El preu mitjà de compravenda a Ciutat Meridiana és de 2.382 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.
Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.
01 · El mercat de l’habitatge
Preus i compravendes del barri
Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.
El mercat de compravenda
Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.
Preu mitjà per m²
2.660 €/m²
2025 · any complet
+57,5%respecte a l’any anterior
Compravendes residencials
180
2025 · any complet
+18,4%respecte a l’any anterior
Import mitjà per habitatge
229.391 €
2025 · any complet
+119,1%respecte a l’any anterior
Superfície mitjana dels habitatges venuts
62,8 m²
2025 · any complet
-1,1%respecte a l’any anterior
Evolució del preu mitjà per m²
Compravendes registrades · euros per metre quadrat
Llisca el gràfic per veure tots els anys.
Compara amb Nou Barris i Barcelona
Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Preu mitjà per m² 2025 · any complet
2.660 €/m²
2.952 €/m²
4.254 €/m²
Compravendes residencials 2025 · any complet
180
1.805
16.897
Import mitjà per habitatge 2025 · any complet
229.391 €
208.324 €
372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts 2025 · any complet
62,8 m²
69,6 m²
86,4 m²
Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials
2025 · any complet
Preu per any de construcció
El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.
1960–19792.683 €/m²
Compara amb Nou Barris i Barcelona
2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
2020–actualitat
Sense dada publicada
2.172 €/m²
5.731 €/m²
2000–2020
Sense dada publicada
2.755 €/m²
4.904 €/m²
1980–1999
Sense dada publicada
2.995 €/m²
4.373 €/m²
1960–1979
2.683 €/m²
3.018 €/m²
3.944 €/m²
1940–1959
Sense dada publicada
2.925 €/m²
4.105 €/m²
1920–1939
Sense dada publicada
3.803 €/m²
4.772 €/m²
1900–1919
Sense dada publicada
Sense dada publicada
4.640 €/m²
Abans del 1900
Sense dada publicada
Sense dada publicada
4.308 €/m²
No consta
Sense dada publicada
2.261 €/m²
4.278 €/m²
Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.
Veure l’evolució històrica
2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer
Data
Valor
2025 · any complet
2.683 €/m²
2024 · any complet
1.689 €/m²
2023 · any complet
1.930 €/m²
2022 · any complet
2.379 €/m²
2021 · any complet
1.603 €/m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
09/03/2026
Com es reparteix la titularitat
Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.
La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 81,3 % del total.
87,1 %
dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.
Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Persona física — espanyola
81,3 %3.221 habitatges
84,8 %65.434 habitatges
78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera
5,8 %230 habitatges
3,2 %2.498 habitatges
5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima
3,8 %149 habitatges
1,9 %1.459 habitatges
2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil
2,6 %101 habitatges
4,7 %3.601 habitatges
10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions
0,8 %31 habitatges
0,6 %439 habitatges
1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres
0,1 %2 habitatges
0,0 %7 habitatges
0,1 %691 habitatges
Organismes públics
4,8 %189 habitatges
4,4 %3.384 habitatges
2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses
0,2 %9 habitatges
0,1 %64 habitatges
0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE
0,2 %8 habitatges
0,0 %20 habitatges
0,0 %123 habitatges
No consta
0,5 %20 habitatges
0,3 %262 habitatges
0,3 %2.715 habitatges
Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
Persona física — espanyola
3.221
3.195
3.158
3.138
3.132
Persona física — estrangera
230
218
221
218
210
Societat anònima
149
191
201
233
242
Societat limitada / civil
101
122
153
150
166
Altres societats i associacions
31
27
26
18
13
Entitats estrangeres
2
Sense dada publicada
Sense dada publicada
Sense dada publicada
1
Organismes públics
189
158
148
139
127
Institucions religioses
9
9
9
9
9
Altres tipus / UTE
8
12
12
19
21
No consta
20
27
31
34
36
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
02 · El parc residencial
Com són els habitatges del barri
Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.
09/03/2026
Com encaixa la mida del teu pis?
Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.
La categoria «31–60 m²» és la més nombrosa i representa el 70,4 % del total.
<30 m²0,1 %2 habitatges
31–60 m²70,4 %2.787 habitatges
61–90 m²29,4 %1.165 habitatges
91–120 m²0,1 %5 habitatges
121–150 m²0,0 %1 habitatges
Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
<30 m²
0,1 %2 habitatges
2,4 %1.816 habitatges
3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²
70,4 %2.787 habitatges
40,4 %31.172 habitatges
27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²
29,4 %1.165 habitatges
49,9 %38.502 habitatges
46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²
0,1 %5 habitatges
6,9 %5.335 habitatges
15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²
0,0 %1 habitatges
0,3 %266 habitatges
4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²
Sense dada publicada
0,1 %64 habitatges
2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²
Sense dada publicada
0,0 %6 habitatges
0,6 %4.719 habitatges
>250 m²
Sense dada publicada
0,0 %7 habitatges
0,5 %4.078 habitatges
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
<30 m²
2
2
2
1
1
31–60 m²
2.787
2.787
2.787
2.787
2.786
61–90 m²
1.165
1.164
1.164
1.164
1.164
91–120 m²
5
5
5
5
5
121–150 m²
1
1
1
1
1
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Quan es van construir els habitatges
Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.
La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 64,8 % del total.
Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,3 %
1951–196052
64,8 %
1961–19702.565
33,9 %
1971–19801.343
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
<1901
Sense dada publicada
0,3 %199 habitatges
9,5 %79.125 habitatges
1901–1940
Sense dada publicada
2,1 %1.603 habitatges
14,2 %118.546 habitatges
1941–1950
Sense dada publicada
1,0 %764 habitatges
3,0 %24.697 habitatges
1951–1960
1,3 %52 habitatges
16,1 %12.442 habitatges
9,4 %78.578 habitatges
1961–1970
64,8 %2.565 habitatges
43,7 %33.710 habitatges
24,9 %208.397 habitatges
1971–1980
33,9 %1.343 habitatges
23,5 %18.147 habitatges
20,6 %171.941 habitatges
1981–1990
Sense dada publicada
2,7 %2.060 habitatges
4,7 %39.394 habitatges
1991–2000
Sense dada publicada
3,4 %2.607 habitatges
5,0 %41.970 habitatges
2001–2010
Sense dada publicada
5,7 %4.375 habitatges
5,6 %46.677 habitatges
2011–2020
Sense dada publicada
1,2 %905 habitatges
2,0 %16.530 habitatges
2021–2030
Sense dada publicada
0,5 %356 habitatges
1,3 %10.766 habitatges
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Categoria
09/03/2026
04/03/2025
26/02/2024
06/03/2023
01/01/2022
1951–1960
52
52
52
52
52
1961–1970
2.565
2.564
2.564
2.564
2.564
1971–1980
1.343
1.343
1.343
1.342
1.341
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Superfície mitjana del parc residencial
La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
59,1 m²
Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Ciutat Meridiana59,1 m²
Nou Barris65,1 m²
Barcelona77,9 m²
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
59,1 m²
04/03/2025
59,1 m²
26/02/2024
59,1 m²
06/03/2023
59,1 m²
01/01/2022
59,1 m²
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Edat mitjana dels habitatges
L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,8 %.
57,6 anys
Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Ciutat Meridiana57,6 anys
Nou Barris56,3 anys
Barcelona66,5 anys
L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
57,6 anys
04/03/2025
56,6 anys
26/02/2024
55,6 anys
06/03/2023
54,6 anys
01/01/2022
53,6 anys
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
09/03/2026
Habitatges del barri
El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.
La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.
3.960
Compara amb Nou Barris i Barcelona
09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Habitatges del barri
3.960
77.168
836.621
Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer
Data
Valor
09/03/2026
3.960
04/03/2025
3.959
26/02/2024
3.959
06/03/2023
3.958
01/01/2022
3.957
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI
03 · La vida al barri
Llars, residents i renda disponible
La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.
01/01/2026
Quantes persones viuen a cada domicili
Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.
La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 24,6 % del total.
Una persona24,0 %904 domicilis
Dues persones24,6 %928 domicilis
Tres persones17,6 %665 domicilis
Quatre persones14,5 %547 domicilis
Cinc persones9,0 %341 domicilis
Sis persones5,2 %196 domicilis
Set persones2,5 %96 domicilis
Vuit persones1,0 %37 domicilis
Nou persones o més1,5 %57 domicilis
Compara amb Nou Barris i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Una persona
24,0 %904 domicilis
29,5 %20.296 domicilis
31,9 %218.433 domicilis
Dues persones
24,6 %928 domicilis
29,1 %20.028 domicilis
29,5 %201.690 domicilis
Tres persones
17,6 %665 domicilis
18,3 %12.573 domicilis
17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones
14,5 %547 domicilis
12,9 %8.888 domicilis
12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones
9,0 %341 domicilis
5,1 %3.506 domicilis
4,4 %30.379 domicilis
Sis persones
5,2 %196 domicilis
2,4 %1.671 domicilis
1,8 %12.508 domicilis
Set persones
2,5 %96 domicilis
1,3 %864 domicilis
0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones
1,0 %37 domicilis
0,6 %418 domicilis
0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més
1,5 %57 domicilis
0,9 %593 domicilis
0,7 %4.677 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Una persona
904
895
876
877
846
Dues persones
928
933
949
949
985
Tres persones
665
651
677
681
675
Quatre persones
547
562
582
560
609
Cinc persones
341
313
298
322
285
Sis persones
196
218
173
154
158
Set persones
96
74
88
74
66
Vuit persones
37
46
32
42
40
Nou persones o més
57
55
54
41
35
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Presència de menors als domicilis
La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.
La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 65,6 % del total.
El 34,4 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.
34,4 %amb menors
Amb menors de 18 anys
Sense menors de 18 anys
Compara amb Nou Barris i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Cap menor de 18 anys
65,6 %2.474 domicilis
75,7 %52.112 domicilis
78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys
17,0 %641 domicilis
14,0 %9.648 domicilis
12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys
10,8 %408 domicilis
7,8 %5.361 domicilis
7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys
4,8 %182 domicilis
1,9 %1.299 domicilis
1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més
1,8 %66 domicilis
0,6 %417 domicilis
0,4 %2.690 domicilis
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Categoria
01/01/2026
01/01/2025
01/01/2024
01/01/2023
01/01/2022
Cap menor de 18 anys
2.474
2.459
2.453
2.434
2.423
Un menor de 18 anys
641
625
613
615
633
Dos menors de 18 anys
408
416
429
404
415
Tres menors de 18 anys
182
173
160
181
167
Quatre menors de 18 anys o més
66
74
74
66
61
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
01/01/2026
Domicilis del barri
El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,6 %.
3.771
Compara amb Nou Barris i Barcelona
01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.
Indicador / categoria
Ciutat Meridiana
Nou Barris
Barcelona
Domicilis del barri
3.771
68.837
684.077
Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.
Veure l’evolució històrica
01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer
Data
Valor
01/01/2026
3.771
01/01/2025
3.747
01/01/2024
3.729
01/01/2023
3.700
01/01/2022
3.699
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal
2023
Renda disponible per habitant
La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.
Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +6,8 %.
13.351 €
Compara amb Nou Barris i Barcelona
2023 · Mateix període per a les tres zones.
Ciutat Meridiana13.351 €
Nou Barris18.676 €
Barcelona26.069 €
Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.
Veure l’evolució històrica
2019 – 2023 · Més recent primer
Data
Valor
2023
13.351 €
2022
12.500 €
2021
12.087 €
2020
10.877 €
2019
11.747 €
Font: Ajuntament de Barcelona · OMD
04 · Història i habitatge
Ciutat Meridiana: blocs i connexions a la muntanya
Ciutat Meridiana · Nou Barris · Barcelona
La història del barri
Ciutat Meridiana es va desenvolupar als anys seixanta sobre antics terrenys agrícoles. Els blocs es van adaptar a un relleu pronunciat. Les demandes veïnals de serveis i les millores de mobilitat, com el metro i les connexions mecàniques, van marcar-ne l’evolució posterior.
L’accés al portal i la connexió amb el transport poden variar molt segons el bloc i la cota. Examina ascensors, escales, orientació, aïllament i estat de la comunitat. Per comparar preus, utilitza pisos de característiques i accessibilitat semblants dins del mateix barri.
Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.
Són preus d’anuncis o de compravendes?
El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.
Per què hi apareixen dates diferents?
Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.
La superfície mitjana correspon a tots els pisos?
La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.
Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?
«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.
Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?
La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.
Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.
Espai Sant Joan
PUNTO HABITAT Passeig de Sant Joan, 150 · Barcelona 93 539 14 10
Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
Gestionar el consentimiento de las cookies
Para ofrecer las mejores experiencias, utilizamos tecnologías como las cookies para almacenar y/o acceder a la información del dispositivo. El consentimiento de estas tecnologías nos permitirá procesar datos como el comportamiento de navegación o las identificaciones únicas en este sitio. No consentir o retirar el consentimiento, puede afectar negativamente a ciertas características y funciones.
Funcional
Sempre actiu
El almacenamiento o acceso técnico es estrictamente necesario para el propósito legítimo de permitir el uso de un servicio específico explícitamente solicitado por el abonado o usuario, o con el único propósito de llevar a cabo la transmisión de una comunicación a través de una red de comunicaciones electrónicas.
Preferencias
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para la finalidad legítima de almacenar preferencias no solicitadas por el abonado o usuario.
Estadísticas
El almacenamiento o acceso técnico que es utilizado exclusivamente con fines estadísticos.El almacenamiento o acceso técnico que se utiliza exclusivamente con fines estadísticos anónimos. Sin un requerimiento, el cumplimiento voluntario por parte de tu proveedor de servicios de Internet, o los registros adicionales de un tercero, la información almacenada o recuperada sólo para este propósito no se puede utilizar para identificarte.
Marketing
El almacenamiento o acceso técnico es necesario para crear perfiles de usuario para enviar publicidad, o para rastrear al usuario en una web o en varias web con fines de marketing similares.