Operacions registrades
12.402
2026 · dades provisionals
BARCELONA · ACTIVITAT DEL MERCAT RESIDENCIAL
Operacions, districtes i barris
Última dada disponible · 2026 · dades provisionals
12.402compravendesQuants habitatges es venen a Barcelona i on es concentra l’activitat? Consulta les operacions registrades, l’evolució i el detall de cada districte i barri.
Explorar les compravendes ↓
L’avanç de l’any en curs i l’últim exercici tancat responen a preguntes diferents. Mostrem tots dos amb el període identificat.
12.402
2026 · dades provisionals
16.897
2025 · any complet
+6,6%
2025 respecte de 2024
Eixample
16,0% del total de Barcelona · 2026 · dades provisionals
El gràfic recull els exercicis complets disponibles dins d’una finestra de deu anys. L’any en curs es mostra a part, per mantenir una comparació homogènia.
2017–2025 · any complet
En pantalles petites pots desplaçar el gràfic horitzontalment.
| Any | Operacions | Variació anual |
|---|---|---|
| 2017 | 14.729 | — |
| 2018 | 13.498 | -8,4% |
| 2019 | 13.190 | -2,3% |
| 2020 | 9.807 | -25,6% |
| 2021 | 13.615 | +38,8% |
| 2022 | 16.499 | +21,2% |
| 2023 | 13.342 | -19,1% |
| 2024 | 15.847 | +18,8% |
| 2025 | 16.897 | +6,6% |
Ordenats pel volum de l’últim període disponible. Selecciona un districte per consultar-ne els barris. Un volum alt no mesura per si sol la rapidesa de venda d’un pis.
| Districte | 2026 · dades provisionals | 2025 · any complet | Pes a Barcelona 2026 | Variació 2025 / 2024 |
|---|---|---|---|---|
| 1.988 | 2.740 | 16,0% | -0,7% | |
| 1.893 | 2.478 | 15,3% | +15,9% | |
| 1.424 | 2.009 | 11,5% | +3,2% | |
| 1.245 | 1.653 | 10,0% | +3,2% | |
| 1.234 | 1.805 | 10,0% | +13,5% | |
| 1.149 | 1.607 | 9,3% | +10,7% | |
| 1.032 | 1.354 | 8,3% | +3,3% | |
| 1.013 | 1.419 | 8,2% | +12,2% | |
| 992 | 1.149 | 8,0% | +0,8% | |
| 432 | 683 | 3,5% | +6,2% |
Tots els districtes
Veure els barris seleccionats ↓Busca entre els 73 barris o filtra per districte. Els separadors mantenen junts els barris de cada zona i les columnes distingeixen l’avanç provisional de l’any complet.
73 barris mostrats · 2026 · dades provisionals
| Barri | Districte | Operacions2026 · dades provisionals | Operacions2025 · any complet |
|---|---|---|---|
| Districte · Ciutat Vella | |||
| El Raval | Ciutat Vella | 548 | 686 |
| El Barri Gòtic | Ciutat Vella | 193 | 303 |
| La Barceloneta | Ciutat Vella | 156 | 245 |
| Sant Pere, Santa Caterina i la Ribera | Ciutat Vella | 252 | 373 |
| Districte · Eixample | |||
| El Fort Pienc | Eixample | 242 | 277 |
| La Sagrada Família | Eixample | 354 | 490 |
| La Dreta de l'Eixample | Eixample | 359 | 580 |
| L'Antiga Esquerra de l'Eixample | Eixample | 328 | 439 |
| La Nova Esquerra de l'Eixample | Eixample | 376 | 605 |
| Sant Antoni | Eixample | 329 | 349 |
| Districte · Sants-Montjuïc | |||
| El Poble-sec | Sants-Montjuïc | 360 | 562 |
| La Marina del Prat Vermell | Sants-Montjuïc | 23 | 37 |
| La Marina de Port | Sants-Montjuïc | 235 | 295 |
| La Font de la Guatlla | Sants-Montjuïc | 80 | 91 |
| Hostafrancs | Sants-Montjuïc | 124 | 167 |
| La Bordeta | Sants-Montjuïc | 146 | 201 |
| Sants - Badal | Sants-Montjuïc | 172 | 253 |
| Sants | Sants-Montjuïc | 284 | 403 |
| Districte · Les Corts | |||
| Les Corts | Les Corts | 238 | 368 |
| La Maternitat i Sant Ramon | Les Corts | 129 | 188 |
| Pedralbes | Les Corts | 65 | 127 |
| Districte · Sarrià-Sant Gervasi | |||
| Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes | Sarrià-Sant Gervasi | 31 | 38 |
| Sarrià | Sarrià-Sant Gervasi | 139 | 181 |
| Les Tres Torres | Sarrià-Sant Gervasi | 83 | 142 |
| Sant Gervasi - la Bonanova | Sarrià-Sant Gervasi | 176 | 237 |
| Sant Gervasi - Galvany | Sarrià-Sant Gervasi | 357 | 548 |
| El Putxet i el Farró | Sarrià-Sant Gervasi | 227 | 273 |
| Districte · Gràcia | |||
| Vallcarca i els Penitents | Gràcia | 172 | 144 |
| El Coll | Gràcia | 62 | 58 |
| La Salut | Gràcia | 128 | 107 |
| La Vila de Gràcia | Gràcia | 398 | 528 |
| El Camp d'en Grassot i Gràcia Nova | Gràcia | 232 | 312 |
| Districte · Horta-Guinardó | |||
| El Baix Guinardó | Horta-Guinardó | 186 | 239 |
| Can Baró | Horta-Guinardó | 88 | 93 |
| El Guinardó | Horta-Guinardó | 252 | 363 |
| La Font d'en Fargues | Horta-Guinardó | 61 | 77 |
| El Carmel | Horta-Guinardó | 272 | 375 |
| La Teixonera | Horta-Guinardó | 98 | 139 |
| Sant Genís dels Agudells | Horta-Guinardó | 45 | 63 |
| Montbau | Horta-Guinardó | 44 | 33 |
| La Vall d'Hebron | Horta-Guinardó | 20 | 33 |
| La Clota | Horta-Guinardó | Sense dada publicada | 7 |
| Horta | Horta-Guinardó | 175 | 231 |
| Districte · Nou Barris | |||
| Vilapicina i la Torre Llobeta | Nou Barris | 168 | 221 |
| Porta | Nou Barris | 131 | 220 |
| El Turó de la Peira | Nou Barris | 118 | 184 |
| Can Peguera | Nou Barris | Sense dada publicada | Sense dada publicada |
| La Guineueta | Nou Barris | 79 | 117 |
| Canyelles | Nou Barris | 34 | 55 |
| Les Roquetes | Nou Barris | 173 | 234 |
| Verdun | Nou Barris | 114 | 166 |
| La Prosperitat | Nou Barris | 227 | 279 |
| La Trinitat Nova | Nou Barris | 63 | 112 |
| Torre Baró | Nou Barris | 11 | 22 |
| Ciutat Meridiana | Nou Barris | 110 | 180 |
| Vallbona | Nou Barris | 5 | 14 |
| Districte · Sant Andreu | |||
| La Trinitat Vella | Sant Andreu | 101 | 164 |
| Baró de Viver | Sant Andreu | 28 | 25 |
| El Bon Pastor | Sant Andreu | 130 | 155 |
| Sant Andreu | Sant Andreu | 325 | 450 |
| La Sagrera | Sant Andreu | 190 | 234 |
| El Congrés i els Indians | Sant Andreu | 120 | 140 |
| Navas | Sant Andreu | 138 | 186 |
| Districte · Sant Martí | |||
| El Camp de l'Arpa del Clot | Sant Martí | 291 | 389 |
| El Clot | Sant Martí | 141 | 232 |
| El Parc i la Llacuna del Poblenou | Sant Martí | 99 | 135 |
| La Vila Olímpica del Poblenou | Sant Martí | 56 | 70 |
| El Poblenou | Sant Martí | 351 | 376 |
| Diagonal Mar i el Front Marítim del Poblenou | Sant Martí | 181 | 198 |
| El Besòs i el Maresme | Sant Martí | 258 | 337 |
| Provençals del Poblenou | Sant Martí | 127 | 205 |
| Sant Martí de Provençals | Sant Martí | 164 | 238 |
| La Verneda i la Pau | Sant Martí | 225 | 298 |
No hi ha barris que coincideixin amb la cerca.
«Sense dada publicada» no vol dir zero operacions. Les dades absents o confidencials es mantenen sense xifra; no se substitueixen per les d’un altre any.
Dades de l’últim exercici complet disponible per a cada sèrie. La residència del comprador i la forma jurídica són classificacions diferents.
2025 · any complet
| Categoria | Operacions | % |
|---|---|---|
| Residència a Espanya | 15.863 | 93,9% |
| Residència a l’estranger | 950 | 5,6% |
| Mixt | 84 | 0,5% |
La residència a Espanya o a l’estranger no indica la nacionalitat del comprador ni l’ús que donarà a l’habitatge.
2025 · any complet
| Categoria | Operacions | % |
|---|---|---|
| Persona física | 14.514 | 85,9% |
| Persona jurídica | 2.355 | 13,9% |
| Mixt | 28 | 0,2% |
Una persona física també pot comprar per invertir. La forma jurídica no permet deduir la finalitat de la compra.
| Districte | Residència a Espanya | Residència a l’estranger | Mixt |
|---|---|---|---|
| Ciutat Vella | 1.356 | 237 | 14 |
| Eixample | 2.382 | 337 | 21 |
| Sants-Montjuïc | 1.944 | 58 | 7 |
| Les Corts | 646 | 34 | Confidencial |
| Sarrià-Sant Gervasi | 1.336 | 71 | 12 |
| Gràcia | 1.081 | 62 | 6 |
| Horta-Guinardó | 1.628 | 22 | Confidencial |
| Nou Barris | 1.793 | 8 | Confidencial |
| Sant Andreu | 1.335 | 17 | Confidencial |
| Sant Martí | 2.362 | 104 | 12 |
Es mostren les categories publicades, inclosa «Mixt». Les dades confidencials no es calculen per diferència. Només s’ofereixen percentatges quan totes les categories són públiques i coincideixen amb el total del mateix període.
Fonts del perfil de compradors: Residència dels compradors · Tipus de comprador.
Font municipal, operacions residencials i períodes comparables. L’objectiu és conèixer l’activitat registrada del mercat, no predir la venda d’un habitatge concret.
Són operacions registrades d’ús residencial, procedents de l’estadística municipal basada en registres notarials. No són anuncis de portals ni el nombre d’habitatges actualment en venda.
La font incorpora noves operacions i pot revisar els períodes publicats. L’estudi utilitza l’última còpia validada disponible i conserva la indicació de provisionalitat fins que la font permet tractar l’exercici com a complet.
Només es comparen anys complets comprovats. Els exercicis incomplets i les dades absents queden fora del gràfic; no s’estimen ni s’omplen. La finestra avança quan hi ha un nou any complet disponible.
El total municipal prové directament de la font. El desglossament territorial depèn de la ubicació assignada a les operacions i de la disponibilitat pública de les dades; no reconstruïm totals a partir de xifres confidencials.
No necessàriament. El volum també depèn de la mida i del parc residencial de cada zona. Per definir una estratègia de venda cal estudiar el preu, l’estat, les característiques de l’habitatge i l’oferta comparable.
Consultar els preus d’habitatge a Barcelona →
Les compravendes ajuden a entendre l’activitat de la teva zona. Per valorar el teu pis, estudiem també l’estat, la llum, l’altura, la terrassa i els immobles comparables.
Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.