Sants-Montjuïc

Preu de l’habitatge a La Bordeta

El preu mitjà de compravenda a La Bordeta és de 4.316 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Naus i xemeneia de Can Batlló, a La Bordeta de Barcelona
Can Batlló · La Bordeta

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

3.855 €/m²

2025 · any complet

+15,8% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

201

2025 · any complet

+27,2% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

278.586 €

2025 · any complet

+13,1% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

76,5 m²

2025 · any complet

-1,0% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.0002.5003.0003.5004.00020162.05520172.58520183.04820193.19320202.98320213.04720223.01920233.16220243.33020253.855

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
3.855 €/m²3.867 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
2012.00916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
278.586 €269.745 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
76,5 m²72,8 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19194.428 €/m²
1920–19393.678 €/m²
1940–19593.606 €/m²
1960–19793.795 €/m²
1980–19993.621 €/m²
2000–20204.180 €/m²
No consta4.024 €/m²
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada4.075 €/m²5.731 €/m²
2000–20204.180 €/m²3.980 €/m²4.904 €/m²
1980–19993.621 €/m²3.764 €/m²4.373 €/m²
1960–19793.795 €/m²3.720 €/m²3.944 €/m²
1940–19593.606 €/m²3.889 €/m²4.105 €/m²
1920–19393.678 €/m²4.013 €/m²4.772 €/m²
1900–19194.428 €/m²4.334 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada4.064 €/m²4.308 €/m²
No consta4.024 €/m²3.426 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicadaSense dada publicada4.083 €/m²3.531 €/m²Sense dada publicada
2000–20204.180 €/m²4.566 €/m²3.414 €/m²3.395 €/m²3.559 €/m²
1980–19993.621 €/m²3.372 €/m²2.979 €/m²3.258 €/m²3.093 €/m²
1960–19793.795 €/m²3.327 €/m²3.054 €/m²3.034 €/m²3.051 €/m²
1940–19593.606 €/m²3.704 €/m²2.661 €/m²2.664 €/m²2.735 €/m²
1920–19393.678 €/m²2.906 €/m²3.046 €/m²2.591 €/m²2.952 €/m²
1900–19194.428 €/m²Sense dada publicada2.978 €/m²2.681 €/m²2.656 €/m²
No consta4.024 €/m²Sense dada publicada2.873 €/m²3.449 €/m²Sense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 83,7 % del total.

87,7 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Persona física — espanyola83,7 %8.087 habitatges80,4 %73.104 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera3,9 %381 habitatges6,3 %5.756 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,6 %61 habitatges1,2 %1.102 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil10,6 %1.020 habitatges8,6 %7.812 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,2 %20 habitatges0,8 %721 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,0 %1 habitatges0,0 %35 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,5 %53 habitatges2,1 %1.949 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,1 %12 habitatges0,1 %110 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,1 %5 habitatges0,0 %10 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,2 %20 habitatges0,3 %298 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola8.0878.0928.0938.0768.026
Persona física — estrangera381370345314285
Societat anònima6164616979
Societat limitada / civil1.020943876884430
Altres societats i associacions2018181414
Entitats estrangeres12234
Organismes públics5353593535
Institucions religioses1212121211
Altres tipus / UTE567715
No consta2026303450

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 64,0 % del total.

<30 m²1,2 %113 habitatges
31–60 m²20,9 %2.020 habitatges
61–90 m²64,0 %6.180 habitatges
91–120 m²12,7 %1.227 habitatges
121–150 m²1,0 %95 habitatges
151–210 m²0,1 %13 habitatges
211–250 m²0,1 %5 habitatges
>250 m²0,1 %7 habitatges
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
<30 m²1,2 %113 habitatges2,7 %2.442 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²20,9 %2.020 habitatges30,8 %27.987 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²64,0 %6.180 habitatges52,5 %47.766 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²12,7 %1.227 habitatges12,4 %11.271 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²1,0 %95 habitatges1,2 %1.129 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,1 %13 habitatges0,3 %250 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,1 %5 habitatges0,0 %20 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,1 %7 habitatges0,0 %32 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²113113113111106
31–60 m²2.0202.0261.9921.9831.834
61–90 m²6.1806.1506.1066.0795.784
91–120 m²1.2271.1831.1791.1601.114
121–150 m²9593929393
151–210 m²1313131410
211–250 m²51111
>250 m²77777

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1971–1980» és la més nombrosa i representa el 28,3 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
2,8 %<1901275
9,2 %1901–1940892
0,2 %1941–195019
5,4 %1951–1960520
25,8 %1961–19702.490
28,3 %1971–19802.729
6,9 %1981–1990668
5,7 %1991–2000554
3,6 %2001–2010343
5,1 %2011–2020490
7,0 %2021–2030680
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
<19012,8 %275 habitatges8,2 %7.497 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19409,2 %892 habitatges20,8 %18.928 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19500,2 %19 habitatges1,9 %1.693 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19605,4 %520 habitatges6,1 %5.587 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197025,8 %2.490 habitatges19,8 %17.969 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198028,3 %2.729 habitatges21,7 %19.758 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19906,9 %668 habitatges6,2 %5.607 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20005,7 %554 habitatges6,0 %5.455 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20103,6 %343 habitatges5,1 %4.609 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20205,1 %490 habitatges2,2 %1.969 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20307,0 %680 habitatges2,0 %1.825 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<1901275281280280280
1901–1940892892896893890
1941–19501918181919
1951–1960520520520520520
1961–19702.4902.4902.4902.4902.490
1971–19802.7292.7282.7292.7302.731
1981–1990668670670671671
1991–2000554554554554554
2001–2010343343343343343
2011–2020490490489451450
2021–20306806005144971

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,4 %.

72,2 m²

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Bordeta72,2 m²
Sants-Montjuïc69,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202672,2 m²
04/03/202571,9 m²
26/02/202472,0 m²
06/03/202372,0 m²
01/01/202272,2 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,0 %.

52,2 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Bordeta52,2 anys
Sants-Montjuïc66,0 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202652,2 anys
04/03/202551,7 anys
26/02/202451,2 anys
06/03/202350,4 anys
01/01/202252,1 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,8 %.

9.660

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Habitatges del barri9.66090.897836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20269.660
04/03/20259.586
26/02/20249.503
06/03/20239.448
01/01/20228.949

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 30,9 % del total.

Una persona29,5 %2.504 domicilis
Dues persones30,9 %2.627 domicilis
Tres persones18,9 %1.603 domicilis
Quatre persones13,1 %1.110 domicilis
Cinc persones3,8 %321 domicilis
Sis persones1,7 %144 domicilis
Set persones1,0 %82 domicilis
Vuit persones0,6 %47 domicilis
Nou persones o més0,7 %63 domicilis
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Una persona29,5 %2.504 domicilis32,5 %25.106 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones30,9 %2.627 domicilis30,1 %23.216 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones18,9 %1.603 domicilis17,3 %13.362 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones13,1 %1.110 domicilis11,6 %8.973 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,8 %321 domicilis4,2 %3.235 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,7 %144 domicilis1,9 %1.477 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones1,0 %82 domicilis1,0 %789 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,6 %47 domicilis0,6 %476 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,7 %63 domicilis0,8 %612 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona2.5042.4352.4462.3782.305
Dues persones2.6272.5702.5762.5182.475
Tres persones1.6031.6411.6411.5901.542
Quatre persones1.1101.1041.1121.0791.071
Cinc persones321302274292272
Sis persones144152143121110
Set persones8283555252
Vuit persones4737332024
Nou persones o més6386423735

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 78,0 % del total.

El 22,0 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

22,0 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Cap menor de 18 anys78,0 %6.635 domicilis79,9 %61.694 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys12,8 %1.091 domicilis11,9 %9.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys7,7 %656 domicilis6,6 %5.073 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,1 %93 domicilis1,3 %978 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,3 %26 domicilis0,4 %285 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys6.6356.5116.4296.2446.109
Un menor de 18 anys1.0911.0941.1041.0881.033
Dos menors de 18 anys656680668641634
Tres menors de 18 anys9399929488
Quatre menors de 18 anys o més2626292022

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,1 %.

8.501

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa BordetaSants-MontjuïcBarcelona
Domicilis del barri8.50177.246684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20268.501
01/01/20258.410
01/01/20248.322
01/01/20238.087
01/01/20227.886

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +6,4 %.

23.328 €

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Bordeta23.328 €
Sants-Montjuïc22.660 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202323.328 €
202221.920 €
202121.060 €
202019.498 €
201920.798 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

La Bordeta i l’empremta de Can Batlló

La Bordeta · Sants-Montjuïc · Barcelona

La història del barri

La fàbrica tèxtil de Can Batlló, inaugurada el 1880, va marcar la transformació de La Bordeta. El pas del treball agrícola a l’industrial i la substitució posterior de cases baixes per blocs expliquen diferents etapes del teixit residencial.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Per interpretar els preus convé separar habitatges d’èpoques i estats diferents, fins i tot en carrers propers. Revisem la superfície útil, els espais exteriors, l’ascensor i la conservació de l’edifici. Una promoció recent i una finca antiga reformada requereixen comparacions diferents.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare