Sarrià-Sant Gervasi

Preu de l’habitatge a Sant Gervasi- la Bonanova

El preu mitjà de compravenda a Sant Gervasi - la Bonanova és de 6.081 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Església i plaça de la Bonanova, a Sant Gervasi-la Bonanova
Plaça de la Bonanova · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

5.438 €/m²

2025 · any complet

+3,0% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

237

2025 · any complet

+6,3% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

731.366 €

2025 · any complet

-0,7% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

139,4 m²

2025 · any complet

+0,4% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

3.5004.0004.5005.0005.50020163.51820174.25320184.72520194.65020204.24120214.36820224.51120235.10920245.28220255.438

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
5.438 €/m²5.635 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
2371.41916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
731.366 €790.488 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
139,4 m²147,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1920–19395.238 €/m²
1940–19595.459 €/m²
1960–19795.314 €/m²
1980–19995.153 €/m²
No consta5.816 €/m²
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada5.890 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada6.293 €/m²4.904 €/m²
1980–19995.153 €/m²6.007 €/m²4.373 €/m²
1960–19795.314 €/m²5.569 €/m²3.944 €/m²
1940–19595.459 €/m²5.304 €/m²4.105 €/m²
1920–19395.238 €/m²5.215 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada5.943 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada6.864 €/m²4.308 €/m²
No consta5.816 €/m²6.039 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
1980–19995.153 €/m²5.180 €/m²5.022 €/m²4.869 €/m²5.113 €/m²
1960–19795.314 €/m²5.109 €/m²5.003 €/m²4.437 €/m²4.340 €/m²
1940–19595.459 €/m²5.107 €/m²4.915 €/m²4.775 €/m²3.976 €/m²
1920–19395.238 €/m²4.616 €/m²5.411 €/m²3.405 €/m²Sense dada publicada
No consta5.816 €/m²5.980 €/m²5.775 €/m²4.665 €/m²4.928 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 74,6 % del total.

77,9 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Persona física — espanyola74,6 %9.668 habitatges76,0 %59.737 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera3,3 %428 habitatges4,0 %3.148 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima3,6 %460 habitatges3,1 %2.464 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil16,3 %2.116 habitatges14,9 %11.741 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,9 %119 habitatges1,1 %854 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %12 habitatges0,1 %78 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,7 %85 habitatges0,3 %217 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %28 habitatges0,2 %171 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %1 habitatges0,0 %5 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,3 %35 habitatges0,3 %197 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola9.6689.6639.6029.6239.617
Persona física — estrangera428407387353338
Societat anònima460501527543559
Societat limitada / civil2.1162.0862.0231.9751.933
Altres societats i associacions119121106112107
Entitats estrangeres1212121111
Organismes públics8582828282
Institucions religioses2828434242
Altres tipus / UTE11111
No consta3545495176

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 22,2 % del total.

<30 m²2,9 %371 habitatges
31–60 m²14,6 %1.891 habitatges
61–90 m²22,2 %2.877 habitatges
91–120 m²19,8 %2.566 habitatges
121–150 m²16,8 %2.171 habitatges
151–210 m²18,9 %2.451 habitatges
211–250 m²2,8 %360 habitatges
>250 m²2,0 %265 habitatges
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
<30 m²2,9 %371 habitatges3,2 %2.489 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²14,6 %1.891 habitatges15,9 %12.487 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²22,2 %2.877 habitatges26,0 %20.473 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²19,8 %2.566 habitatges21,7 %17.039 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²16,8 %2.171 habitatges13,7 %10.736 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²18,9 %2.451 habitatges14,0 %10.991 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²2,8 %360 habitatges3,0 %2.342 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²2,0 %265 habitatges2,6 %2.055 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²371367364359351
31–60 m²1.8911.8931.8631.8561.857
61–90 m²2.8772.8692.8142.7842.775
91–120 m²2.5662.5732.5512.5412.532
121–150 m²2.1712.1662.1612.1582.152
151–210 m²2.4512.4502.4492.4642.464
211–250 m²360363363361362
>250 m²265265267270273

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 23,0 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,0 %<1901127
9,0 %1901–19401.166
12,7 %1941–19501.650
15,4 %1951–19602.001
23,0 %1961–19702.975
21,9 %1971–19802.838
5,4 %1981–1990699
3,2 %1991–2000419
5,8 %2001–2010749
1,6 %2011–2020208
0,9 %2021–2030120
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
<19011,0 %127 habitatges2,0 %1.575 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19409,0 %1.166 habitatges12,0 %9.460 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–195012,7 %1.650 habitatges8,3 %6.562 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196015,4 %2.001 habitatges12,9 %10.159 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197023,0 %2.975 habitatges25,8 %20.290 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198021,9 %2.838 habitatges22,2 %17.462 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19905,4 %699 habitatges5,6 %4.396 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20003,2 %419 habitatges4,1 %3.213 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20105,8 %749 habitatges4,4 %3.427 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,6 %208 habitatges1,7 %1.373 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20300,9 %120 habitatges0,9 %695 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<1901127131131132133
1901–19401.1661.1681.1921.2211.224
1941–19501.6501.6481.6441.6441.640
1951–19602.0012.0022.0001.9951.991
1961–19702.9752.9772.9762.9952.996
1971–19802.8382.8372.8342.8212.822
1981–1990699699609609609
1991–2000419419419417417
2001–2010749749747746747
2011–2020208204187186185
2021–203012011293272

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

113,1 m²

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- la Bonanova113,1 m²
Sarrià-Sant Gervasi108,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/2026113,1 m²
04/03/2025113,2 m²
26/02/2024113,6 m²
06/03/2023113,8 m²
01/01/2022113,9 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,6 %.

59,9 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- la Bonanova59,9 anys
Sarrià-Sant Gervasi61,8 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202659,9 anys
04/03/202559,0 anys
26/02/202458,3 anys
06/03/202357,7 anys
01/01/202256,8 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

12.952

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitatges del barri12.95278.612836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202612.952
04/03/202512.946
26/02/202412.832
06/03/202312.793
01/01/202212.766

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 30,1 % del total.

Una persona30,1 %2.933 domicilis
Dues persones25,2 %2.453 domicilis
Tres persones16,5 %1.609 domicilis
Quatre persones16,4 %1.594 domicilis
Cinc persones7,7 %751 domicilis
Sis persones2,2 %212 domicilis
Set persones1,0 %93 domicilis
Vuit persones0,4 %37 domicilis
Nou persones o més0,7 %67 domicilis
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Una persona30,1 %2.933 domicilis30,5 %17.856 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones25,2 %2.453 domicilis26,0 %15.222 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones16,5 %1.609 domicilis17,0 %9.922 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones16,4 %1.594 domicilis15,8 %9.210 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones7,7 %751 domicilis6,9 %4.063 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones2,2 %212 domicilis2,0 %1.198 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones1,0 %93 domicilis0,8 %489 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,4 %37 domicilis0,4 %219 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,7 %67 domicilis0,5 %297 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona2.9332.9342.9102.8662.785
Dues persones2.4532.4772.4742.4572.435
Tres persones1.6091.6171.6161.5861.557
Quatre persones1.5941.5541.5381.5611.547
Cinc persones751754724711719
Sis persones212244254225238
Set persones9377898474
Vuit persones3734363834
Nou persones o més6768595553

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 72,7 % del total.

El 27,3 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

27,3 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Cap menor de 18 anys72,7 %7.083 domicilis73,6 %43.057 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys12,5 %1.216 domicilis12,3 %7.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys10,8 %1.050 domicilis10,6 %6.188 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys3,2 %313 domicilis2,8 %1.641 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,9 %87 domicilis0,6 %374 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys7.0837.0917.0306.9626.856
Un menor de 18 anys1.2161.2061.1681.0841.064
Dos menors de 18 anys1.0501.0411.0861.1141.099
Tres menors de 18 anys313330327331336
Quatre menors de 18 anys o més8791899287

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

9.749

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant Gervasi- la BonanovaSarrià-Sant GervasiBarcelona
Domicilis del barri9.74958.476684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20269.749
01/01/20259.759
01/01/20249.700
01/01/20239.583
01/01/20229.442

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +31,5 %.

43.110 €

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Gervasi- la Bonanova43.110 €
Sarrià-Sant Gervasi41.740 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202343.110 €
202232.776 €
202131.335 €
202032.036 €
201935.501 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Sant Gervasi-la Bonanova, de l’antic municipi al barri actual

Sant Gervasi - la Bonanova · Sarrià-Sant Gervasi · Barcelona

La història del barri

L’antic Sant Gervasi de Cassoles es va incorporar a Barcelona el 1897. El creixement residencial del segle XIX va combinar cases, torres d’estiueig i equipaments. La Bonanova conserva part d’aquesta herència, tot i que moltes torres van donar pas posteriorment a edificis de pisos.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

El barri reuneix carrers amb pendents i tipologies diferents. Valora l’accessibilitat quotidiana, l’orientació i la planta, a més de la superfície. Una casa amb jardí i un pis en una finca amb serveis necessiten comparables propis; la mitjana del barri no resol per si sola aquestes diferències.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare