Sants-Montjuïc

Preu de l’habitatge a La Marina de Port

El preu mitjà de compravenda a La Marina de Port és de 3.674 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Passeig de la Zona Franca i edificis de La Marina de Port, Barcelona
Passeig de la Zona Franca · La Marina de Port

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

2.936 €/m²

2025 · any complet

+11,2% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

295

2025 · any complet

+0,3% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

234.395 €

2025 · any complet

+12,8% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

81,2 m²

2025 · any complet

-1,2% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

1.5002.0002.5003.00020161.98320172.11220182.38820192.64020202.27920212.49120222.34620232.68020242.64120252.936

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
2.936 €/m²3.867 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
2952.00916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
234.395 €269.745 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
81,2 m²72,8 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1920–19391.811 €/m²
1940–19593.601 €/m²
1960–19792.837 €/m²
1980–19993.009 €/m²
2000–20203.394 €/m²
No consta3.110 €/m²
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada4.075 €/m²5.731 €/m²
2000–20203.394 €/m²3.980 €/m²4.904 €/m²
1980–19993.009 €/m²3.764 €/m²4.373 €/m²
1960–19792.837 €/m²3.720 €/m²3.944 €/m²
1940–19593.601 €/m²3.889 €/m²4.105 €/m²
1920–19391.811 €/m²4.013 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada4.334 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada4.064 €/m²4.308 €/m²
No consta3.110 €/m²3.426 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2000–20203.394 €/m²3.439 €/m²3.258 €/m²2.774 €/m²2.546 €/m²
1980–19993.009 €/m²2.672 €/m²2.522 €/m²2.441 €/m²2.562 €/m²
1960–19792.837 €/m²2.505 €/m²2.620 €/m²2.209 €/m²2.442 €/m²
1940–19593.601 €/m²Sense dada publicada2.442 €/m²2.697 €/m²Sense dada publicada
1920–19391.811 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicada1.558 €/m²Sense dada publicada
No consta3.110 €/m²2.534 €/m²2.489 €/m²2.526 €/m²2.814 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 82,7 % del total.

88,9 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Persona física — espanyola82,7 %11.069 habitatges80,4 %73.104 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera6,3 %842 habitatges6,3 %5.756 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima1,1 %154 habitatges1,2 %1.102 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil2,0 %265 habitatges8,6 %7.812 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,1 %18 habitatges0,8 %721 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeresSense dada publicada0,0 %35 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics7,4 %991 habitatges2,1 %1.949 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,1 %14 habitatges0,1 %110 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,0 %1 habitatges0,0 %10 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,3 %38 habitatges0,3 %298 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola11.06911.07211.09411.11211.168
Persona física — estrangera842803737692628
Societat anònima154163184200298
Societat limitada / civil265291295301291
Altres societats i associacions1819211920
Entitats estrangeresSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada2
Organismes públics991990970969862
Institucions religioses1414131312
Altres tipus / UTE114711
No consta3842575669

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 65,4 % del total.

<30 m²1,6 %217 habitatges
31–60 m²18,8 %2.522 habitatges
61–90 m²65,4 %8.761 habitatges
91–120 m²13,9 %1.863 habitatges
121–150 m²0,2 %23 habitatges
151–210 m²0,0 %6 habitatges
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
<30 m²1,6 %217 habitatges2,7 %2.442 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²18,8 %2.522 habitatges30,8 %27.987 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²65,4 %8.761 habitatges52,5 %47.766 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²13,9 %1.863 habitatges12,4 %11.271 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²0,2 %23 habitatges1,2 %1.129 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,0 %6 habitatges0,3 %250 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²Sense dada publicada0,0 %20 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²Sense dada publicada0,0 %32 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²217218214210203
31–60 m²2.5222.5212.5192.5192.520
61–90 m²8.7618.7628.7508.7488.748
91–120 m²1.8631.8621.8601.8601.858
121–150 m²2324242423
151–210 m²67778
>250 m²Sense dada publicada1111

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1961–1970» és la més nombrosa i representa el 31,3 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
0,4 %<190156
1,4 %1901–1940187
0,3 %1941–195045
3,1 %1951–1960415
31,3 %1961–19704.197
23,3 %1971–19803.119
14,6 %1981–19901.957
10,8 %1991–20001.447
12,5 %2001–20101.672
2,1 %2011–2020279
0,1 %2021–203018
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
<19010,4 %56 habitatges8,2 %7.497 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19401,4 %187 habitatges20,8 %18.928 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19500,3 %45 habitatges1,9 %1.693 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19603,1 %415 habitatges6,1 %5.587 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197031,3 %4.197 habitatges19,8 %17.969 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198023,3 %3.119 habitatges21,7 %19.758 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–199014,6 %1.957 habitatges6,2 %5.607 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200010,8 %1.447 habitatges6,0 %5.455 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201012,5 %1.672 habitatges5,1 %4.609 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20202,1 %279 habitatges2,2 %1.969 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20300,1 %18 habitatges2,0 %1.825 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19015657575757
1901–1940187192192192192
1941–19504545454543
1951–1960415415415415415
1961–19704.1974.1974.1934.1924.190
1971–19803.1193.1193.1193.1173.119
1981–19901.9571.9551.9561.9541.954
1991–20001.4471.4471.4471.4461.446
2001–20101.6721.6721.6721.6721.672
2011–2020279279279279273
2021–20301817Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

71,8 m²

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina de Port71,8 m²
Sants-Montjuïc69,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202671,8 m²
04/03/202571,8 m²
26/02/202471,8 m²
06/03/202371,8 m²
01/01/202271,9 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +2,1 %.

47,1 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina de Port47,1 anys
Sants-Montjuïc66,0 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202647,1 anys
04/03/202546,1 anys
26/02/202445,2 anys
06/03/202344,2 anys
01/01/202243,2 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

13.392

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Habitatges del barri13.39290.897836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202613.392
04/03/202513.395
26/02/202413.375
06/03/202313.369
01/01/202213.361

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 29,0 % del total.

Una persona27,9 %3.398 domicilis
Dues persones29,0 %3.523 domicilis
Tres persones19,0 %2.315 domicilis
Quatre persones14,0 %1.704 domicilis
Cinc persones5,0 %614 domicilis
Sis persones2,4 %287 domicilis
Set persones1,2 %143 domicilis
Vuit persones0,7 %82 domicilis
Nou persones o més0,8 %95 domicilis
Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Una persona27,9 %3.398 domicilis32,5 %25.106 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones29,0 %3.523 domicilis30,1 %23.216 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones19,0 %2.315 domicilis17,3 %13.362 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones14,0 %1.704 domicilis11,6 %8.973 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones5,0 %614 domicilis4,2 %3.235 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones2,4 %287 domicilis1,9 %1.477 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones1,2 %143 domicilis1,0 %789 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,7 %82 domicilis0,6 %476 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,8 %95 domicilis0,8 %612 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona3.3983.3973.3903.4163.399
Dues persones3.5233.4833.4973.4923.382
Tres persones2.3152.3302.3632.3522.416
Quatre persones1.7041.7341.7161.6771.706
Cinc persones614587601617614
Sis persones287279255244243
Set persones143158116108106
Vuit persones8277735451
Nou persones o més9591675249

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 76,6 % del total.

El 23,4 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

23,4 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Cap menor de 18 anys76,6 %9.320 domicilis79,9 %61.694 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys13,3 %1.617 domicilis11,9 %9.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys8,0 %973 domicilis6,6 %5.073 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,6 %189 domicilis1,3 %978 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,5 %62 domicilis0,4 %285 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys9.3209.2669.1539.0798.965
Un menor de 18 anys1.6171.6151.6621.6591.716
Dos menors de 18 anys9739819899931.011
Tres menors de 18 anys189206211223211
Quatre menors de 18 anys o més6268635863

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,2 %.

12.161

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaLa Marina de PortSants-MontjuïcBarcelona
Domicilis del barri12.16177.246684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202612.161
01/01/202512.136
01/01/202412.078
01/01/202312.012
01/01/202211.966

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +4,9 %.

19.821 €

Compara amb Sants-Montjuïc i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

La Marina de Port19.821 €
Sants-Montjuïc22.660 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202319.821 €
202218.898 €
202118.235 €
202016.590 €
201917.725 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

La Marina de Port i els seus diferents nuclis

La Marina de Port · Sants-Montjuïc · Barcelona

La història del barri

L’antiga Marina de Sants va passar d’un paisatge agrícola a un entorn industrial i residencial. El passeig de la Zona Franca articula nuclis nascuts en èpoques diferents, com Port, Can Clos, el Polvorí o la Vinya.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

La dada correspon a La Marina de Port, no al conjunt de la Zona Franca ni al barri veí del Prat Vermell. Per afinar una valoració cal situar la finca, comprovar-ne els accessos, la superfície, la distribució i l’estat de conservació, i seleccionar compravendes comparables.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare