Sant Martí

Preu de l’habitatge a La Vila Olímpica del Poblenou

El preu mitjà de compravenda a La Vila Olímpica del Poblenou és de 5.890 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Perfil de la Vila Olímpica i les seves torres al costat del mar
La Vila Olímpica del Poblenou · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

5.249 €/m²

2025 · any complet

+7,2% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

70

2025 · any complet

+2,9% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

495.002 €

2025 · any complet

-0,9% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

98,0 m²

2025 · any complet

-8,5% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

3.0003.5004.0004.5005.0005.50020163.78220174.43020184.40520193.36520204.42820214.18020224.55120234.92520244.89620255.249

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
5.249 €/m²4.115 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
702.47816.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
495.002 €322.934 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
98,0 m²79,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1960–19794.598 €/m²
1980–19994.785 €/m²
2000–20206.474 €/m²
No consta5.204 €/m²
Compara amb Sant Martí i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada4.432 €/m²5.731 €/m²
2000–20206.474 €/m²5.672 €/m²4.904 €/m²
1980–19994.785 €/m²4.299 €/m²4.373 €/m²
1960–19794.598 €/m²3.527 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada4.083 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada4.542 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada4.502 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada4.426 €/m²4.308 €/m²
No consta5.204 €/m²4.574 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada4.958 €/m²5.468 €/m²
2000–20206.474 €/m²5.055 €/m²4.902 €/m²5.884 €/m²4.543 €/m²
1980–19994.785 €/m²4.731 €/m²5.122 €/m²4.381 €/m²3.999 €/m²
1960–19794.598 €/m²4.505 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada3.738 €/m²
No consta5.204 €/m²5.238 €/m²3.766 €/m²3.604 €/m²Sense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 80,3 % del total.

88,4 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Persona física — espanyola80,3 %3.814 habitatges81,4 %93.227 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera8,1 %386 habitatges7,4 %8.472 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,0 %49 habitatges1,4 %1.644 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil8,2 %388 habitatges6,9 %7.928 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,4 %19 habitatges0,5 %621 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,2 %8 habitatges0,1 %65 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics1,5 %72 habitatges1,8 %2.102 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religiosesSense dada publicada0,2 %182 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %14 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,3 %15 habitatges0,3 %309 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola3.8143.8163.8463.8393.839
Persona física — estrangera386368349312293
Societat anònima4952525558
Societat limitada / civil388378369409390
Altres societats i associacions1919191920
Entitats estrangeres87544
Organismes públics7272707071
Institucions religiosesSense dada publicada1111
No consta1512121414

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 27,5 % del total.

<30 m²2,9 %140 habitatges
31–60 m²21,4 %1.017 habitatges
61–90 m²27,5 %1.306 habitatges
91–120 m²24,1 %1.144 habitatges
121–150 m²20,2 %962 habitatges
151–210 m²3,5 %166 habitatges
211–250 m²0,0 %2 habitatges
>250 m²0,3 %14 habitatges
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
<30 m²2,9 %140 habitatges1,8 %2.081 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²21,4 %1.017 habitatges24,3 %27.853 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²27,5 %1.306 habitatges56,5 %64.700 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²24,1 %1.144 habitatges14,3 %16.394 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²20,2 %962 habitatges2,4 %2.735 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²3,5 %166 habitatges0,5 %570 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,0 %2 habitatges0,1 %62 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,3 %14 habitatges0,1 %169 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²140142142142142
31–60 m²1.0171.0081.0081.008988
61–90 m²1.3061.2891.2891.2891.267
91–120 m²1.1441.1421.1421.1421.151
121–150 m²962962962962962
151–210 m²166166166166166
211–250 m²22222
>250 m²1414121212

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1991–2000» és la més nombrosa i representa el 72,8 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,5 %<190169
3,7 %1901–1940174
0,2 %1941–195011
2,7 %1951–1960129
3,0 %1961–1970141
2,8 %1971–1980132
0,5 %1981–199025
72,8 %1991–20003.460
11,5 %2001–2010548
0,5 %2011–202023
0,8 %2021–203039
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
<19011,5 %69 habitatges4,4 %5.024 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19403,7 %174 habitatges10,2 %11.731 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19500,2 %11 habitatges0,9 %1.087 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19602,7 %129 habitatges9,8 %11.237 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–19703,0 %141 habitatges25,9 %29.670 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19802,8 %132 habitatges18,9 %21.700 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19900,5 %25 habitatges4,8 %5.517 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200072,8 %3.460 habitatges9,0 %10.268 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201011,5 %548 habitatges11,0 %12.559 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20200,5 %23 habitatges2,7 %3.108 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20300,8 %39 habitatges2,3 %2.663 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19016969696968
1901–1940174174174174174
1941–19501111111111
1951–1960129129129129129
1961–1970141141141141141
1971–1980132132130130130
1981–19902525252525
1991–20003.4603.4613.4613.4613.452
2001–2010548548548548548
2011–20202323232312
2021–203039121212Sense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

90,3 m²

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila Olímpica del Poblenou90,3 m²
Sant Martí74,2 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202690,3 m²
04/03/202590,4 m²
26/02/202490,3 m²
06/03/202390,3 m²
01/01/202290,6 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +2,1 %.

38,0 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila Olímpica del Poblenou38,0 anys
Sant Martí56,7 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202638,0 anys
04/03/202537,2 anys
26/02/202436,2 anys
06/03/202335,2 anys
01/01/202234,3 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,6 %.

4.751

Compara amb Sant Martí i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Habitatges del barri4.751114.564836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20264.751
04/03/20254.725
26/02/20244.723
06/03/20234.723
01/01/20224.690

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 29,9 % del total.

Una persona25,6 %933 domicilis
Dues persones29,9 %1.091 domicilis
Tres persones20,2 %736 domicilis
Quatre persones16,9 %616 domicilis
Cinc persones4,7 %172 domicilis
Sis persones1,7 %61 domicilis
Set persones0,6 %22 domicilis
Vuit persones0,2 %9 domicilis
Nou persones o més0,1 %5 domicilis
Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Una persona25,6 %933 domicilis29,7 %29.459 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones29,9 %1.091 domicilis30,3 %30.062 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones20,2 %736 domicilis18,9 %18.777 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones16,9 %616 domicilis13,4 %13.257 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones4,7 %172 domicilis4,1 %4.066 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,7 %61 domicilis1,7 %1.728 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %22 domicilis0,8 %783 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,2 %9 domicilis0,5 %451 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,1 %5 domicilis0,6 %578 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona933914912907899
Dues persones1.0911.0631.025988976
Tres persones736750745731744
Quatre persones616632652679663
Cinc persones172193200187209
Sis persones6153476248
Set persones2219171123
Vuit persones9671011
Nou persones o més561086

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 77,6 % del total.

El 22,4 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

22,4 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Cap menor de 18 anys77,6 %2.828 domicilis77,6 %76.904 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys11,5 %420 domicilis13,0 %12.907 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys9,2 %337 domicilis7,7 %7.672 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,4 %51 domicilis1,3 %1.317 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,2 %9 domicilis0,4 %361 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys2.8282.7872.7292.6642.631
Un menor de 18 anys420450473482493
Dos menors de 18 anys337342343362373
Tres menors de 18 anys5153616373
Quatre menors de 18 anys o més949129

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,2 %.

3.645

Compara amb Sant Martí i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Vila Olímpica del PoblenouSant MartíBarcelona
Domicilis del barri3.64599.161684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20263.645
01/01/20253.636
01/01/20243.615
01/01/20233.583
01/01/20223.579

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +16,3 %.

36.880 €

Compara amb Sant Martí i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Vila Olímpica del Poblenou36.880 €
Sant Martí23.916 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202336.880 €
202231.723 €
202129.618 €
202028.490 €
201931.439 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

La Vila Olímpica: d’Icària als Jocs de 1992

La Vila Olímpica del Poblenou · Sant Martí · Barcelona

La història del barri

L’antiga zona industrial d’Icària es va transformar per allotjar els atletes dels Jocs Olímpics de 1992. Després es va convertir en un barri residencial. La recuperació del litoral, els parcs i el Port Olímpic van definir una nova relació entre aquesta part de Barcelona i el mar.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Compara l’orientació real cap al mar, els espais interiors d’illa i la proximitat a zones d’activitat. Terrassa, aparcament, aïllament i despeses comunitàries poden marcar diferències importants. Comprova també les reformes fetes i les previstes en edificis construïts en una etapa semblant.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare