Nou Barris

Preu de l’habitatge a Ciutat Meridiana

El preu mitjà de compravenda a Ciutat Meridiana és de 2.382 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Ascensor inclinat entre edificis de Ciutat Meridiana, imatge d’arxiu
Ciutat Meridiana · 2012 · Fotografia d’arxiu

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

2.660 €/m²

2025 · any complet

+57,5% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

180

2025 · any complet

+18,4% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

229.391 €

2025 · any complet

+119,1% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

62,8 m²

2025 · any complet

-1,1% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

5001.0001.5002.0002.5003.000201693020171.13920181.51720191.48620201.52920211.60420222.37020231.93020241.68920252.660

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
2.660 €/m²2.952 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
1801.80516.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
229.391 €208.324 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
62,8 m²69,6 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1960–19792.683 €/m²
Compara amb Nou Barris i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada2.172 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada2.755 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada2.995 €/m²4.373 €/m²
1960–19792.683 €/m²3.018 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada2.925 €/m²4.105 €/m²
1920–1939Sense dada publicada3.803 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicadaSense dada publicada4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No constaSense dada publicada2.261 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

DataValor
2025 · any complet2.683 €/m²
2024 · any complet1.689 €/m²
2023 · any complet1.930 €/m²
2022 · any complet2.379 €/m²
2021 · any complet1.603 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 81,3 % del total.

87,1 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Persona física — espanyola81,3 %3.221 habitatges84,8 %65.434 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera5,8 %230 habitatges3,2 %2.498 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima3,8 %149 habitatges1,9 %1.459 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil2,6 %101 habitatges4,7 %3.601 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,8 %31 habitatges0,6 %439 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %2 habitatges0,0 %7 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics4,8 %189 habitatges4,4 %3.384 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %9 habitatges0,1 %64 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,2 %8 habitatges0,0 %20 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,5 %20 habitatges0,3 %262 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola3.2213.1953.1583.1383.132
Persona física — estrangera230218221218210
Societat anònima149191201233242
Societat limitada / civil101122153150166
Altres societats i associacions3127261813
Entitats estrangeres2Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada1
Organismes públics189158148139127
Institucions religioses99999
Altres tipus / UTE812121921
No consta2027313436

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «31–60 m²» és la més nombrosa i representa el 70,4 % del total.

<30 m²0,1 %2 habitatges
31–60 m²70,4 %2.787 habitatges
61–90 m²29,4 %1.165 habitatges
91–120 m²0,1 %5 habitatges
121–150 m²0,0 %1 habitatges
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
<30 m²0,1 %2 habitatges2,4 %1.816 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²70,4 %2.787 habitatges40,4 %31.172 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²29,4 %1.165 habitatges49,9 %38.502 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²0,1 %5 habitatges6,9 %5.335 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²0,0 %1 habitatges0,3 %266 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²Sense dada publicada0,1 %64 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²Sense dada publicada0,0 %6 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,0 %7 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²22211
31–60 m²2.7872.7872.7872.7872.786
61–90 m²1.1651.1641.1641.1641.164
91–120 m²55555
121–150 m²11111

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 64,8 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
1,3 %1951–196052
64,8 %1961–19702.565
33,9 %1971–19801.343
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
<1901Sense dada publicada0,3 %199 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–1940Sense dada publicada2,1 %1.603 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–1950Sense dada publicada1,0 %764 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19601,3 %52 habitatges16,1 %12.442 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197064,8 %2.565 habitatges43,7 %33.710 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198033,9 %1.343 habitatges23,5 %18.147 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–1990Sense dada publicada2,7 %2.060 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–2000Sense dada publicada3,4 %2.607 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–2010Sense dada publicada5,7 %4.375 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–2020Sense dada publicada1,2 %905 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–2030Sense dada publicada0,5 %356 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
1951–19605252525252
1961–19702.5652.5642.5642.5642.564
1971–19801.3431.3431.3431.3421.341

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

59,1 m²

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Ciutat Meridiana59,1 m²
Nou Barris65,1 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202659,1 m²
04/03/202559,1 m²
26/02/202459,1 m²
06/03/202359,1 m²
01/01/202259,1 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,8 %.

57,6 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Ciutat Meridiana57,6 anys
Nou Barris56,3 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202657,6 anys
04/03/202556,6 anys
26/02/202455,6 anys
06/03/202354,6 anys
01/01/202253,6 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

3.960

Compara amb Nou Barris i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Habitatges del barri3.96077.168836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20263.960
04/03/20253.959
26/02/20243.959
06/03/20233.958
01/01/20223.957

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 24,6 % del total.

Una persona24,0 %904 domicilis
Dues persones24,6 %928 domicilis
Tres persones17,6 %665 domicilis
Quatre persones14,5 %547 domicilis
Cinc persones9,0 %341 domicilis
Sis persones5,2 %196 domicilis
Set persones2,5 %96 domicilis
Vuit persones1,0 %37 domicilis
Nou persones o més1,5 %57 domicilis
Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Una persona24,0 %904 domicilis29,5 %20.296 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones24,6 %928 domicilis29,1 %20.028 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones17,6 %665 domicilis18,3 %12.573 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,5 %547 domicilis12,9 %8.888 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones9,0 %341 domicilis5,1 %3.506 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones5,2 %196 domicilis2,4 %1.671 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones2,5 %96 domicilis1,3 %864 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones1,0 %37 domicilis0,6 %418 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més1,5 %57 domicilis0,9 %593 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona904895876877846
Dues persones928933949949985
Tres persones665651677681675
Quatre persones547562582560609
Cinc persones341313298322285
Sis persones196218173154158
Set persones9674887466
Vuit persones3746324240
Nou persones o més5755544135

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 65,6 % del total.

El 34,4 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

34,4 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Cap menor de 18 anys65,6 %2.474 domicilis75,7 %52.112 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys17,0 %641 domicilis14,0 %9.648 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys10,8 %408 domicilis7,8 %5.361 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys4,8 %182 domicilis1,9 %1.299 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,8 %66 domicilis0,6 %417 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys2.4742.4592.4532.4342.423
Un menor de 18 anys641625613615633
Dos menors de 18 anys408416429404415
Tres menors de 18 anys182173160181167
Quatre menors de 18 anys o més6674746661

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,6 %.

3.771

Compara amb Nou Barris i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaCiutat MeridianaNou BarrisBarcelona
Domicilis del barri3.77168.837684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20263.771
01/01/20253.747
01/01/20243.729
01/01/20233.700
01/01/20223.699

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +6,8 %.

13.351 €

Compara amb Nou Barris i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Ciutat Meridiana13.351 €
Nou Barris18.676 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202313.351 €
202212.500 €
202112.087 €
202010.877 €
201911.747 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Ciutat Meridiana: blocs i connexions a la muntanya

Ciutat Meridiana · Nou Barris · Barcelona

La història del barri

Ciutat Meridiana es va desenvolupar als anys seixanta sobre antics terrenys agrícoles. Els blocs es van adaptar a un relleu pronunciat. Les demandes veïnals de serveis i les millores de mobilitat, com el metro i les connexions mecàniques, van marcar-ne l’evolució posterior.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

L’accés al portal i la connexió amb el transport poden variar molt segons el bloc i la cota. Examina ascensors, escales, orientació, aïllament i estat de la comunitat. Per comparar preus, utilitza pisos de característiques i accessibilitat semblants dins del mateix barri.

Vicens · CC BY-SA 4.0 · Fotografia d’arxiu, sense modificacions.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare