Sarrià-Sant Gervasi

Preu de l’habitatge a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes

El preu mitjà de compravenda a Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes és de 3.958 €/m², segons les dades provisionals de 2026 publicades per l’Ajuntament de Barcelona. És una mitjana d’operacions registrades d’un any encara incomplet; el valor de cada habitatge depèn de les seves característiques.

Explora les dades
Pantà de Vallvidrera, envoltat de bosc a Collserola, en una fotografia d’arxiu
Pantà de Vallvidrera · Fotografia d’arxiu · Josepalvarezperez · CC BY-SA 4.0

Dades oficials de l’Ajuntament de Barcelona. Les xifres es mostren amb la data de referència per distingir l’última dada disponible de l’any en curs.

01 · El mercat de l’habitatge

Preus i compravendes del barri

Quant s’ha pagat en les operacions registrades, com ha evolucionat el preu i com es reparteix la titularitat del parc residencial.

El mercat de compravenda

Les quatre xifres clau de les compravendes registrades: preu per metre quadrat, nombre d’operacions, import mitjà i superfície dels pisos venuts.

Preu mitjà per m²

3.766 €/m²

2025 · any complet

-18,0% respecte a l’any anterior

Compravendes residencials

38

2025 · any complet

+31,0% respecte a l’any anterior

Import mitjà per habitatge

499.740 €

2025 · any complet

+9,7% respecte a l’any anterior

Superfície mitjana dels habitatges venuts

134,3 m²

2025 · any complet

+23,0% respecte a l’any anterior

Evolució del preu mitjà per m²

Compravendes registrades · euros per metre quadrat

2.5003.0003.5004.0004.5005.00020163.49620172.68620183.44820192.88520203.26020212.71320222.94920232.80420244.59520253.766

Llisca el gràfic per veure tots els anys.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

Cada fila indica l’any complet de referència. Es fa servir el mateix període a les tres zones.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Preu mitjà per m²
2025 · any complet
3.766 €/m²5.635 €/m²4.254 €/m²
Compravendes residencials
2025 · any complet
381.41916.897
Import mitjà per habitatge
2025 · any complet
499.740 €790.488 €372.930 €
Superfície mitjana dels habitatges venuts
2025 · any complet
134,3 m²147,2 m²86,4 m²

Mitjanes d’operacions registrades; no equivalen a una valoració individual. La superfície correspon als habitatges venuts.

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Registres notarials

2025 · any complet

Preu per any de construcció

El preu mitjà per metre quadrat dels habitatges venuts, agrupats pel període de construcció. Les xifres corresponen a l’any indicat, no a una mitjana de l’històric. Obre l’històric per seguir cada tram al llarg dels anys.

1920–19393.847 €/m²
No consta3.313 €/m²
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2025 · any complet · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
2020–actualitatSense dada publicada5.890 €/m²5.731 €/m²
2000–2020Sense dada publicada6.293 €/m²4.904 €/m²
1980–1999Sense dada publicada6.007 €/m²4.373 €/m²
1960–1979Sense dada publicada5.569 €/m²3.944 €/m²
1940–1959Sense dada publicada5.304 €/m²4.105 €/m²
1920–19393.847 €/m²5.215 €/m²4.772 €/m²
1900–1919Sense dada publicada5.943 €/m²4.640 €/m²
Abans del 1900Sense dada publicada6.864 €/m²4.308 €/m²
No consta3.313 €/m²6.039 €/m²4.278 €/m²

Mitjanes de compravendes amb almenys cinc mostres i propietat horitzontal. Les diferències no aïllen l’efecte de l’antiguitat ni equivalen a una valoració individual.

Veure l’evolució històrica

2018 · any complet – 2025 · any complet · Més recent primer

Categoria2025 · any complet2024 · any complet2022 · any complet2021 · any complet2018 · any complet
1980–1999Sense dada publicada3.243 €/m²Sense dada publicada3.135 €/m²Sense dada publicada
1960–1979Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada4.491 €/m²
1920–19393.847 €/m²Sense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicadaSense dada publicada
No consta3.313 €/m²Sense dada publicada3.109 €/m²1.862 €/m²3.548 €/m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

09/03/2026

Com es reparteix la titularitat

Com es distribueixen els habitatges segons el tipus de primer titular cadastral: particulars, societats, organismes públics i altres entitats.

La categoria «Persona física — espanyola» és la més nombrosa i representa el 81,0 % del total.

90,6 %

dels habitatges té una persona física com a primer titular cadastral.

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Persona física — espanyola81,0 %2.505 habitatges76,0 %59.737 habitatges78,8 %659.066 habitatges
Persona física — estrangera9,6 %296 habitatges4,0 %3.148 habitatges5,6 %47.005 habitatges
Societat anònima0,7 %23 habitatges3,1 %2.464 habitatges2,1 %17.525 habitatges
Societat limitada / civil7,1 %219 habitatges14,9 %11.741 habitatges10,0 %83.338 habitatges
Altres societats i associacions0,3 %9 habitatges1,1 %854 habitatges1,0 %8.237 habitatges
Entitats estrangeres0,1 %2 habitatges0,1 %78 habitatges0,1 %691 habitatges
Organismes públics0,2 %7 habitatges0,3 %217 habitatges2,0 %16.387 habitatges
Institucions religioses0,2 %7 habitatges0,2 %171 habitatges0,2 %1.534 habitatges
Altres tipus / UTESense dada publicada0,0 %5 habitatges0,0 %123 habitatges
No consta0,8 %24 habitatges0,3 %197 habitatges0,3 %2.715 habitatges

Classificació segons el primer titular cadastral; no identifica grans tenidors ni l’ús de cada habitatge.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
Persona física — espanyola2.5052.4832.4842.5022.509
Persona física — estrangera296301296278256
Societat anònima2327313336
Societat limitada / civil219222217219212
Altres societats i associacions912121212
Entitats estrangeres22444
Organismes públics7741013
Institucions religioses74444
No consta2424202123

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

02 · El parc residencial

Com són els habitatges del barri

Superfícies, èpoques de construcció i nombre d’habitatges. Un retrat del parc residencial que permet posar en context les característiques del teu pis.

09/03/2026

Com encaixa la mida del teu pis?

Compara la superfície del teu habitatge amb les mides que hi ha al barri i descobreix quina proporció ocupa cada tram.

La categoria «61–90 m²» és la més nombrosa i representa el 26,7 % del total.

<30 m²10,8 %334 habitatges
31–60 m²25,9 %801 habitatges
61–90 m²26,7 %827 habitatges
91–120 m²20,6 %638 habitatges
121–150 m²8,8 %273 habitatges
151–210 m²5,7 %175 habitatges
211–250 m²0,9 %27 habitatges
>250 m²0,5 %17 habitatges
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
<30 m²10,8 %334 habitatges3,2 %2.489 habitatges3,0 %25.014 habitatges
31–60 m²25,9 %801 habitatges15,9 %12.487 habitatges27,2 %227.392 habitatges
61–90 m²26,7 %827 habitatges26,0 %20.473 habitatges46,0 %384.437 habitatges
91–120 m²20,6 %638 habitatges21,7 %17.039 habitatges15,6 %130.240 habitatges
121–150 m²8,8 %273 habitatges13,7 %10.736 habitatges4,4 %36.538 habitatges
151–210 m²5,7 %175 habitatges14,0 %10.991 habitatges2,9 %24.203 habitatges
211–250 m²0,9 %27 habitatges3,0 %2.342 habitatges0,6 %4.719 habitatges
>250 m²0,5 %17 habitatges2,6 %2.055 habitatges0,5 %4.078 habitatges

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<30 m²334333330338339
31–60 m²801800801805802
61–90 m²827825818816806
91–120 m²638629629628626
121–150 m²273278277279279
151–210 m²175173173173173
211–250 m²2726262626
>250 m²1718181818

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Quan es van construir els habitatges

Consulta com es distribueixen els habitatges segons l’any de construcció i quins períodes concentren una part més gran del parc residencial.

La categoria «1951–1960» és la més nombrosa i representa el 16,7 % del total.

Percentatge sobre les barres · Nombre d’habitatges sota cada període
2,4 %<190174
13,0 %1901–1940403
7,2 %1941–1950223
16,7 %1951–1960517
10,3 %1961–1970318
12,5 %1971–1980386
5,5 %1981–1990170
10,9 %1991–2000337
15,3 %2001–2010473
5,1 %2011–2020158
1,1 %2021–203033
Llisca el gràfic per veure tots els períodes.
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de habitatges.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
<19012,4 %74 habitatges2,0 %1.575 habitatges9,5 %79.125 habitatges
1901–194013,0 %403 habitatges12,0 %9.460 habitatges14,2 %118.546 habitatges
1941–19507,2 %223 habitatges8,3 %6.562 habitatges3,0 %24.697 habitatges
1951–196016,7 %517 habitatges12,9 %10.159 habitatges9,4 %78.578 habitatges
1961–197010,3 %318 habitatges25,8 %20.290 habitatges24,9 %208.397 habitatges
1971–198012,5 %386 habitatges22,2 %17.462 habitatges20,6 %171.941 habitatges
1981–19905,5 %170 habitatges5,6 %4.396 habitatges4,7 %39.394 habitatges
1991–200010,9 %337 habitatges4,1 %3.213 habitatges5,0 %41.970 habitatges
2001–201015,3 %473 habitatges4,4 %3.427 habitatges5,6 %46.677 habitatges
2011–20205,1 %158 habitatges1,7 %1.373 habitatges2,0 %16.530 habitatges
2021–20301,1 %33 habitatges0,9 %695 habitatges1,3 %10.766 habitatges

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

Categoria09/03/202604/03/202526/02/202406/03/202301/01/2022
<19017474747474
1901–1940403403403403403
1941–1950223222222222222
1951–1960517517520531533
1961–1970318320322330331
1971–1980386387387387387
1981–1990170169169170170
1991–2000337337337337336
2001–2010473472472470470
2011–2020158153149149143
2021–203033281710Sense dada publicada

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Superfície mitjana del parc residencial

La superfície mitjana dels habitatges del Cadastre, comparada amb el districte i amb el conjunt de Barcelona.

La variació respecte a l’edició de l’any anterior és inferior al 0,1 %.

81,1 m²

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes81,1 m²
Sarrià-Sant Gervasi108,4 m²
Barcelona77,9 m²

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202681,1 m²
04/03/202581,1 m²
26/02/202481,2 m²
06/03/202381,0 m²
01/01/202281,0 m²

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Edat mitjana dels habitatges

L’edat mitjana del parc residencial, calculada a partir de l’any de construcció. Permet comparar l’antiguitat del barri amb la del districte i la ciutat.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +1,6 %.

54,3 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes54,3 anys
Sarrià-Sant Gervasi61,8 anys
Barcelona66,5 anys

L’antiguitat descriu l’any de construcció, no l’estat de conservació ni les reformes.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/202654,3 anys
04/03/202553,5 anys
26/02/202452,7 anys
06/03/202351,9 anys
01/01/202251,1 anys

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

09/03/2026

Habitatges del barri

El nombre d’habitatges registrats al Cadastre. Pots consultar-ne l’evolució i comparar-lo amb els totals del districte i de Barcelona.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +0,3 %.

3.092

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

09/03/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Habitatges del barri3.09278.612836.621

Parc residencial del Cadastre; no és l’inventari de pisos actualment en venda.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 09/03/2026 · Més recent primer

DataValor
09/03/20263.092
04/03/20253.082
26/02/20243.072
06/03/20233.083
01/01/20223.069

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Cadastre / IBI

03 · La vida al barri

Llars, residents i renda disponible

La composició dels domicilis i el context econòmic dels residents, amb comparacions territorials quan la sèrie ho permet.

01/01/2026

Quantes persones viuen a cada domicili

Així es reparteixen els domicilis del barri segons el nombre de persones empadronades a cadascun.

La categoria «Dues persones» és la més nombrosa i representa el 26,3 % del total.

Una persona24,6 %426 domicilis
Dues persones26,3 %456 domicilis
Tres persones19,8 %343 domicilis
Quatre persones17,7 %306 domicilis
Cinc persones7,4 %129 domicilis
Sis persones2,4 %42 domicilis
Set persones0,8 %13 domicilis
Vuit persones0,3 %5 domicilis
Nou persones o més0,8 %13 domicilis
Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Una persona24,6 %426 domicilis30,5 %17.856 domicilis31,9 %218.433 domicilis
Dues persones26,3 %456 domicilis26,0 %15.222 domicilis29,5 %201.690 domicilis
Tres persones19,8 %343 domicilis17,0 %9.922 domicilis17,6 %120.498 domicilis
Quatre persones17,7 %306 domicilis15,8 %9.210 domicilis12,7 %86.631 domicilis
Cinc persones7,4 %129 domicilis6,9 %4.063 domicilis4,4 %30.379 domicilis
Sis persones2,4 %42 domicilis2,0 %1.198 domicilis1,8 %12.508 domicilis
Set persones0,8 %13 domicilis0,8 %489 domicilis0,9 %6.005 domicilis
Vuit persones0,3 %5 domicilis0,4 %219 domicilis0,5 %3.256 domicilis
Nou persones o més0,8 %13 domicilis0,5 %297 domicilis0,7 %4.677 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Una persona426428420396399
Dues persones456439419396395
Tres persones343354340332314
Quatre persones306315321338329
Cinc persones129125120114131
Sis persones4243444746
Set persones1314181622
Vuit persones57121414
Nou persones o més131714108

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Presència de menors als domicilis

La distribució dels domicilis segons el nombre de menors de 18 anys empadronats. El gràfic distingeix els que tenen menors dels que no en tenen.

La categoria «Cap menor de 18 anys» és la més nombrosa i representa el 68,4 % del total.

El 31,6 % dels domicilis té almenys una persona menor de 18 anys empadronada.

31,6 %amb menors

Amb menors de 18 anys

Sense menors de 18 anys

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones. Percentatge sobre el total de cada territori quan la font permet calcular-lo; a sota, el nombre de domicilis.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Cap menor de 18 anys68,4 %1.185 domicilis73,6 %43.057 domicilis78,6 %538.014 domicilis
Un menor de 18 anys15,7 %272 domicilis12,3 %7.216 domicilis12,1 %82.743 domicilis
Dos menors de 18 anys11,9 %206 domicilis10,6 %6.188 domicilis7,4 %50.744 domicilis
Tres menors de 18 anys3,4 %59 domicilis2,8 %1.641 domicilis1,4 %9.886 domicilis
Quatre menors de 18 anys o més0,6 %11 domicilis0,6 %374 domicilis0,4 %2.690 domicilis

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

Categoria01/01/202601/01/202501/01/202401/01/202301/01/2022
Cap menor de 18 anys1.1851.1911.1431.0871.084
Un menor de 18 anys272264266254242
Dos menors de 18 anys206221228245253
Tres menors de 18 anys5957576167
Quatre menors de 18 anys o més119141612

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

01/01/2026

Domicilis del barri

El nombre de domicilis amb persones empadronades. Una mateixa adreça pot reunir una o diverses persones; aquesta xifra és diferent del total d’habitatges del Cadastre.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: -0,5 %.

1.733

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

01/01/2026 · Mateix període per a les tres zones.

Indicador / categoriaVallvidrera, el Tibidabo i les PlanesSarrià-Sant GervasiBarcelona
Domicilis del barri1.73358.476684.077

Domicilis del padró municipal. Descriu els residents, no els compradors.

Veure l’evolució històrica

01/01/2022 – 01/01/2026 · Més recent primer

DataValor
01/01/20261.733
01/01/20251.742
01/01/20241.708
01/01/20231.663
01/01/20221.658

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD · Padró municipal

2023

Renda disponible per habitant

La renda anual disponible per resident del barri, comparada amb el districte i Barcelona per al mateix any.

Variació respecte a l’edició de l’any anterior: +23,5 %.

34.140 €

Compara amb Sarrià-Sant Gervasi i Barcelona

2023 · Mateix període per a les tres zones.

Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes34.140 €
Sarrià-Sant Gervasi41.740 €
Barcelona26.069 €

Renda disponible anual per habitant. No equival al salari ni al pressupost dels compradors.

Veure l’evolució històrica

2019 – 2023 · Més recent primer

DataValor
202334.140 €
202227.635 €
202125.389 €
202024.371 €
201928.857 €

Font: Ajuntament de Barcelona · OMD

04 · Història i habitatge

Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes: habitatge a Collserola

Vallvidrera, el Tibidabo i les Planes · Sarrià-Sant Gervasi · Barcelona

La història del barri

Aquest barri agrupa tres àmbits de Collserola amb trajectòries diferents. Vallvidrera va créixer com a lloc d’estiueig, mentre que les Planes reuneix nuclis com Mas Sauró, Mas Guimbau i el Rectoret. L’expansió de les comunicacions va afavorir-ne la transformació residencial.

Context històric: font consultada

Què cal mirar en valorar un pis

Una mitjana conjunta requereix una cautela especial aquí. Compara cases amb cases i pisos amb pisos, distingint el nucli i l’accessibilitat. En habitatges amb parcel·la, revisa separadament la superfície construïda, el terreny, el pendent, el manteniment i la situació urbanística de la propietat.

Josepalvarezperez · CC BY-SA 4.0 · Fotografia d’arxiu, sense modificacions.

05 · Fonts i metodologia

Què ens diuen
aquestes xifres

Una bona comparació comença per saber què mesura cada dada. Pots desplegar els històrics i consultar les notes que acompanyen cada indicador.

Són preus d’anuncis o de compravendes?

El bloc de mercat utilitza mitjanes d’operacions registrades procedents de les estadístiques notarials difoses per l’Ajuntament. Són diferents dels preus que es demanen als anuncis dels portals immobiliaris.

Per què hi apareixen dates diferents?

Les dades de compravendes, Cadastre, padró i renda es publiquen amb calendaris diferents. Cada bloc indica el període de referència. La data de consulta d’aquesta pàgina no converteix tots els indicadors en dades del mateix any.

La superfície mitjana correspon a tots els pisos?

La superfície del bloc de compravendes correspon als habitatges que s’han venut. La superfície del parc residencial descriu els habitatges registrats al Cadastre. Són conjunts diferents i les mitjanes poden variar.

Què vol dir «Confidencial» o «Sense dada publicada»?

«Confidencial» indica que la font protegeix aquesta informació. «Sense dada publicada» assenyala que no hi ha cap valor disponible per a la categoria i el període mostrats. Cap de les dues expressions equival a zero.

Puc calcular el valor del meu pis amb el preu per m²?

La mitjana del barri serveix com a referència general. Una valoració individual requereix estudiar la ubicació concreta, la superfície, la planta, l’ascensor, la llum, l’estat i les característiques de la finca, juntament amb immobles comparables adequats.

Parlem a les nostres oficines

Pots venir sense cita per parlar del teu habitatge, resoldre dubtes i organitzar una valoració presencial. T’acompanyem en la venda d’habitatges a tot Barcelona.

Del barri al teu habitatge

Quant pot valer
el teu pis?

Després de conèixer les dades del barri, el pas següent és estudiar les característiques del teu habitatge. Tria com vols començar.

Compare listings

Compare