Nou Barris

Preu de l’habitatge a Vallbona

L’últim preu mitjà de compravenda disponible a Vallbona és de 1.697 €/m² i correspon a 2025 (any complet), segons l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’aquell període, no una valoració actual d’un pis concret.

Explora les dades
Rec Comtal i passeig de Vallbona en una fotografia d’arxiu
Rec Comtal · Vallbona · 2016 · Fotografia d’arxiu

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

1.697 €/m²

2025 · any complet

Sense comparativa interanual disponible

Compravendes residencials

14

2025 · any complet

+180,0% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

177.250 €

2025 · any complet

Sense comparativa interanual disponible

Superfície mitjana dels habitatges venuts

107,4 m²

2025 · any complet

Sense comparativa interanual disponible

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

1.0001.5002.00020161.02220171.12020181.1192019—20201.1952021—20221.33120231.1152024—20251.697

— Sense dada publicada o validada per a aquest any. La línia s’interromp; no s’estima el valor que falta.

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
1.697 €/m²2.952 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
141.80516.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
177.250 €208.324 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
107,4 m²69,6 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

No consta1.556 €/m²
Compara amb Nou Barris i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada2.172 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada2.755 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada2.995 €/m²4.373 €/m²
1960–1979Sense dada publicada3.018 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada2.925 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada3.803 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicadaSense dada publicada4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No consta1.556 €/m²2.261 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2016 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

DataValor
2025 · any complet1.556 €/m²
2022 · any complet1.331 €/m²
2018 · any complet1.042 €/m²
2017 · any complet1.120 €/m²
2016 · any complet1.022 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 67,3 % del total.

69,8 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Persona física — espanyola67,3 %567 habitatges84,8 %65.434 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera2,5 %21 habitatges3,2 %2.498 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,2 %2 habitatges1,9 %1.459 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil3,0 %25 habitatges4,7 %3.601 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,4 %3 habitatges0,6 %439 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeresSense dada publicada0,0 %7 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics25,5 %215 habitatges4,4 %3.384 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religiosesSense dada publicada0,1 %64 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,1 %1 habitatges0,0 %20 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta1,0 %8 habitatges0,3 %262 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola567569565565565
Persona física — estrangera2119191919
Societat anònima22444
Societat limitada / civil2525252524
Altres societats i associacions33333
Organismes públics215215215215215
Altres tipus / UTE11112
No consta88101012

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 45,4 % del total.

<30 m²18,4 %155 habitatges
31–60 m²24,5 %206 habitatges
61–90 m²45,4 %382 habitatges
91–120 m²10,6 %89 habitatges
121–150 m²0,8 %7 habitatges
151–210 m²0,4 %3 habitatges
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
<30 m²18,4 %155 habitatges2,4 %1.816 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²24,5 %206 habitatges40,4 %31.172 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²45,4 %382 habitatges49,9 %38.502 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²10,6 %89 habitatges6,9 %5.335 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²0,8 %7 habitatges0,3 %266 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,4 %3 habitatges0,1 %64 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²Sense dada publicada0,0 %6 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,0 %7 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²155155155155155
31–60 m²206206206206208
61–90 m²382382382382382
91–120 m²8989898989
121–150 m²77777
151–210 m²33333

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1951–1960» és la més nombrosa i representa el 29,2 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,4 %<19013
1,5 %1901–194013
3,3 %1941–195028
29,2 %1951–1960246
5,1 %1961–197043
7,5 %1971–198063
14,5 %1981–1990122
15,2 %1991–2000128
23,3 %2001–2010196
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
<19010,4 %3 habitatges0,3 %199 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19401,5 %13 habitatges2,1 %1.603 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19503,3 %28 habitatges1,0 %764 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196029,2 %246 habitatges16,1 %12.442 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–19705,1 %43 habitatges43,7 %33.710 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19807,5 %63 habitatges23,5 %18.147 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–199014,5 %122 habitatges2,7 %2.060 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200015,2 %128 habitatges3,4 %2.607 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201023,3 %196 habitatges5,7 %4.375 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–2020Sense dada publicada1,2 %905 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–2030Sense dada publicada0,5 %356 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<190133333
1901–19401313131313
1941–19502828282828
1951–1960246246246246248
1961–19704343434343
1971–19806363636363
1981–1990122122122122122
1991–2000128128128128128
2001–2010196196196196196

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

62,1 m²

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Vallbona62,1 m²
Nou Barris65,1 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202662,1 m²
04/03/202562,1 m²
26/02/202462,1 m²
06/03/202362,1 m²
01/01/202262,0 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +2,2 %.

46,4 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Vallbona46,4 anys
Nou Barris56,3 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202646,4 anys
04/03/202545,4 anys
26/02/202444,4 anys
06/03/202343,4 anys
01/01/202242,4 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

842

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Habitatges del barri84277.168836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/2026842
04/03/2025842
26/02/2024842
06/03/2023842
01/01/2022844

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 28,3 % del total.

Una persona28,3 %139 domicilis
Dues persones23,2 %114 domicilis
Tres persones16,1 %79 domicilis
Quatre persones18,1 %89 domicilis
Cinc persones7,9 %39 domicilis
Sis persones3,7 %18 domicilis
Set persones2,0 %10 domicilis
Vuit persones0,6 %3 domicilis
Nou persones o més0,2 %1 domicilis
Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Una persona28,3 %139 domicilis29,5 %20.296 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones23,2 %114 domicilis29,1 %20.028 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones16,1 %79 domicilis18,3 %12.573 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones18,1 %89 domicilis12,9 %8.888 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones7,9 %39 domicilis5,1 %3.506 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones3,7 %18 domicilis2,4 %1.671 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones2,0 %10 domicilis1,3 %864 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,6 %3 domicilis0,6 %418 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,2 %1 domicilis0,9 %593 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona139131136137126
Dues persones114124119120139
Tres persones7978909374
Quatre persones8995867673
Cinc persones3938413949
Sis persones1818131519
Set persones104585
Vuit persones34144
Nou persones o més13521

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 67,9 % del total.

El 32,1 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

32,1 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Cap menor de 18 anys67,9 %334 domicilis75,7 %52.112 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys13,2 %65 domicilis14,0 %9.648 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys14,8 %73 domicilis7,8 %5.361 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys2,8 %14 domicilis1,9 %1.299 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,2 %6 domicilis0,6 %417 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys334333336334326
Un menor de 18 anys6569697373
Dos menors de 18 anys7368656160
Tres menors de 18 anys1423232224
Quatre menors de 18 anys o més62347

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,6 %.

492

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallbonaNou BarrisBarcelona
Domicilis del barri49268.837684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/2026492
01/01/2025495
01/01/2024496
01/01/2023494
01/01/2022490

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +9,1 %.

15.483 €

Compara amb Nou Barris i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Vallbona15.483 €
Nou Barris18.676 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202315.483 €
202214.194 €
202113.813 €
202012.414 €
201913.402 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Vallbona: el Rec Comtal i un paisatge residencial singular

Vallbona · Nou Barris · Barcelona

La història del barri

Vallbona va mantenir durant molt de temps el caràcter agrícola al costat del Rec Comtal. A mitjan segle XX hi van aparèixer nous habitatges, mentre les grans infraestructures separaven el sector d’altres barris. Les actuacions posteriors hi van incorporar habitatge, equipaments i millors connexions.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

En un barri petit, unes poques compravendes poden moure molt la mitjana anual. Comprova el nombre d’operacions i l’any de la dada abans d’interpretar-la. La tipologia, la superfície exterior, la conservació i l’accés concret a transport i serveis requereixen una valoració individual.

Canaan · CC BY-SA 4.0 · Fotografia d’arxiu, sense modificacions.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare