Ciutat Vella

Preu de l’habitatge al Raval

El preu mitjà de compravenda al Raval és de 3.769 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
La Rambla i les façanes de l’entorn del Raval, Barcelona

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

3.499 €/m²

2025 · any complet

+11,1% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

686

2025 · any complet

+1,9% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

222.274 €

2025 · any complet

+12,4% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

67,3 m²

2025 · any complet

+3,1% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.0002.5003.0003.50020162.46720172.82420183.29120193.08820202.91020212.81920223.17520233.20520243.14820253.499

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
3.499 €/m²4.126 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
6861.60716.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
222.274 €286.639 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
67,3 m²74,0 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19193.363 €/m²
1920–19393.683 €/m²
1940–19594.205 €/m²
1960–19794.202 €/m²
1980–19993.845 €/m²
2000–20203.544 €/m²
2020–actualitat6.096 €/m²
Abans del 19003.293 €/m²
No consta3.016 €/m²
Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
2020–actualitat6.096 €/m²5.932 €/m²5.731 €/m²
2000–20203.544 €/m²4.679 €/m²4.904 €/m²
1980–19993.845 €/m²4.562 €/m²4.373 €/m²
1960–19794.202 €/m²4.699 €/m²3.944 €/m²
1940–19594.205 €/m²4.369 €/m²4.105 €/m²
1920–19393.683 €/m²4.559 €/m²4.772 €/m²
1900–19193.363 €/m²4.033 €/m²4.640 €/m²
Abans del 19003.293 €/m²3.781 €/m²4.308 €/m²
No consta3.016 €/m²3.600 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitat6.096 €/m²5.315 €/m²5.957 €/m²4.841 €/m²4.866 €/m²
2000–20203.544 €/m²3.394 €/m²3.020 €/m²3.552 €/m²2.991 €/m²
1980–19993.845 €/m²3.118 €/m²3.194 €/m²3.105 €/m²3.007 €/m²
1960–19794.202 €/m²3.634 €/m²3.052 €/m²3.517 €/m²3.464 €/m²
1940–19594.205 €/m²3.526 €/m²3.215 €/m²3.077 €/m²2.961 €/m²
1920–19393.683 €/m²3.173 €/m²2.862 €/m²2.871 €/m²2.852 €/m²
1900–19193.363 €/m²3.198 €/m²2.977 €/m²2.946 €/m²2.649 €/m²
Abans del 19003.293 €/m²2.924 €/m²3.232 €/m²3.203 €/m²2.641 €/m²
No consta3.016 €/m²2.394 €/m²3.392 €/m²3.272 €/m²2.001 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 54,4 % del total.

67,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Persona física — espanyola54,4 %12.833 habitatges55,7 %32.242 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera13,2 %3.119 habitatges13,7 %7.908 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima3,1 %726 habitatges2,6 %1.510 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil17,5 %4.128 habitatges18,6 %10.771 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions1,9 %440 habitatges1,8 %1.037 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,5 %121 habitatges0,5 %272 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics8,1 %1.918 habitatges6,0 %3.477 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,3 %64 habitatges0,4 %239 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %9 habitatges0,0 %14 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,9 %222 habitatges0,8 %435 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola12.83312.95413.09013.27713.445
Persona física — estrangera3.1192.9682.8332.6992.524
Societat anònima7267888709371.008
Societat limitada / civil4.1284.1424.1223.9213.801
Altres societats i associacions440374342293305
Entitats estrangeres121124104100128
Organismes públics1.9181.9101.8321.8091.777
Institucions religioses6461595956
Altres tipus / UTE914161820
No consta222223275281349

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «31–60 m²» és la més nombrosa i representa el 49,2 % del total.

<30 m²6,6 %1.550 habitatges
31–60 m²49,2 %11.598 habitatges
61–90 m²29,3 %6.904 habitatges
91–120 m²8,9 %2.092 habitatges
121–150 m²3,6 %855 habitatges
151–210 m²1,7 %392 habitatges
211–250 m²0,4 %97 habitatges
>250 m²0,4 %92 habitatges
Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
<30 m²6,6 %1.550 habitatges7,6 %4.419 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²49,2 %11.598 habitatges45,1 %26.129 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²29,3 %6.904 habitatges27,8 %16.081 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²8,9 %2.092 habitatges10,8 %6.259 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²3,6 %855 habitatges4,9 %2.831 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²1,7 %392 habitatges2,7 %1.555 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,4 %97 habitatges0,5 %306 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,4 %92 habitatges0,6 %325 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²1.5501.5591.5711.5751.579
31–60 m²11.59811.60111.60711.52211.520
61–90 m²6.9046.8566.8296.7306.717
91–120 m²2.0922.0992.0882.1082.123
121–150 m²855853850844849
151–210 m²392400404413418
211–250 m²979898100102
>250 m²929296102105

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «<1901» és la més nombrosa i representa el 62,2 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
62,2 %<190114.677
13,8 %1901–19403.258
1,5 %1941–1950353
1,3 %1951–1960298
4,0 %1961–1970935
2,3 %1971–1980554
2,1 %1981–1990502
5,7 %1991–20001.351
3,8 %2001–2010907
1,7 %2011–2020412
1,4 %2021–2030333
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
<190162,2 %14.677 habitatges55,3 %32.035 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194013,8 %3.258 habitatges19,0 %10.986 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19501,5 %353 habitatges2,7 %1.540 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19601,3 %298 habitatges2,2 %1.278 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–19704,0 %935 habitatges4,3 %2.507 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–19802,3 %554 habitatges2,6 %1.499 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19902,1 %502 habitatges2,1 %1.195 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20005,7 %1.351 habitatges4,6 %2.637 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20103,8 %907 habitatges3,9 %2.287 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20201,7 %412 habitatges2,3 %1.344 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,4 %333 habitatges1,0 %597 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<190114.67714.74114.75214.82214.875
1901–19403.2583.2763.2743.3013.304
1941–1950353351351326325
1951–1960298298293289287
1961–1970935938938938939
1971–1980554554554553553
1981–1990502502503503503
1991–20001.3511.3511.3531.3511.351
2001–2010907907907907898
2011–2020412397395391376
2021–2030333243223132

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,1 %.

65,5 m²

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Raval65,5 m²
Ciutat Vella68,1 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202665,5 m²
04/03/202565,5 m²
26/02/202465,5 m²
06/03/202365,7 m²
01/01/202265,8 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,3 %.

116,2 anys

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

El Raval116,2 anys
Ciutat Vella112,7 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/2026116,2 anys
04/03/2025115,8 anys
26/02/2024115,0 anys
06/03/2023115,2 anys
01/01/2022114,4 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,1 %.

23.580

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Habitatges del barri23.58057.905836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202623.580
04/03/202523.558
26/02/202423.543
06/03/202323.394
01/01/202223.413

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Una persona» és la més nombrosa i representa el 34,3 % del total.

Una persona34,3 %6.084 domicilis
Dues persones24,2 %4.302 domicilis
Tres persones14,0 %2.486 domicilis
Quatre persones10,3 %1.830 domicilis
Cinc persones6,6 %1.178 domicilis
Sis persones4,1 %732 domicilis
Set persones2,4 %419 domicilis
Vuit persones1,4 %244 domicilis
Nou persones o més2,7 %473 domicilis
Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Una persona34,3 %6.084 domicilis38,3 %15.996 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones24,2 %4.302 domicilis26,9 %11.236 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones14,0 %2.486 domicilis13,8 %5.748 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones10,3 %1.830 domicilis9,1 %3.798 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones6,6 %1.178 domicilis4,8 %2.017 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones4,1 %732 domicilis2,8 %1.154 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones2,4 %419 domicilis1,6 %654 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones1,4 %244 domicilis0,9 %392 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més2,7 %473 domicilis1,7 %726 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona6.0845.9976.1436.2256.109
Dues persones4.3024.3154.3234.2444.263
Tres persones2.4862.5272.4822.4682.527
Quatre persones1.8301.8431.8711.7811.790
Cinc persones1.1781.0861.0581.0711.077
Sis persones732672599531564
Set persones419358315287345
Vuit persones244244200199185
Nou persones o més473489339322332

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 78,7 % del total.

El 21,3 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

21,3 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Cap menor de 18 anys78,7 %13.964 domicilis83,6 %34.878 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys10,7 %1.893 domicilis9,1 %3.806 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys6,7 %1.196 domicilis4,9 %2.028 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys2,7 %487 domicilis1,7 %722 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més1,2 %208 domicilis0,7 %287 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys13.96413.71013.52313.32213.377
Un menor de 18 anys1.8931.9101.9241.9451.951
Dos menors de 18 anys1.1961.2041.1951.1671.177
Tres menors de 18 anys487496484484466
Quatre menors de 18 anys o més208211204210221

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,2 %.

17.748

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaEl RavalCiutat VellaBarcelona
Domicilis del barri17.74841.721684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202617.748
01/01/202517.531
01/01/202417.330
01/01/202317.128
01/01/202217.192

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +9,8 %.

16.227 €

Compara amb Ciutat Vella i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

El Raval16.227 €
Ciutat Vella19.606 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202316.227 €
202214.782 €
202113.555 €
202012.124 €
201913.811 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · El Raval

El Raval, convents, mercats i vida urbana

Els carrers del Raval reuneixen etapes diferents de l’expansió de Barcelona. Aquesta diversitat també es reflecteix en els edificis.

Dels afores al recinte emmurallat

El Raval va créixer sobre un territori de camins, horts i convents, incorporat després al recinte medieval. Sant Pau del Camp conserva l’empremta d’aquell passat. La urbanització i la indústria van transformar més tard el barri i els seus habitatges. Font històrica: Meet Barcelona · El Raval.

La Boqueria com a referència quotidiana

La primera pedra del mercat de la Boqueria es va posar el 1840. L’arc modernista d’entrada va arribar el 1913 i la coberta metàl·lica el 1914. La seva presència al costat de la Rambla ajuda a situar el límit oriental del Raval. Font històrica: Mercat de la Boqueria · Història.

Què mirar abans de valorar un pis

En carrers propers poden canviar molt la llum, la ventilació i l’estat de la finca. Convé revisar la planta, l’ascensor, la distribució i la superfície real abans d’aplicar una mitjana per metre quadrat. Les compravendes són un punt de partida per comparar habitatges semblants.

Entrada del mercat de la Boqueria, al costat del Raval
Entrada del mercat de la Boqueria, al costat del Raval

Fotografia del patrimoni del barri procedent dels mitjans de PUNTO HABITAT.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare