Sant Andreu

Preu de l’habitatge al barri de Sant Andreu

El preu mitjà de compravenda al barri de Sant Andreu és de 4.460 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Can Fabra i la seva plaça, amb l’església de Sant Andreu al fons
Can Fabra · Sant Andreu de Palomar

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

3.881 €/m²

2025 · any complet

+12,6% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

450

2025 · any complet

+9,2% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

286.340 €

2025 · any complet

+8,2% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

76,4 m²

2025 · any complet

-3,9% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.0002.5003.0003.5004.00020162.38220172.69320182.89520192.90720202.98420213.05020223.16320233.08520243.44620253.881

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
3.881 €/m²3.460 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
4501.35416.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
286.340 €256.557 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
76,4 m²77,4 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1900–19193.493 €/m²
1920–19393.602 €/m²
1940–19593.749 €/m²
1960–19793.738 €/m²
1980–19994.070 €/m²
2000–20204.419 €/m²
No consta4.208 €/m²
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada5.146 €/m²5.731 €/m²
2000–20204.419 €/m²3.994 €/m²4.904 €/m²
1980–19994.070 €/m²3.148 €/m²4.373 €/m²
1960–19793.738 €/m²3.423 €/m²3.944 €/m²
1940–19593.749 €/m²3.249 €/m²4.105 €/m²
1920–19393.602 €/m²3.901 €/m²4.772 €/m²
1900–19193.493 €/m²3.596 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicadaSense dada publicada4.308 €/m²
No consta4.208 €/m²3.006 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2021 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2023 · any complet2022 · any complet2021 · any complet
2020–actualitatSense dada publicada3.960 €/m²3.632 €/m²Sense dada publicada4.105 €/m²
2000–20204.419 €/m²3.386 €/m²3.008 €/m²3.531 €/m²3.273 €/m²
1980–19994.070 €/m²3.517 €/m²3.169 €/m²3.274 €/m²3.135 €/m²
1960–19793.738 €/m²3.425 €/m²3.088 €/m²2.985 €/m²2.903 €/m²
1940–19593.749 €/m²3.690 €/m²2.920 €/m²3.952 €/m²2.362 €/m²
1920–19393.602 €/m²3.887 €/m²2.924 €/m²2.707 €/m²2.797 €/m²
1900–19193.493 €/m²3.326 €/m²3.390 €/m²3.344 €/m²2.955 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada3.751 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
No consta4.208 €/m²3.136 €/m²3.169 €/m²3.184 €/m²3.094 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 88,5 % del total.

90,2 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Persona física — espanyola88,5 %26.432 habitatges84,6 %61.186 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera1,7 %511 habitatges3,1 %2.221 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,9 %265 habitatges1,6 %1.147 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil4,0 %1.190 habitatges6,4 %4.617 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,7 %212 habitatges0,6 %408 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,0 %1 habitatges0,0 %3 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics3,9 %1.151 habitatges3,5 %2.507 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,1 %22 habitatges0,1 %55 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTE0,1 %40 habitatges0,1 %48 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,2 %48 habitatges0,2 %143 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola26.43226.44226.42326.45926.368
Persona física — estrangera511465417381362
Societat anònima265298313341349
Societat limitada / civil1.1901.1661.1671.0611.088
Altres societats i associacions212209214206195
Entitats estrangeres11Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
Organismes públics1.151954955946905
Institucions religioses2226292926
Altres tipus / UTE4039383910
No consta48465765112

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 51,2 % del total.

<30 m²4,1 %1.219 habitatges
31–60 m²28,8 %8.608 habitatges
61–90 m²51,2 %15.281 habitatges
91–120 m²14,0 %4.194 habitatges
121–150 m²1,6 %477 habitatges
151–210 m²0,2 %73 habitatges
211–250 m²0,0 %7 habitatges
>250 m²0,0 %13 habitatges
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
<30 m²4,1 %1.219 habitatges2,7 %1.977 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²28,8 %8.608 habitatges27,4 %19.852 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²51,2 %15.281 habitatges55,1 %39.853 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²14,0 %4.194 habitatges13,4 %9.690 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²1,6 %477 habitatges1,1 %803 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²0,2 %73 habitatges0,2 %129 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,0 %7 habitatges0,0 %12 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,0 %13 habitatges0,0 %19 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²1.2191.2191.2151.2101.217
31–60 m²8.6088.3998.3938.3688.345
61–90 m²15.28115.26715.24515.19915.175
91–120 m²4.1944.1924.1904.1834.117
121–150 m²477476476473469
151–210 m²7373737371
211–250 m²77888
>250 m²1313131313

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1971–1980» és la més nombrosa i representa el 28,8 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
6,2 %<19011.856
8,6 %1901–19402.563
1,1 %1941–1950319
5,6 %1951–19601.671
22,7 %1961–19706.778
28,8 %1971–19808.595
5,4 %1981–19901.613
6,6 %1991–20001.969
9,9 %2001–20102.961
3,8 %2011–20201.137
1,4 %2021–2030410
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
<19016,2 %1.856 habitatges3,2 %2.296 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–19408,6 %2.563 habitatges5,2 %3.787 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19501,1 %319 habitatges1,8 %1.266 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–19605,6 %1.671 habitatges9,7 %7.047 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197022,7 %6.778 habitatges29,0 %20.951 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198028,8 %8.595 habitatges25,4 %18.403 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19905,4 %1.613 habitatges4,8 %3.460 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–20006,6 %1.969 habitatges6,3 %4.585 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–20109,9 %2.961 habitatges9,8 %7.072 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20203,8 %1.137 habitatges2,9 %2.065 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,4 %410 habitatges1,9 %1.403 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19011.8561.8621.8621.8661.869
1901–19402.5632.5632.5682.5762.578
1941–1950319319321320320
1951–19601.6711.6831.6841.6821.683
1961–19706.7786.7836.7856.8796.876
1971–19808.5958.5808.5828.4858.482
1981–19901.6131.6131.6131.6131.610
1991–20001.9691.9681.9681.9671.967
2001–20102.9612.9602.9562.9522.952
2011–20201.1371.1371.1341.1311.034
2021–20304101781405644

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,2 %.

69,9 m²

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Andreu69,9 m²
Sant Andreu70,8 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202669,9 m²
04/03/202570,0 m²
26/02/202470,0 m²
06/03/202370,0 m²
01/01/202269,9 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,0 %.

55,9 anys

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Andreu55,9 anys
Sant Andreu54,0 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202655,9 anys
04/03/202555,4 anys
26/02/202454,5 anys
06/03/202353,7 anys
01/01/202252,9 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,8 %.

29.872

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Habitatges del barri29.87272.335836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202629.872
04/03/202529.646
26/02/202429.613
06/03/202329.527
01/01/202229.415

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 31,2 % del total.

Una persona30,1 %7.458 domicilis
Dues persones31,2 %7.717 domicilis
Tres persones19,2 %4.742 domicilis
Quatre persones13,8 %3.408 domicilis
Cinc persones3,4 %848 domicilis
Sis persones1,2 %299 domicilis
Set persones0,5 %116 domicilis
Vuit persones0,3 %62 domicilis
Nou persones o més0,4 %104 domicilis
Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Una persona30,1 %7.458 domicilis29,2 %18.205 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones31,2 %7.717 domicilis30,2 %18.812 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones19,2 %4.742 domicilis19,0 %11.838 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones13,8 %3.408 domicilis13,8 %8.582 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones3,4 %848 domicilis4,2 %2.595 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones1,2 %299 domicilis1,8 %1.099 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,5 %116 domicilis0,8 %487 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %62 domicilis0,5 %287 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,4 %104 domicilis0,6 %399 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona7.4587.2117.0997.0356.886
Dues persones7.7177.6417.5307.4387.344
Tres persones4.7424.8174.7874.8474.903
Quatre persones3.4083.3673.4593.4963.572
Cinc persones848865865822806
Sis persones299256276239229
Set persones116137120116103
Vuit persones6252533844
Nou persones o més104114846444

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 76,8 % del total.

El 23,2 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

23,2 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Cap menor de 18 anys76,8 %19.000 domicilis76,3 %47.529 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys13,5 %3.349 domicilis13,7 %8.534 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys8,5 %2.092 domicilis8,2 %5.106 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys1,1 %268 domicilis1,4 %901 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,2 %45 domicilis0,4 %234 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys19.00018.61318.30118.13717.965
Un menor de 18 anys3.3493.3743.4093.3343.314
Dos menors de 18 anys2.0922.1572.2362.2972.317
Tres menors de 18 anys268270278274287
Quatre menors de 18 anys o més4546495348

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,2 %.

24.754

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaSant AndreuSant AndreuBarcelona
Domicilis del barri24.75462.304684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/202624.754
01/01/202524.460
01/01/202424.273
01/01/202324.095
01/01/202223.931

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +7,1 %.

24.485 €

Compara amb Sant Andreu i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Sant Andreu24.485 €
Sant Andreu22.458 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202324.485 €
202222.872 €
202122.275 €
202020.685 €
201921.939 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Sant Andreu de Palomar: nucli històric i passat industrial

Sant Andreu · Sant Andreu · Barcelona

La història del barri

L’antic nucli de Sant Andreu es va organitzar al voltant de l’església i del carrer Gran. L’agricultura aprofitava l’aigua del Rec Comtal. L’arribada de fàbriques i tallers va afegir una etapa industrial a una trama que conserva carrers i edificis de l’antiga població.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Les cases del nucli antic, els pisos de finques tradicionals i les promocions posteriors requereixen comparables diferents. Revisa llum, pati, ascensor, distribució i conservació. Als edificis antics convé comprovar la documentació tècnica i les possibilitats reals de reforma abans de fixar el preu.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare