Sarrià-Sant Gervasi

Preu de l’habitatge a Sant Gervasi- Galvany

El preu mitjà de compravenda a Sant Gervasi - Galvany és de 6.725 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Façana de maó del Mercat de Galvany i el seu entorn urbà
Mercat de Galvany · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

5.957 €/m²

2025 · any complet

+15,4% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

548

2025 · any complet

+21,8% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

927.979 €

2025 · any complet

+15,5% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

162,6 m²

2025 · any complet

+1,8% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

4.0004.5005.0005.5006.00020164.01120174.46320184.85820194.57220204.64220214.84620225.00120235.26620245.16020255.957

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
5.957 €/m²5.635 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
5481.41916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
927.979 €790.488 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
162,6 m²147,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1920–19395.273 €/m²
1940–19595.545 €/m²
1960–19795.786 €/m²
1980–19996.849 €/m²
2000–20207.366 €/m²
Abans del 19006.709 €/m²
No consta6.850 €/m²
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada5.890 €/m²5.731 €/m²
2000–20207.366 €/m²6.293 €/m²4.904 €/m²
1980–19996.849 €/m²6.007 €/m²4.373 €/m²
1960–19795.786 €/m²5.569 €/m²3.944 €/m²
1940–19595.545 €/m²5.304 €/m²4.105 €/m²
1920–19395.273 €/m²5.215 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada5.943 €/m²4.640 €/m²
Abans del 19006.709 €/m²6.864 €/m²4.308 €/m²
No consta6.850 €/m²6.039 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada7.374 €/m²7.014 €/m²
2000–20207.366 €/m²5.085 €/m²5.630 €/m²5.881 €/m²5.491 €/m²
1980–19996.849 €/m²5.162 €/m²6.333 €/m²4.933 €/m²5.079 €/m²
1960–19795.786 €/m²5.352 €/m²5.144 €/m²4.796 €/m²4.281 €/m²
1940–19595.545 €/m²4.738 €/m²4.688 €/m²4.769 €/m²5.410 €/m²
1920–19395.273 €/m²5.232 €/m²5.521 €/m²4.568 €/m²4.852 €/m²
1900–1919Sense dada publicadaSense dada publicada5.043 €/m²4.524 €/m²4.403 €/m²
Abans del 19006.709 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
No consta6.850 €/m²5.168 €/m²5.936 €/m²5.954 €/m²4.911 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 72,8 % del total.

76,8 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Persona física — espanyola72,8 %18.846 habitatges76,0 %59.737 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera4,0 %1.039 habitatges4,0 %3.148 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima3,7 %949 habitatges3,1 %2.464 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil17,5 %4.538 habitatges14,9 %11.741 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,5 %400 habitatges1,1 %854 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %28 habitatges0,1 %78 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,0 %9 habitatges0,3 %217 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %39 habitatges0,2 %171 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %3 habitatges0,0 %5 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,2 %45 habitatges0,3 %197 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola18.84618.94219.01919.11919.176
Persona física — estrangera1.0391.016962887803
Societat anònima9491.0289901.002966
Societat limitada / civil4.5384.3214.1964.0763.926
Altres societats i associacions400372385399388
Entitats estrangeres2827424143
Organismes públics99977
Institucions religioses3939393535
Altres tipus / UTE32112
No consta45496181115

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «91–120 m²» és la més nombrosa i representa el 23,3 % del total.

<30 m²2,2 %564 habitatges
31–60 m²11,9 %3.084 habitatges
61–90 m²22,0 %5.689 habitatges
91–120 m²23,3 %6.043 habitatges
121–150 m²14,1 %3.642 habitatges
151–210 m²17,4 %4.515 habitatges
211–250 m²4,4 %1.145 habitatges
>250 m²4,7 %1.214 habitatges
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
<30 m²2,2 %564 habitatges3,2 %2.489 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²11,9 %3.084 habitatges15,9 %12.487 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²22,0 %5.689 habitatges26,0 %20.473 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²23,3 %6.043 habitatges21,7 %17.039 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²14,1 %3.642 habitatges13,7 %10.736 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²17,4 %4.515 habitatges14,0 %10.991 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²4,4 %1.145 habitatges3,0 %2.342 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²4,7 %1.214 habitatges2,6 %2.055 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²564562554542539
31–60 m²3.0843.0703.0533.0382.991
61–90 m²5.6895.6795.6535.6325.530
91–120 m²6.0436.0035.9765.9535.920
121–150 m²3.6423.6423.6323.6293.613
151–210 m²4.5154.4864.4674.4904.499
211–250 m²1.1451.1481.1491.1271.131
>250 m²1.2141.2151.2201.2371.238

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 29,8 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,1 %<1901277
17,8 %1901–19404.607
10,3 %1941–19502.680
15,1 %1951–19603.909
29,8 %1961–19707.708
16,4 %1971–19804.235
4,0 %1981–19901.032
1,2 %1991–2000299
1,8 %2001–2010463
1,6 %2011–2020410
1,1 %2021–2030276
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
<19011,1 %277 habitatges2,0 %1.575 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194017,8 %4.607 habitatges12,0 %9.460 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–195010,3 %2.680 habitatges8,3 %6.562 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196015,1 %3.909 habitatges12,9 %10.159 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197029,8 %7.708 habitatges25,8 %20.290 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198016,4 %4.235 habitatges22,2 %17.462 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19904,0 %1.032 habitatges5,6 %4.396 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20001,2 %299 habitatges4,1 %3.213 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20101,8 %463 habitatges4,4 %3.427 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,6 %410 habitatges1,7 %1.373 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,1 %276 habitatges0,9 %695 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<1901277254257261261
1901–19404.6074.6054.6444.6494.643
1941–19502.6802.6782.6562.6372.634
1951–19603.9093.8793.8733.8893.858
1961–19707.7087.7287.7137.7087.703
1971–19804.2354.2284.2244.2214.219
1981–19901.0321.0131.0131.0131.013
1991–2000299299298298298
2001–2010463462460455453
2011–2020410405377365354
2021–203027625418915225

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

121,9 m²

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- Galvany121,9 m²
Sarrià-Sant Gervasi108,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/2026121,9 m²
04/03/2025122,0 m²
26/02/2024122,1 m²
06/03/2023122,4 m²
01/01/2022122,8 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +4,1 %.

68,2 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- Galvany68,2 anys
Sarrià-Sant Gervasi61,8 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202668,2 anys
04/03/202565,5 anys
26/02/202464,9 anys
06/03/202364,0 anys
01/01/202263,3 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,4 %.

25.896

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitatges del barri25.89678.612836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202625.896
04/03/202525.805
26/02/202425.704
06/03/202325.648
01/01/202225.461

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 31,3 % del total.

Una persona31,3 %6.053 domicilis
Dues persones26,4 %5.119 domicilis
Tres persones17,0 %3.297 domicilis
Quatre persones15,1 %2.932 domicilis
Cinc persones6,5 %1.268 domicilis
Sis persones2,0 %379 domicilis
Set persones0,9 %165 domicilis
Vuit persones0,4 %72 domicilis
Nou persones o més0,4 %84 domicilis
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Una persona31,3 %6.053 domicilis30,5 %17.856 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones26,4 %5.119 domicilis26,0 %15.222 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones17,0 %3.297 domicilis17,0 %9.922 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones15,1 %2.932 domicilis15,8 %9.210 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones6,5 %1.268 domicilis6,9 %4.063 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones2,0 %379 domicilis2,0 %1.198 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,9 %165 domicilis0,8 %489 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,4 %72 domicilis0,4 %219 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,4 %84 domicilis0,5 %297 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona6.0536.0016.0035.9855.881
Dues persones5.1195.0725.0974.9834.966
Tres persones3.2973.2873.1693.1253.031
Quatre persones2.9322.9732.8642.8242.803
Cinc persones1.2681.2991.2921.2941.268
Sis persones379410408374403
Set persones165149124130135
Vuit persones7272798083
Nou persones o més8485696764

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 75,2 % del total.

El 24,8 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

24,8 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Cap menor de 18 anys75,2 %14.559 domicilis73,6 %43.057 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys12,1 %2.340 domicilis12,3 %7.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys9,8 %1.893 domicilis10,6 %6.188 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys2,4 %467 domicilis2,8 %1.641 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,6 %110 domicilis0,6 %374 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys14.55914.46214.30914.13913.994
Un menor de 18 anys2.3402.3742.3082.2332.191
Dos menors de 18 anys1.8931.9161.9111.8751.815
Tres menors de 18 anys467486465496506
Quatre menors de 18 anys o més110110112119128

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

19.369

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- GalvanySarrià-Sant GervasiBarcelona
Domicilis del barri19.36958.476684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202619.369
01/01/202519.348
01/01/202419.105
01/01/202318.862
01/01/202218.634

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +31,2 %.

43.563 €

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- Galvany43.563 €
Sarrià-Sant Gervasi41.740 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202343.563 €
202233.195 €
202130.708 €
202031.893 €
201935.202 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Sant Gervasi-Galvany, mercat i teixit residencial

Sant Gervasi - Galvany · Sarrià-Sant Gervasi · Barcelona

La història del barri

Galvany ocupa la part baixa de l’antic Sant Gervasi. El mercat va difondre el nom del propietari dels terrenys, Josep Castelló i Galvany. El desenvolupament del ferrocarril i de Via Augusta va ajudar a organitzar un barri on es combinen habitatge, comerç i jardins.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

La proximitat al mercat o a un jardí no fa equivalents totes les finques. Compara façana exterior i interior, alçada, terrassa, ascensor i conservació. Als pisos amplis, revisa també la distribució útil: dos habitatges amb els mateixos metres poden oferir usos i possibilitats molt diferents.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare