/2022
57,0 anys
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Habitatges del barri
El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
2.563
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Habitatges del barri
2.563
86.965
836.621
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
2.563
04/03/2025
2.563
26/02/2024
2.563
06/03/2023
2.562
01/01/2022
2.562
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
03 · La vida al barri
Llars, residents i renda disponible
La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.
01/01/2026
Quantes persones viuen a cada domicili
Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.
La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 32,8 % del total.
Una persona32,8 %710 domicilis
Dues persones30,0 %649 domicilis
Tres persones17,5 %378 domicilis
Quatre persones12,7 %275 domicilis
Cinc persones3,7 %81 domicilis
Sis persones1,5 %32 domicilis
Set persones0,6 %13 domicilis
Vuit persones0,3 %6 domicilis
Nou persones o més0,9 %19 domicilis
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Una persona
32,8 %710 domicilis
30,5 %22.215 domicilis
31,9 %218.433 domicilis
Dues persones
30,0 %649 domicilis
30,4 %22.186 domicilis
29,5 %201.690 domicilis
Tres persones
17,5 %378 domicilis
18,6 %13.569 domicilis
17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones
12,7 %275 domicilis
13,1 %9.517 domicilis
12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones
3,7 %81 domicilis
4,0 %2.941 domicilis
4,4 %30.379 domicilis
Sis persones
1,5 %32 domicilis
1,6 %1.136 domicilis
1,8 %12.508 domicilis
Set persones
0,6 %13 domicilis
0,8 %560 domicilis
0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones
0,3 %6 domicilis
0,4 %312 domicilis
0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més
0,9 %19 domicilis
0,6 %426 domicilis
0,7 %4.677 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Una persona
710
713
720
707
686
Dues persones
649
639
627
643
641
Tres persones
378
368
369
375
361
Quatre persones
275
266
284
284
289
Cinc persones
81
79
75
70
61
Sis persones
32
38
30
24
18
Set persones
13
15
11
11
10
Vuit persones
6
8
9
6
4
Nou persones o més
19
19
15
10
14
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Presència de menors als domicilis
La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.
La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 79,2 % del total.
El 20,8 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.
20,8 %amb menors
Amb menors de 18 anys
Sense menors de 18 anys
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Cap menor de 18 anys
79,2 %1.714 domicilis
78,1 %56.891 domicilis
78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys
13,1 %283 domicilis
13,0 %9.445 domicilis
12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys
6,1 %131 domicilis
7,4 %5.363 domicilis
7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys
1,4 %30 domicilis
1,2 %897 domicilis
1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més
0,2 %5 domicilis
0,4 %266 domicilis
0,4 %2.690 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Cap menor de 18 anys
1.714
1.690
1.670
1.661
1.630
Un menor de 18 anys
283
282
292
288
268
Dos menors de 18 anys
131
138
149
152
161
Tres menors de 18 anys
30
28
21
23
20
Quatre menors de 18 anys o més
5
7
8
6
5
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Domicilis del barri
El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,8 %.
2.163
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Montbau
Horta-Guinardó
Barcelona
Domicilis del barri
2.163
72.862
684.077
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Data
Valor
01/01/2026
2.163
01/01/2025
2.145
01/01/2024
2.140
01/01/2023
2.130
01/01/2022
2.084
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
2023
Renda disponible per habitant
La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +5,9 %.
22.613 €
Compara amb Horta-Guinardó i Barcelona
2023 · Mateix període per a les tres zones.
Montbau22.613 €
Horta-Guinardó23.066 €
Barcelona26.069 €
Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.
Veure l’evolució històrica
2019 – 2023 · Més recent primer
Data
Valor
2023
22.613 €
2022
21.356 €
2021
20.624 €
2020
19.136 €
2019
20.321 €
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
04 · Història i habitatge
Montbau: habitatge planificat al peu de Collserola
Montbau · Horta-Guinardó · Barcelona
La història del barri
Montbau es va desenvolupar amb habitatges promoguts pel Patronat Municipal a partir de 1959, sobre antigues finques del municipi d’Horta. Els blocs residencials, els espais oberts i la proximitat del bosc van definir una nova manera d’habitar aquest vessant.
A Montbau interessa comparar la distribució, l’orientació i l’altura de cada pis, a més de l’ascensor i els accessos al bloc. Revisa les zones comunes, les reformes de l’edifici i el recorregut fins al metro; una mitjana del barri no recull aquestes diferències.
Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.
Són preus d’anuncis o de compravendes?
El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.
Per què hi apareixen dates diferents?
Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.
La superfície mitjana correspon a tots els pisos?
La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.
Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?
«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.
Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?
La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.
Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.
Espai Sant Joan
PUNTO HABITAT Passeig de Sant Joan, 150 · Barcelona 93 539 14 10
Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
Gestionar el consentimiento de las cookies
Para ofrecer las mejores experiencias, utilizamos tecnologías como las cookies para almacenar y/o acceder a la información del dispositivo. El consentimiento de estas tecnologías nos permitirá procesar datos como el comportamiento de navegación o las identificaciones únicas en este sitio. No consentir o retirar el consentimiento, puede afectar negativamente a ciertas características y funciones.
Funcional
Sempre actiu
El almacenamiento o acceso técnico es estrictamente necesario para el propósito legítimo de permitir el uso de un servicio específico explícitamente solicitado por el abonado o usuario, o con el único propósito de llevar a cabo la transmisión de una comunicación a través de una red de comunicaciones electrónicas.
Preferencias
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para la finalidad legítima de almacenar preferencias no solicitadas por el abonado o usuario.
Estadísticas
El almacenamiento o acceso técnico que es utilizado exclusivamente con fines estadísticos.El almacenamiento o acceso técnico que se utiliza exclusivamente con fines estadísticos anónimos. Sin un requerimiento, el cumplimiento voluntario por parte de tu proveedor de servicios de Internet, o los registros adicionales de un tercero, la información almacenada o recuperada sólo para este propósito no se puede utilizar para identificarte.
Marketing
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para crear perfiles de usuario para enviar publicidad, o para rastrear al usuario en una web o en varias web con fines de marketing similares.