Sarrià-Sant Gervasi

Preu de l’habitatge al Putxet i el Farró

El preu mitjà de compravenda al Putxet i el Farró és de 5.761 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Escales i vegetació dels jardins del Turó del Putxet
Jardins del Turó del Putxet · Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

4.799 €/m²

2025 · any complet

+3,6% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

273

2025 · any complet

+11,0% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

521.388 €

2025 · any complet

+12,7% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

112,5 m²

2025 · any complet

+7,7% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

3.0003.5004.0004.5005.00020163.06620173.86020184.26220194.00020203.73120214.16720224.36520234.17920244.63020254.799

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
4.799 €/m²5.635 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
2731.41916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
521.388 €790.488 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
112,5 m²147,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1920–19394.769 €/m²
1940–19594.557 €/m²
1960–19794.898 €/m²
1980–19994.612 €/m²
2000–20204.950 €/m²
2020–actualitat4.394 €/m²
No consta4.809 €/m²
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
2020–actualitat4.394 €/m²5.890 €/m²5.731 €/m²
2000–20204.950 €/m²6.293 €/m²4.904 €/m²
1980–19994.612 €/m²6.007 €/m²4.373 €/m²
1960–19794.898 €/m²5.569 €/m²3.944 €/m²
1940–19594.557 €/m²5.304 €/m²4.105 €/m²
1920–19394.769 €/m²5.215 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada5.943 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada6.864 €/m²4.308 €/m²
No consta4.809 €/m²6.039 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitat4.394 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada7.135 €/m²Sense dada publicada
2000–20204.950 €/m²4.440 €/m²Sense dada publicada5.309 €/m²4.869 €/m²
1980–19994.612 €/m²4.121 €/m²4.228 €/m²4.500 €/m²4.662 €/m²
1960–19794.898 €/m²4.622 €/m²4.064 €/m²4.167 €/m²4.031 €/m²
1940–19594.557 €/m²4.708 €/m²4.114 €/m²3.679 €/m²3.771 €/m²
1920–19394.769 €/m²4.350 €/m²3.849 €/m²4.142 €/m²3.715 €/m²
No consta4.809 €/m²5.325 €/m²4.659 €/m²5.150 €/m²5.131 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 78,0 % del total.

81,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Persona física — espanyola78,0 %12.980 habitatges76,0 %59.737 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera3,7 %611 habitatges4,0 %3.148 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima3,2 %535 habitatges3,1 %2.464 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil13,2 %2.203 habitatges14,9 %11.741 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,1 %182 habitatges1,1 %854 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,0 %3 habitatges0,1 %78 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,1 %22 habitatges0,3 %217 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,3 %52 habitatges0,2 %171 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %1 habitatges0,0 %5 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,3 %42 habitatges0,3 %197 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola12.98012.99913.04513.07013.109
Persona física — estrangera611566534502468
Societat anònima535576601608611
Societat limitada / civil2.2032.1522.0782.0451.990
Altres societats i associacions182185179178174
Entitats estrangeres35555
Organismes públics2221212121
Institucions religioses5255555453
Altres tipus / UTE11Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
No consta42597289130

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 33,3 % del total.

<30 m²3,5 %579 habitatges
31–60 m²22,1 %3.669 habitatges
61–90 m²33,3 %5.543 habitatges
91–120 m²24,0 %3.994 habitatges
121–150 m²10,5 %1.740 habitatges
151–210 m²5,1 %856 habitatges
211–250 m²0,9 %146 habitatges
>250 m²0,6 %104 habitatges
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
<30 m²3,5 %579 habitatges3,2 %2.489 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²22,1 %3.669 habitatges15,9 %12.487 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²33,3 %5.543 habitatges26,0 %20.473 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²24,0 %3.994 habitatges21,7 %17.039 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²10,5 %1.740 habitatges13,7 %10.736 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²5,1 %856 habitatges14,0 %10.991 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,9 %146 habitatges3,0 %2.342 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,6 %104 habitatges2,6 %2.055 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²579582570565564
31–60 m²3.6693.6623.6633.6673.672
61–90 m²5.5435.5355.5415.5275.518
91–120 m²3.9943.9913.9673.9723.964
121–150 m²1.7401.7431.7411.7291.729
151–210 m²856857858861863
211–250 m²146146146147146
>250 m²104103104104105

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 28,1 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,7 %<1901276
9,7 %1901–19401.607
6,8 %1941–19501.130
10,5 %1951–19601.754
28,1 %1961–19704.672
28,1 %1971–19804.669
6,1 %1981–19901.016
3,6 %1991–2000596
3,4 %2001–2010562
1,8 %2011–2020297
0,3 %2021–203052
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
<19011,7 %276 habitatges2,0 %1.575 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19409,7 %1.607 habitatges12,0 %9.460 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19506,8 %1.130 habitatges8,3 %6.562 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196010,5 %1.754 habitatges12,9 %10.159 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197028,1 %4.672 habitatges25,8 %20.290 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198028,1 %4.669 habitatges22,2 %17.462 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19906,1 %1.016 habitatges5,6 %4.396 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20003,6 %596 habitatges4,1 %3.213 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20103,4 %562 habitatges4,4 %3.427 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,8 %297 habitatges1,7 %1.373 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20300,3 %52 habitatges0,9 %695 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<1901276274280285285
1901–19401.6071.6051.5991.6001.600
1941–19501.1301.1261.1251.1221.131
1951–19601.7541.7551.7531.7601.758
1961–19704.6724.6694.6824.6824.681
1971–19804.6694.6704.6694.6634.659
1981–19901.0161.0151.0151.0151.015
1991–2000596596595596596
2001–2010562562556548539
2011–2020297295288288287
2021–20305252281310

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

88,1 m²

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Putxet i el Farró88,1 m²
Sarrià-Sant Gervasi108,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202688,1 m²
04/03/202588,1 m²
26/02/202488,2 m²
06/03/202388,2 m²
01/01/202288,3 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,7 %.

59,6 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Putxet i el Farró59,6 anys
Sarrià-Sant Gervasi61,8 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202659,6 anys
04/03/202558,6 anys
26/02/202457,7 anys
06/03/202356,8 anys
01/01/202255,9 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

16.631

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitatges del barri16.63178.612836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202616.631
04/03/202516.619
26/02/202416.590
06/03/202316.572
01/01/202216.561

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 34,0 % del total.

Una persona34,0 %4.353 domicilis
Dues persones27,4 %3.503 domicilis
Tres persones16,5 %2.111 domicilis
Quatre persones14,4 %1.840 domicilis
Cinc persones5,1 %654 domicilis
Sis persones1,6 %199 domicilis
Set persones0,6 %80 domicilis
Vuit persones0,2 %27 domicilis
Nou persones o més0,3 %41 domicilis
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Una persona34,0 %4.353 domicilis30,5 %17.856 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones27,4 %3.503 domicilis26,0 %15.222 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones16,5 %2.111 domicilis17,0 %9.922 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,4 %1.840 domicilis15,8 %9.210 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones5,1 %654 domicilis6,9 %4.063 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,6 %199 domicilis2,0 %1.198 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,6 %80 domicilis0,8 %489 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,2 %27 domicilis0,4 %219 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,3 %41 domicilis0,5 %297 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona4.3534.2604.3264.2734.174
Dues persones3.5033.5213.4493.3663.321
Tres persones2.1112.1442.1382.1242.106
Quatre persones1.8401.8251.8051.7751.783
Cinc persones654633623612611
Sis persones199194167185201
Set persones8085776578
Vuit persones2739313929
Nou persones o més4137474939

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 76,8 % del total.

El 23,2 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

23,2 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Cap menor de 18 anys76,8 %9.833 domicilis73,6 %43.057 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys11,7 %1.493 domicilis12,3 %7.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys9,6 %1.232 domicilis10,6 %6.188 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,6 %205 domicilis2,8 %1.641 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,4 %45 domicilis0,6 %374 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys9.8339.7529.7059.5469.371
Un menor de 18 anys1.4931.4681.4811.4481.462
Dos menors de 18 anys1.2321.2621.2121.2001.195
Tres menors de 18 anys205208211237255
Quatre menors de 18 anys o més4548545759

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,5 %.

12.808

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl Putxet i el FarróSarrià-Sant GervasiBarcelona
Domicilis del barri12.80858.476684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202612.808
01/01/202512.738
01/01/202412.663
01/01/202312.488
01/01/202212.342

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +23,1 %.

35.070 €

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

El Putxet i el Farró35.070 €
Sarrià-Sant Gervasi41.740 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202335.070 €
202228.487 €
202127.729 €
202026.730 €
201929.294 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

El Putxet i el Farró, dos àmbits d’un mateix barri

El Putxet i el Farró · Sarrià-Sant Gervasi · Barcelona

La història del barri

El Putxet va créixer com a zona de torres i estiueig al voltant del turó, abans de consolidar-se com a residència habitual. El Farró correspon a la part baixa, articulada pels carrers de Saragossa i Vallirana. L’obertura de la ronda del Mig va separar físicament tots dos àmbits.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Convé comparar cada habitatge amb l’entorn immediat. Als carrers del turó, revisa pendents, accessos i vistes; al Farró, l’amplada del carrer i la relació amb patis interiors. L’ascensor, la llum i l’estat de la finca completen la valoració.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare