Nou Barris

Preu de l’habitatge a Torre Baró

L’últim preu mitjà de compravenda disponible a Torre Baró és de 1.739 €/m² i correspon a 2025 (any complet), segons l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’aquell període, no una valoració actual d’un pis concret.

Explora les dades
Castell de Torre Baró en una fotografia d’arxiu
Castell de Torre Baró · 2012 · Fotografia d’arxiu

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

1.739 €/m²

2025 · any complet

+48,1% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

22

2025 · any complet

-21,4% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

180.227 €

2025 · any complet

+70,1% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

117,6 m²

2025 · any complet

+20,8% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

5001.0001.5002.0002016—20171.10420187972019—20201.018202183020221.32520231.12520241.17420251.739

— Sense dada publicada o validada per a aquest any. La línia s’interromp; no s’estima el valor que falta.

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
1.739 €/m²2.952 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
221.80516.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
180.227 €208.324 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
117,6 m²69,6 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

No consta1.397 €/m²
Compara amb Nou Barris i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada2.172 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada2.755 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada2.995 €/m²4.373 €/m²
1960–1979Sense dada publicada3.018 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada2.925 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada3.803 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicadaSense dada publicada4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No consta1.397 €/m²2.261 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2012 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2022 · any complet2021 · any complet2012 · any complet
2000–2020Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada975 €/m²Sense dada publicada
No consta1.397 €/m²1.130 €/m²1.558 €/m²757 €/m²2.129 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 63,4 % del total.

67,0 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Persona física — espanyola63,4 %1.098 habitatges84,8 %65.434 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera3,5 %61 habitatges3,2 %2.498 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,2 %20 habitatges1,9 %1.459 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil1,0 %17 habitatges4,7 %3.601 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,2 %3 habitatges0,6 %439 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %1 habitatges0,0 %7 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics28,9 %500 habitatges4,4 %3.384 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %4 habitatges0,1 %64 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %20 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta1,6 %27 habitatges0,3 %262 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola1.0981.0871.0791.0751.089
Persona física — estrangera6153505045
Societat anònima2026333433
Societat limitada / civil1723262520
Altres societats i associacions33333
Entitats estrangeres111Sense dada publicadaSense dada publicada
Organismes públics500500505469467
Institucions religioses44444
No consta2735364042

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 41,1 % del total.

<30 m²12,5 %216 habitatges
31–60 m²33,6 %582 habitatges
61–90 m²41,1 %712 habitatges
91–120 m²10,7 %185 habitatges
121–150 m²1,4 %24 habitatges
151–210 m²0,7 %12 habitatges
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
<30 m²12,5 %216 habitatges2,4 %1.816 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²33,6 %582 habitatges40,4 %31.172 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²41,1 %712 habitatges49,9 %38.502 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²10,7 %185 habitatges6,9 %5.335 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²1,4 %24 habitatges0,3 %266 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,7 %12 habitatges0,1 %64 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²Sense dada publicada0,0 %6 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,0 %7 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²216217219229229
31–60 m²582582583597599
61–90 m²712713716662663
91–120 m²185184183175175
121–150 m²2424242525
151–210 m²1212121212

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1951–1960» és la més nombrosa i representa el 23,5 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,1 %<19012
1,2 %1901–194021
7,2 %1941–1950125
23,5 %1951–1960406
16,6 %1961–1970287
14,9 %1971–1980258
2,0 %1981–199035
5,1 %1991–200089
16,0 %2001–2010277
8,8 %2011–2020152
4,6 %2021–203079
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
<19010,1 %2 habitatges0,3 %199 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19401,2 %21 habitatges2,1 %1.603 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19507,2 %125 habitatges1,0 %764 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196023,5 %406 habitatges16,1 %12.442 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197016,6 %287 habitatges43,7 %33.710 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198014,9 %258 habitatges23,5 %18.147 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19902,0 %35 habitatges2,7 %2.060 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20005,1 %89 habitatges3,4 %2.607 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201016,0 %277 habitatges5,7 %4.375 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20208,8 %152 habitatges1,2 %905 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20304,6 %79 habitatges0,5 %356 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<190122222
1901–19402121212121
1941–1950125125125125125
1951–1960406406411418421
1961–1970287289289315315
1971–1980258258258267267
1981–19903535353535
1991–20008989899090
2001–2010277277277277277
2011–2020152152152150150
2021–2030797878Sense dada publicadaSense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

63,6 m²

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Torre Baró63,6 m²
Nou Barris65,1 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202663,6 m²
04/03/202563,5 m²
26/02/202463,4 m²
06/03/202362,3 m²
01/01/202262,3 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +2,1 %.

46,8 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Torre Baró46,8 anys
Nou Barris56,3 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202646,8 anys
04/03/202545,9 anys
26/02/202444,9 anys
06/03/202346,2 anys
01/01/202245,2 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

1.731

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Habitatges del barri1.73177.168836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20261.731
04/03/20251.732
26/02/20241.737
06/03/20231.700
01/01/20221.703

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 26,8 % del total.

Una persona22,7 %246 domicilis
Dues persones26,8 %291 domicilis
Tres persones19,0 %206 domicilis
Quatre persones14,4 %156 domicilis
Cinc persones8,1 %88 domicilis
Sis persones3,4 %37 domicilis
Set persones2,3 %25 domicilis
Vuit persones1,4 %15 domicilis
Nou persones o més1,8 %20 domicilis
Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Una persona22,7 %246 domicilis29,5 %20.296 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones26,8 %291 domicilis29,1 %20.028 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones19,0 %206 domicilis18,3 %12.573 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,4 %156 domicilis12,9 %8.888 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones8,1 %88 domicilis5,1 %3.506 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones3,4 %37 domicilis2,4 %1.671 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones2,3 %25 domicilis1,3 %864 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones1,4 %15 domicilis0,6 %418 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més1,8 %20 domicilis0,9 %593 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona246235238235239
Dues persones291294285274242
Tres persones206216205178174
Quatre persones156158154152169
Cinc persones8888917679
Sis persones3737343638
Set persones2519212925
Vuit persones15117102
Nou persones o més2023211217

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 66,1 % del total.

El 33,9 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

33,9 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Cap menor de 18 anys66,1 %716 domicilis75,7 %52.112 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys18,3 %198 domicilis14,0 %9.648 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys10,7 %116 domicilis7,8 %5.361 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys3,4 %37 domicilis1,9 %1.299 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,6 %17 domicilis0,6 %417 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys716704680641637
Un menor de 18 anys198193194180178
Dos menors de 18 anys116120111121114
Tres menors de 18 anys3749564738
Quatre menors de 18 anys o més1715151318

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,3 %.

1.084

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaTorre BaróNou BarrisBarcelona
Domicilis del barri1.08468.837684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20261.084
01/01/20251.081
01/01/20241.056
01/01/20231.002
01/01/2022985

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +8,4 %.

14.758 €

Compara amb Nou Barris i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Torre Baró14.758 €
Nou Barris18.676 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202314.758 €
202213.609 €
202113.470 €
202011.913 €
201912.708 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Torre Baró: habitatges entre els pendents de Collserola

Torre Baró · Nou Barris · Barcelona

La història del barri

Torre Baró va créixer amb petits habitatges construïts als vessants, especialment durant les dècades de 1950 i 1960. El relleu va limitar la densitat i va condicionar els accessos. Les millores posteriors dels carrers i del transport van connectar millor els diversos sectors.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

No convé comparar una casa amb terreny i un pis com si fossin el mateix producte. Revisa superfície construïda i parcel·la, accessos, pendents, conservació i situació urbanística documentada. Les vistes i els exteriors s’han de valorar juntament amb la facilitat d’accés quotidià.

Iván Melenchón Serrano · Public domain · Fotografia d’arxiu, sense modificacions.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare